Garáž jako jednotka

Vložil Renata Vyjdáková, 26. Duben 2022 - 11:41 ::

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, když je společná garáž zapsaná v katastru jako jednotka, jakým způsobem se na ní rozpočítávají náklady společných prostor. Konkrétně kolik se počítá osob? Dle mého názoru, i když je ve vlastnictví 36 osob, počítá se 1 osoba, neboť garáž není obydlena žádnou osobou v trvání 2 měsíců v roce.

  • rozúčtování služeb

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Renata Vyjdáková, 26. Duben 2022 - 12:56

Prohlášení vlastníka řeší pouze náklady na provoz a údržbu autovýtahu. Jedná se mi zejména náklady na osvětlení a odvoz odpadu, které se v domě rozúčtovávají na počty osob.

Vložil Alyk (bez ověření), 27. Duben 2022 - 5:21

1 – má ta garáž (patrně se jedná o garáž pro 36 aut?) vlastní poměrové měřidlo elektřiny pro osvětlení či zásuvky? Pokud ne, tak poměrový ELMĚR koupíte v Asii i s DPH a dopravou pod 400,– a rozúčtujte spotřebu garáže mezi vlastníky jednotky (a ne na osoby v domě)

https://tinyurl.com/Elektromer3

2 – odpady? Tak to nevím, jak jste přišla na to, že vlastníci garáže by měli platit za odpady, proč a v jaké obci? Někteří z vlastníků garáže nemají TP v obci anebo nevlastní v domě bytovou jednotku?

Za odpady se platí v každé obci jinak a od 2022 je to celé taky jinak:

https://www.ochrance.cz/…ni-odpad.pdf

Vložil Justitianus, 26. Duben 2022 - 15:55

Pravidla rozúčtování služby „osvětlení společných prostor“

Podle § 1 odst. 4 zákona č. 67/2014 Sb. platí, že veškerá ujednání podle tohoto zákona musí mít písemnou formu. Rozhodující jsou tedy vaše písemná schválená pravidla – bez ohledu na to co Vám zde bude kdokoliv radit. Zmínila jste postup kdy se započítá jedna osoba. To je jistě možné řešení.

Pravidla rozúčtování služby „odvoz odpadu“

To si snad z nás děláte legraci!
Neexistuje žádná služba, která by se nazývala „odvoz odpadu“. Toto si zajišťuje obec, a financuje to z obecního rozpočtu. Dotaz na rozúčtování neexistující „služby“ je zmatečný.
Mimochodem: Ten vlastník společné garáže neprodukuje žádný komunální odpad. Proto neplatí ani poplatek za obecní systém odpadového hospodářství, ani poplatek za odkládání komunálního odpadu z nemovité věci. Chystáte se porušit zákon č. 565/1990 Sb. o místních poplatcích. Nedělejte to!

Justitianus

Vložil Jan77 (bez ověření), 26. Duben 2022 - 12:32

Píšete bez upřesnění „náklady společných prostor“. To může být správa domu, anebo také služby („plnění spojená s užíváním bytů a nebytových prostor“ dle zákona č. 67/2013 Sb.) Nejspíše myslíte to druhé?

Pravidla rozúčtování služeb si každé SVJ může z velké části (až na výjimky – např. vytápění, teplá voda) stanovit samo, a do toho spadá i určení, zda se tak u některých položek děje dle osob a jak se osoby počítají; nad to může být i stanoveno, že se náklady na určitou službu vlastníků některých jednotek netýkají.

Odpověď zní: hledejte ve stanovách SVJ a v rozhodnutích shromáždění. Pokud jde o správu domu, pravidla najdete v Prohlášení vlastníka. Nebo jste ve fázi, že pravidla teprve chcete navrhnout?

Vložil CD (bez ověření), 26. Duben 2022 - 12:13

ta garáž je vymezena jako jedna jednotka, poté se náklady na správu této jednotky rozpočítávají dle dohody spoluvlastníků této jednotky. Pokud jde o rozpočítávání nákladů na společné části domu, poté záleží na vás v domě, jakým způsobem se dohodnete. Každý dům je jiný, určovat jaké náklady na správu společných prostor byste měli či neměli platit je poměrně obtížné. Je to o tom, jaké společné části využíváte, resp. z nich máte užitek…

Vložil Eleonora Otýlie Potůčková Bubeníčková (bez ověření), 26. Duben 2022 - 12:26

„Je to o tom, jaké společné části využíváte, resp. z nich máte užitek…“ (Vložil CD (bez ověření), 26. Duben 2022 – 12:13)

Tak přesně o tom to není. Už se zde opakovaně řešilo. Střechu podle Vás platí pouze vlastníci v posledním patře.

Vložil Alyk (bez ověření), 26. Duben 2022 - 12:11

Jaké náklady, topení, teplá voda, osvětlení?

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".