Fond oprav nebytové prostory

Vložil Anonymous, 16. Duben 2024 - 11:21 ::

Dobrý den,

před rokem a půl jsem koupil nebytové prostory. (Komplet cely sklep panelového domu) z platby 9000,– mám účtované 5700 do fondu oprav. Bohužel společenství za rok a půl nemělo žádnou schůzi, nemám žádné informace do čeho tyto peníze jdou. Bylo mi jen řečeno, že se plánuje zateplení paneláku. Což se sklepních prostor ani netýká.

Nejezdí ke mně výtah, nemám vytápění z paneláku, vchod mám vlastní z boku, nevyužívám společné prostory, elektroměr mám vlastní)

Musím platit tak velké peníze (jen kvůli plochy), když plánovaná rekonstrukce, se nedotkne mých prostor? Vůbec nezvýší hodnotu, komfort sklepních prostor? Jde se proti tomu nějak ozvat? Měla by plánovaná rekonstrukce (bohužel řeší jen zateplení, neřeší rozvody elektřiny, vody atd…) nějak prokazatelně ovlivnit i mou část?

Děkuji za názory, rady.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil . (bez ověření), 17. Duben 2024 - 11:40

  Koupil jste si nebytový prostor, což je s největší pravděpodobností jednotka a k tomu patří podíl na společných částech domu. Na správu domu musíte přispívat podle velikosti svého podílu. Když se zatepluje, tak se zateplují i spole. části domu, kde jsou nebytové prostory. Když jste nebytový prostor chtěl koupit, tak jste si měl zjistit co vás čeká. To, že vy něco chcete nebo nikoho nezajímá. Pletete dohromady přispívání na správu domu a služby. To jsou dvě různé věci, na které se přispívá. Tak to prodejte a máte po starostech.

  Vložil Ooo (bez ověření), 16. Duben 2024 - 14:35

  Platíte podle podlahové plochy, pokud jste koupil nebytovou jednotku typu sklep, terasa, komora, domnívám se, že byl nějaký předpis o tom, že byste měl z těchto nebytů hradit koeficientem 0,5 (tedy v realů že se vám započte 50% ).

  Skutečnost, jestli bude zateplen i sklep a vyměněna okna ve sklepě, to už si musíte ošetřit na shromáždění. S placením to bohužel nemá co společného.

  To shromáždění by se mělo konat alesp. jedenkrát v kalendářním roce, co o tom říkají vaše stanovy?

  Shromáždění také můžete svolat sám, stačí vám k tomu tuším vy a další dva vlastníci? Nevím jistě. Ale musí se sejít alespoň nadpoloviční většina hlasu, aby to bylo usnášeníschopné… tedy musíte na svou stranu dostat alespoň polovinu domu, aby přišli.

  Vložil Krupp, 16. Duben 2024 - 12:15

  Proč jste napřed koupil a teď se ptáte? Neměl být postup opačný?

  Vložil Justitianus, 16. Duben 2024 - 13:46
  • Fond oprav neexistuje. Hradíte příspěvek na správu společných částí, protože jste jejich spoluvlastníkem. Kam ty peníze jdou je zřejmé: na bankovní účet právnické osoby SVJ. Vítejte v SVJ !
  • Společenství má konat shromáždění, ale neexistuje žádná sankce pokud se tak nestane. Vítejte v SVJ !
  • Nemáte-li informace o hospodaření, je to jenom Vaše chyba. Mohl jste požádat SVJ o nahlédnutí do smluv, dokladů a účetních knih. Vítejte v SVJ !
  • Nikoho nezajímá které společné části užíváte a které neužíváte. Vítejte v SVJ !
  • Musíte platit tak veliké peníze, jaké určilo shromáždění svým rozhodnutím. Vítejte v SVJ !

  Justitianus

  Vložil MartinII, 17. Duben 2024 - 11:37

  vlastním nebytové prostory (cely sklep panel-domu); z 9000 Kč mám 5700 tzv. FO.

  • společenství za 1,5 roku nemělo žádnou schůzi, nemám informace do čeho tyto peníze jdou. Bylo mi jen řečeno, že se plánuje zateplení paneláku. Což se sklepních prostor ani netýká. Netýká se vás zřejmě a paragraf o výlučném užívání společných částí jako balkon, lodžie.
  • nejezdí ke mně výtah,
  • nemám vytápění z paneláku,
  • vchod mám vlastní z boku,
  • nevyužívám společné prostory,
  • elektroměr mám vlastní

  Musím platit tak velké peníze … když se rekonstrukce nedotkne mých prostor? … nezvýší hodnotu sklepních prostor? Jde se proti tomu nějak ozvat? Měla by plánovaná rekonstrukce (bohužel řeší jen zateplení, neřeší rozvody elektřiny, vody atd…) nějak prokazatelně ovlivnit i mou část?

  • – – – – – – – – –

  Příspěvky správy domu slouží ke správě domu vč. společných částí domu které prochází jednotkou (t.j. i nebytovou jednotkou). Pravda je, že se to vaší jednotky zřejmě netýká (rozvod vody, kanalizace).

  Pokud jde o to, že jste (jak píšete) koupil sklep. To znamená, že jste koupil celý sklep a ostatní nemají sklepy, i když v Prohlášení je v popise každého bytu zhruba toto:

  „právo využívání sklepních prostor v 1.PP společných částí“ ?

  Takže jak to se sklepy je ?

  • – – – – – – – – – – – – –
  • výtahy nevyužívají ani byty v přízemí
  • – – – – – – – – – – – – –
  • co si vy představujete pod pojmem „využívat společné prostory“ ?

  Společné prostory využívají nejvíce v podstatě ti, kteří bydlí v nejvyšším patře (prochází a projíždí celým domem.

  • – – – – – – – – – – – – – – –

  Vlastní elektroměr mají všichni vlastníci bytů.

  • – – – – – – – – – – – – – – –

  SVJ nekoná schůze ani dle zákona 1× ročně. Musíte lobbovat mezi ostatními vlastníky.

  • – – – – – – – – – – – – – – –

  Rozdíl mezi 9000 Kč a 5700 Kč, tedy 3300 Kč je za služby ???

  • – – – – – – – – – – – – – – –

  Dostáváte srozumitelné vyúčtování služeb ?

  • – – – – – – – – – – – – – – –

  Závěr:

  Nastudujte Prohlášení vlastníka a Stanovy, a zjistíte na co máte právo. Potom o svá práva bojujte.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".