Pojištění + předseda SVJ

Vložil Anonymous, 17. Srpen 2010 - 14:19 ::

Dobrý den,

mám tři dotazy ohledně chodu SVJ.

 1. Je ze zákona povinné mít pojištěný dům, který je ve vlastnictví SVJ?
 2. Nikdo ze členů nechce vykonávat finkci předsedy. Jak se v tomto případě postupuje? Podle jakého klíče je předseda dosazen?
 3. Je předseda SVJ zodpovědný za veškeré právní úkony/chod SVJ? A to i přesto, že byl dle nějakých pravidel do funkce dosazen? Mám na mysli odpovědnost za SVJ, které dle zákona SVJ musí provádět. Nebo je odpovědné celé SVJ?

Děkuji za odpovědi Petr

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil lake, 17. Srpen 2010 - 15:16

  1. Ne. (SVJ vlastníkem domu??? Byl by to VELMI neobvyklý případ.)

  2. Předsedu volí členové výboru SVJ ze svého středu.

  3. Jako člen statutárního orgánu je předseda samozřejmě spoluzodpovědný, včetně trestní odpovědnosti. SVJ (právnická osoba) má odpovědnost za svou činnost či nečinnost, nikoliv však v rovině trestně právní (právnickou osobu nelze zavřít "do lochu"). Pokuty a náhrady škody však SVJ platit může; k tomuto účelu poslouží majetek vlastníků jednotek. Ti pak mohou vymáhat náhradu škody na svém předsedovi a členech výboru. Věc je složitější, ale ptáte se velmi obecně.

  lake

  Vložil Pavel, 17. Srpen 2010 - 14:44

  Ad 1) SVJ nemají dům ve vlastnictví ale ve správě. Neznám předpis, který by ukládal vlastníkům či SVJ mít dům pojištěný i když je to vhodné.

  Ad 2) Postupuje se podle § 9/9 ZoVB. Bohužel nejde dosadit soudem „opatrovníka“, jako je tomu u obchodních společností.

  Ad 3) Statutárních orgánem je pověřený vlastník/výbor. Ten je zodpovědný. Řada sankcí je ale udělována SVJ, které může žalovat statutární orgán. Pravděpodobně i ty nevolníky podle § 9/9 ZoVB, judikát jsem o § 9/9 neviděl, tento nesmysl se v praxi asi mnoho nepoužívá, protože „orgány“ podle § 9/9 nelze např. zapsat do rejstříku.

  Hezký den!

  Pavel

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".