Pronájem pozemku

Vložil SVJ Bystré, 10. Duben 2009 - 5:39 ::

Dobrý den. Chtěla jsem se zeptat, zda může společenství uzavřít s Pozemkovým fondem smlouvu na pronájem pozemku? Paní na Pozemkovém fondu mi sdělila, že uzavírají smlouvy pouze na jednotlivé vlastníky. Jsme nové SVJ a trochu více ve všem tápeme.Děkuji Irena F.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Matějka Jaroslav, 15. Duben 2009 - 10:42

  Vážená paní Ireno F.,

  pokud úřednice na Pozemkovém fondu ČR nechce v souladu s ustanovením §9 zákona č.72/1994 Sb., v platném znění, uzavřít smlouvu na pronájem pozemku s právním subjektem = společenstvím vlastníků, jelikož se jedná o „činnosti související s provozováním společných částí domu“. „Společenství může nabývat práva“ (pronájmu pozemku) v zájmu všech vlastníků.

  „Společenství…“ je dle zákona č.72/1994 Sb., i dle ustanovení občanského zákoníku "SPOLEČNÝM ZÁSTUPCEM VŠECH VLASTNÍKŮ (v některých vymezených záležitostech týkajících se všech či většiny nebo dle usnesení shromáždění).

  Přístup pracovníků jednotlivých územních pracovišť PF ČR je různý. Zkuste přímo vedoucího daného územního pracoviště. Pokud uředníci nebudou chtít jednat se společenstvím, ať se tedy společenství neangažuje v dané věci vůbec. Nechal bych vše na státních úřednicích, ať vypracují smlouvy na pronájem pro každého vlastníka samostatně. Určitě je tento způsob pro PF ČR „výhodnější“. (I úředník si musí najít práci = proč dělat jednu smlouvu, když může ve stejné záležitosti udělat více smluv – i několik desítek či stovek. Daňový poplatník to zaplatí.)

  Matějka

  Vložil E56 (bez ověření), 15. Duben 2009 - 11:01

  To je sice pravda, že společenství je zástupcem vlastníka domu, ale POUZE v věcech správy domu a pozemku (myslí se toho, které členové společenství už vlastní, ne toho, který členové společenství teprve hodlají nabýt), a navíc ještě jenom některých, protože další zákony (např. stavební zákon ad.) tato práva ponechávají vlastníkovi domu, ač by se podle ZoVB mohlo jevit, že by je mělo mít společenství.

  Je rozšířená mylná představa, že společenství za vlastníka domu řeší veškeré záležitosti. Ani zdaleka tomu tak není (naštěstí).

  Vložil E56 (bez ověření), 15. Duben 2009 - 11:03

  Na druhé straně Vám nic nebrání v jedné listině kromě převodu vlastnického práva k pozemku vyřešit i právní vztahy vlastníků pozemku ke společenství.

  Vložil Jana1, 10. Duben 2009 - 9:25

  Jestli se jedná o pronájem pozemku pod domem, tak pronájem půjde za jednotlivými vlastníky, podle podílů na spol. částech domu. Jestli se jedná o pozemek funkčně související, třeba zahrada, tak se o podílech na pronájmu můžete dohodnout na schůzi.

  Vložil SVJ Bystré, 14. Duben 2009 - 8:50

  Jedná se o zahradu navazující na pozemek pod domem. Dle finančních možností se chystáme pozemek od PF odkoupit. Zajímá mne nejjednodušší řešení. Asi je fajn, když prodám byt, prodám i podíl na společné zahradě. SVJ nesmí vlastnit pozemek? Děkuji Irena F.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".