Vložil 566a567, 14. Prosinec 2007 - 0:23

Dobrý den paní Záleská,

Váš dotaz je dost obecný, protože neobsahuje nic, co byste chtěla konkrétně počítat.

Vezměte do ruky vyhlášku 372/2001 Sb., tu stáhnete na internetu, a celou si ji přečtěte. Pokud chcete opravdu udělat kontrolu, zda je Vám počítáno správně, je zapotřebí ji celou přečíst a to zdaleka není všechno.

Podle ustanovení paragrafu 7 odstavce 2 uvidíte, co všechno musíte na vyúčtování mít. Pokud ne, jedná se o první chybu.

Potom je nutné vědět, a to u všech vlastníků, výkony radiátorů a přepočet na jejich poměrová měřidla. Kdyby Vám, byť jen jeden, byt chyběl, nemůžete se dopočítat přesně.

Další akcí jsou ochlazované – vnější – stěny. To je rozepsáno v té vyhlášce, ale není tam kolik procent má která místnost úlevu, ačkoli se počítá obvykle

přízemí na kraji (tři odkryté stěny) se započítává 65% přízemí uvnitř (dvě odkryté stěny) se započítává 85% pod střechou na kraji (tři odkryté stěny) se započítává 50% pod střechou uvnitř (dvě odkryté stěny) se započítává 70% pod střechou vnitřní místnost bez vnější boční stěny je 75% krajová místnost (dvě odkryté stěny) se započítává 75% místnost uvnitř domu (jedna odkrytá stěna) se započítává 100% … a tak dále. To je ovšem na vás, jaxi to dohodnete. (My jsme si to celé překopali to posledního detailu.)

Já tyto úlevy nepovažuji za příliš spravedlivé. Pokud je střecha dvouplášťová, je hloupost snižovat jim to o celých 50%, stejně jako když je něčí pokoj nad patou domu, kde je celou zimu 30 °C. Těm přece nemůžeme polevit 15%, když mají naopak podlahu vytápěnou.

To je nejlepší se dohodnout na schůzi, kolik má který byt úlevu.

Potom další krok:

okno na jih se připočítává 5% okno západ je „nula od nuly pojde“ okno na východ je o 5% sníženo okno na sever je o 10% sníženo

Nyní už víme, jak teplo rozpočítat na byty, ale to ještě nejsme ani v polovině. (snad jsem na nic nezapomněl)

Jistě se ještě má počítat koeficient potrubí a takové drobnosti, ale to už je fakt víc práce než užitku.

Od dodavatele tepla dostaneme jistou částku k úhradě za teplo. Obvykle bývá bez DPH, takže ještě připočíst DPH.

Za takovou částku jsme od dodavatele dostali určité množství GJ tepla. Toto množství můžeme rozdělit v poměru 40 : 60 – 50 : 50 – to je tzv. základní a spotřební složka.

Základní složka se rozdělí podle výměr jednotek a tím je první část hotová. Znamená to, že byt o 42 m2 bude platit poloviční základní složku než byt o rozloze 84 m2.

Spotřební složka se rozpočítá podle těch šílených úlev a vzorců a velikostí místností, výkonů radiátorů atp. = odborně koeficientů. Tím je vypočtena i spotřební složka.

Její výpočet je opravdu náročný a proto považuji za lepší cestu si k tomu sednout s tím, kdo u vás v domě má kontrolu vyúčtování od ekonomického správce na starost, a probrat s ním všechny detaily.

Pokud ne, můžete začít kontrolovat, o kolik se rozcházíte s výpočtem dodaným výborem, protože indícií máte snad dost.

Kdyby mne někdo chtěl doplnit, ať to udělá. Všichni, kdo tomu rozumíme, víme, že je toho hodně, a že se to nedá vyjmenovat z hlavy. (-:

Vám to, paní Záleská, snad pomůže a zjistíte, zda Vás nešidí. (-:

Filip, Praha 42 – POSTOLOPRTY, 566a567@seznam.cz

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.