hospodaření SVJ

Vložil Anonymous, 9. Prosinec 2007 - 22:15 ::

Jsem členkou SVJ, ve kterém jsou převážně starší lidé.Předsedkyní SVJ je také starší dáma. Když jsem si dovolila požádat o roční výsledky hospodaření, dostalo se mi odpovědi, že toto SVJ přeci nehospodaří, jen platí faktury a proto nám bude sdělován jednou za rok jen stav fondu oprav.Když jsem předložila zákony a vysvětlovala, co vlastně chci, většina starších lidí na popud předsedkyně kývala, že jim to stačí a nic jiného nepotřebují.Po dotazu na příslušném finančním úřadu mi radili podat trestní oznámení, do kterého se mi samozřejmě nechce. V zákonu by měla být uvedena povinnost určitých výkazů možná s odkazem na vzor /oni vůbec nevědí jak to vypadá!/, dále to, že se musí předkládat vlastníkům bez výjimek a zrušit tuto povinnost není možné ani většinou na shromáždění. Staré lidi jde snadno ošálit, čehož jsem byla svědkem. Dále povinnost informovat vlastníky a členy SVJ, kteří v domě nebydlí, písemně,pokud o to požádají, tak třeba na jejich náklady zasílat zápisy ze shromáždění a roční rozvahu a výsledovku. Tohoto vůbec nemůžeme dosáhnout. Alena z Prahy

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Anonymous, 10. Prosinec 2007 - 0:05

  Vážená paní Aleno,

  nemůžete, prosím, upřesnit, jaké trestní oznámení měl finanční úřad na mysli? Děkuji.

  Pepa z Depa

  Vložil Pavel, 21. Září 2008 - 1:22

  Asi bylo myšlen trestný čin Zkreslování údajů o stavu hospodaření podle § 125, který postihuje nevedení účetnictví.

  Ale možností je více, třeba § 148, § 248, § 250, § 250b etc.

  Hezký den! Pavel

  Vložil Anonymous, 10. Prosinec 2007 - 22:32

  Pane Pepo upřímně řečeno nevím a dost možná to nevěděl ani ten finanční úřad :-) Říkali jen že je těch oznámení celá řada a podávají je lidé, kteří se nemohou těchto informací od svého výboru domoci. Ale podle mého to možná posuzují jako podezření ze zpronevěry a musí se objasnit, že to tak není. Já to testovat nehodlám, budu radši, když ze zákona lidé pochopí, že to není buzerace té hodné paní předsedkyně, ale nutnost přehledné správy svěřených prostředků.Já se už pět let snažím vysvětlit, že naše SVJ hospodaří a musí vykazovat alespoň roční výsledky hospodaření,ale stále slyším, že naše ne. Prý jen platíme faktury a netvoříme zisk a to se rovná nehospodaří!ach jo :-)

  Vložil Pavel, 9. Prosinec 2007 - 23:21

  Povinnost sestavovat účetní závěrku má účetní jednotka, tedy i SVJ, podle zákona o účetnictví. Sankce za nesestavení jsou jak v § 37 zákona o účetnictví tak v § 125 trestního zákona.

  Jiná věc je, zda účetní závěrku výbor předkládá členům SVJ a zda ji schvaluje shromáždění. To by jste měli mít ošetřeno ve stanovách. Většina stanov vychází ze vzorových stanov a tam je povinnost schvalovat ÚZ v čl. VII/3/e.

  Já bych předsedkyni upozornil, že vystavuje riziku sankcí celé SVJ, pokud nesestavuje účetní závěrku, a sebe vystavuje riziku trestního stíhání. Pokud by SVJ vznikla škoda ze sankce za nevedení účetnictví, tak by ji mělo SVJ vymáhat po nekvalifikovaném výboru podle ObčZ. Neznám konkrétní situaci, je ale pravděpodobné, že jde pouze o neznalost a ne o zakrývání něčeho nekalého.

  P.S. Zajímalo by mne, jestli ten chytrák co vymyslel SVJ si také uvědomil, že se musí najít desítky tisíc lidí do výborů, kteří se musí alespoň rámcově orientovat v nelehkých českých předpisech a musí být schopní alespoň nějak řídit činnost okolo statisíců bytů v miliardových hodnotách.

  Hezký den! PavelSVJ@centrum­.cz

  Vložil Petr Fiala (bez ověření), 9. Červen 2009 - 18:28

  Úvaha jednoho místopředsedy SVJ panelového domu:

  Kdo je autor SVJ: Dle mého mínění, někdo s působností na tvorbu zákonů, který chtěl rozhýbat trh s byty. A k dispozici byla spousta bytů stavebních bytových družstev. Návrhy zákonů jdou přes ministerstvo, parlament, senát, prezidenta.

  Nebo někdo, kdo chtěl rozhýbat trh se stavebními materiály (hlavně zateplovacími, které jsou hlavně v rukou vlastníků z Německa).

  PS- Nevím zda se trh rozhýbal, ceny tomu neodpovídají.

  PS- Trh s materiály se rozhýbal (stejné scénáře jdou přes ekologické aktivity).

  PS- Výsledek: soukromí vlastníci bytů dostali „danajské dary“ (zastaralé domy), spoustu práce k tomu (metody řízení správy domu jsme studovali za pochodu,a dle vaši diskuze, díky za ni, jsme nebyli sami). S pomocí úvěru SVJ se dílo revitalizace povedlo (úspora tepelné energie v zimě, tepelná pohoda v létě, hezké barevné prostředí bydliště). Na druhé straně stojí zvýšené platby do příspěvku na správu domu (splátky úvěru). Ale, jak zní přísloví: Nic není zadarmo.

  Vložil ano (bez ověření), 21. Září 2008 - 0:05

  Pane Pavle,

  SVJ bylo vymyšleno proto, aby až dozraje čas desetitisíce lidi byly připravy o skromný majetek představující panelákový byt. To je totiž takový folklor v našich zeměpsiných šířkách.

  Vložil JarekSVJ, 21. Září 2008 - 8:49

  Hele „aňáku“ , ty jsi myslím taky dobrý magor.

  Vložil Pavel, 21. Září 2008 - 1:15

  Asi moc sledujete Novu.

  Můžete sdělit, co Vás vede k takovému tvrzení?

  Hezký den! Pavel

  Vložil Anonymous, 11. Prosinec 2007 - 13:59

  Pavel SVJ má pravdu, jste povinni ze zákona vést podvojné účetnictví , na což si asi budete muset najmout účetní. Co se týká tisíců lidí ve výborech, jak by jste to chtěl jinak udělat. Každá právnická osoba musí mít své statutární zástupce zapsané v OR.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".