Jak to dělat správně právně

Vložil BASS (bez ověření), 3. Květen 2013 - 8:51 ::

Dobrý den Před půl rokem jsme se staly SVJ. Jsme společenstvo o 16 členech ve 4-podlažním bytovém domě. Máme nějaké peníze na společné účtě na údržbu a opravy. Vlastníci bytů v prvním patře argumentují ,že platí horentně vyšší částky za vytápění bytu a chtějí zateplit stropy suterénu a chtějí to zaplatit celé z ze společných peněz na opravy. Kdy na to mají nárok? V jiných diskuzích jsme se dočetl: že pokud teplota podlahy v topné sezoně překročí nějakou mez tak na to nárok mají. Nejde mi o to , že by jsem byl zcela proti, ale chtěl bych si o tom přečíst a rozhodnout se podle práva a nevím kde najdu tuto normu. Děkuji za radu.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Neználek' (bez ověření), 4. Květen 2013 - 11:59

  …Vlastníci bytů v prvním patře argumentují ,že platí horentně vyšší částky za vytápění bytu…

  • jak horentní? To je pro každýho relativní pojem. Vychází vysoko nad 40% dle vyhlášky nebo ne? U nás jsou také takoví „chytráci“ – jak jsme zjistili otvírají okna dokořán (špajz třeba) který je chlazen venkovním prostřeím a pak vyžadují aby bylo ve sklepích puštěné topení – díky tomu tam je nyní cca 26°C.
  • nejprve objektivně prozkoumejte situaci

  Neználek

  Vložil lake, 3. Květen 2013 - 9:40

  Jde o povrchovou teplotu podlahy a tepelnou jímavost nášlapné vrstvy. Zde se o tom psalo: http://www.portalsvj.cz/…lom%C4%9Brem. Označení příslušné normy ČSN najdete hned v první diskusi. Pouhé její přečtení Vám ale nejspíše nebude nic platné (pokud vůbec text normy seženete).

  lake

  Vložil BASS (bez ověření), 3. Květen 2013 - 10:16

  Takže jestli jsme to dobře všechno pochopil. Nejdříve by bylo nejlepší utěsnit společné prostory pod bytem (okna,dveře). A pak v topné sezoně udělat měření prostupu tepla. A při nevyhovujících hodnotách má nárok aby mu to bylo zaplaceno celé z fondu. A kdo mi to měření může provést?

  Vložil lake, 3. Květen 2013 - 22:19

  Pane BASS, něco jsem na toto téma napsal zde: http://www.portalsvj.cz/…tropu-garaze#….

  Na rozdíl od některých neznalých diskutujících si nemyslím, že odstranění tepelných mostů v konstrukcích je soukromý problém vlastníka některého bytu. Hlavní nosné konstrukce stěn a podlahy nejsou ve vlastnictví jednotlivce.

  Právě tak je nesprávné tvrzení, že to záleží pouze na libovůli SVJ. Jde-li o hygienickou závadu stavby, jsou povinni učinit nápravu všichni spoluvlastníci stavby. Ti mohou při neplnění svých povinností uložených Stavebním úřadem dostat pokutu. Není to věc SVJ, které je pouhý sluha vlastníka domu.

  lake

  Vložil Jandus (bez ověření), 3. Květen 2013 - 16:31

  Majitelé kupovali byt „tak jak je“ a na žádné úpravy, hrazené ze společných peněz, nemají nárok. Zateplovat mohou na svůj náklad.

  Vložil Leni, 3. Květen 2013 - 20:48

  Podle mě je na SVJ, co chtějí a nechtějí ze společného fondu. Stačí to navrhnout a odhlasovat.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".