Pojem nicotnost

Vložil Tony (bez ověření), 2. Leden 2016 - 22:06 ::

Zdravím

Naše SVJ podalo žalobu na MŽP a SFŽP na neplatnost zamítnutí žádosti o dotaci „zelená úsporám“. Drzá žaloba dopadla dobře. Cituji z rozsudku:

Rozhodnutí žalovaného ze dne ……., v části vztahující se k žádosti o poskytnutí podpory z programu Zelená úsporám a rozhodnutí Státního fondu pro životní prostředí ze dne …., o žádosti o poskytnutí podpory z programu Zelená úsporám jsou nicotná.

Chtěl bych se zeptat, jak si vyložit nicotnost (ani správní řád mi nepomohl) – moje vysvětlení – zamítnutí neplatí, jako když nebylo ani vydáno, SFŽP a MŽP vyplaťte dotaci. K nicotnosti jsem zde nalezl jen: zda konkrétní usnesení je platné, nebo absolutně neplatné, nebo nulitní (nicotné) se dá zjistit pouze při znalosti obsahu tohoto usnesení.

Nebo je potřeba učinit ještě nějaké složité právní kroky? Za vyřízení a mimosoudní vyrovnání po nás chtěla advokátní kancelář (přes schválení a uzavření mandátní smlouvy) 15% z dotace – 450 000. Není to nemravné?

Ještě PF 2016

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil soudce z lidu (bez ověření), 3. Leden 2016 - 8:30

    Opravdu správní řád nepomohl?

    (1) Nicotné je rozhodnutí, k jehož vydání nebyl správní orgán vůbec věcně příslušný; to neplatí, pokud je vydal správní orgán nadřízený věcně příslušnému správnímu orgánu. Nicotnost z tohoto důvodu zjišťuje a rozhodnutím prohlašuje správní orgán nadřízený správnímu orgánu, který nicotné rozhodnutí vydal.

    (2) Nicotné je dále rozhodnutí, které trpí vadami, jež je činí zjevně vnitřně rozporným nebo právně či fakticky neuskutečnitelným, anebo jinými vadami, pro něž je nelze vůbec považovat za rozhodnutí správního orgánu. Nicotnost z těchto důvodů vyslovuje soud podle soudního řádu správního.29)

    (3) Pokud se důvod nicotnosti týká jen některého výroku rozhodnutí nebo vedlejšího ustanovení výroku, je nicotná jen tato část, jestliže z povahy věci nevyplývá, že ji nelze oddělit od ostatního obsahu.

    Vložil Tony (bez ověření), 4. Leden 2016 - 12:25

    Zdravím

    Doplňuji Váš výpis informací, že jde o §77. Ze správního řádu jsem vyčetl to, co jsem napsal – zamítnutí neplatí, jako když nebylo vydáno, SFŽP vyplať dotaci.

    V čem mi nepomohl – jestli cesta k vyplacení dotaci není tak jednoduchá, jak si myslím, tak co je potřeba ještě zařizovat (musí se třeba znova žádat), kolik úkonů právní služby bude třeba provést. Zkrátka je to tak těžké a složité, na právní znalosti náročné, časově náročné atd., že si advokátní kancelář (obeznámená se situací a po vyhlášení rozsudku) řekne o uzavření mandátní smlouvy za 450 t. ?

    Vložil Ignác (bez ověření), 4. Leden 2016 - 12:42

    Pane Tony,

    pokud je 450 tis. Kč požadováno až po vyhlášení rozsudku, jak píšete, tak to v pořádku není. Cena musí být známa a odsouhlasena předem.

    Zpětně nemusíte se smluvní cenou souhlasit a zaplatíte podle tarifu.

    Vložil Počtář (bez ověření), 2. Leden 2016 - 22:26

    Kolik by si vzal advokát v případě neúspěchu?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".