Zlegalizování SVJ

Vložil lentilka, 19. Srpen 2016 - 21:43 ::

Umíte, prosím, někdo poradit, jak se postupuje v situaci, kdy jeden z vlastníků jednotky blokuje „založení“ SVJ? Naše SVJ vzniklo ze zákona v roce 2010, ale do dnešní doby nebyly přijaty stanovy, protože jeden majitel zlegalizování a zápis do Rejstříku blokuje, ačkoli tvrdí, že je to právě on, kdo SVJ odpočátku chce. Nebude souhlasit s námi navrženými stanovami a pokud se na shromáždění vlastníků dostaví, nebude s ničím souhlasit. Od notářů jsme si zjišťovali, že stanovy je vhodné mít již předjednané, což se sousedem možné není, protože s námi odmítá komunikovat. Situace je komplikovanější, že jsme v domě jen tři majitelé. K přijetí stanov tedy potřebujeme 100%, k dalšímu rozhodování o běžných věcech nám dle NOZ nyní bude stačit většina hlasů, což se domníváme budou 2 ze tří. Ani jeden z vlastníků nemá v domě většinový podíl. 2/3 podíl dají spolu dohromady jen dva vlastníci, takže to by bylo vůči třetímu vlastníku z našeho pohledu diskriminující, takže bychom chtěli do stanov zakotvit většinu, kromě věcí, které se musejí řešit 100%. Jak se poté postupuje, když 100% z výše uvedených důvodů /vědomé blokování jedním vlastníkem/ nezískáme? Máme se obrátit na soud? A můžeme, když nemáme SVJ zapsáno? Přivítám veškeré komentáře. Lucie

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil MMM (bez ověření), 20. Srpen 2016 - 16:58

    Kolik je v domě jednotek? Je-li jich méně než 5, tak se bez souhlasu všech nedá vznik SVJ vynutit – nevzniká automiaticky ze zákona. Není to náhodou také Váš případ? – Jenom spekuluji, napadlo mne to v souvisosti s tím, že jste jenom tři vlastníci…

    Dle výslovného ustanovení § 1199 nového občanského zákoníku je dovoleno, je-li v domě méně než pět jednotek, že může být společenství vlastníků založeno, pokud s tím souhlasí všichni vlastníci jednotek.

    Vložil lentilka, 21. Srpen 2016 - 11:11

    Jednotek v domě je bohužel více než pět. Původně jsme se naivně domnívali, že SVJ nebude třeba, že se na všem domluvíme, ale jakmile došlo na první platby za opravy, byl problém na světě. A problémový vlastník má v domě největší podíl, tak má platit nejvíce. A to se v domě řešily pouze havarijní situace, ne zlaté kliky a dveřích.

    Vložil SBD (bez ověření), 20. Srpen 2016 - 6:31

    První shromáždění musíte zrealizovat dle zákona č. 72/1994 Sb. (práva a povinnosti vzniklá před novelou o.z. platí nadále. Povinnost původního vlastníka budovy svolat první shromáždění nezanikla). První shromáždění musí svolat původní vlastník budovy, nikoliv „aktuální vlastníci jednotek“ (téměř nikdo z notářů a advokátů materii nerozumí).

    Na straně druhé Rejstříkový soud (úřednice) zapíší i koně jako předsedu společenství, zápisu do Rejstříku lze bezpochyby dosáhonout i protiprávním způsobem (dle nového o.z.).

    Vložil Magda3 (bez ověření), 20. Srpen 2016 - 6:27

    Lentilko, vaše SVJ již vzniklo ze zákona a pokud jste si neschválili stanovy, platí stanovy vzorové.

    Pokud vám 1 člen vše blokuje, tak se můžete obrátit na soud jako přehlasovaný vlastník. U stanov je důležitá záležitost myslím splněna automaticky.

    Magda

    Vložil lentilka, 21. Srpen 2016 - 11:14

    Magdo, děkuji. Jak se ale máme na soud obrátit jako přehlasovaný vlastník, když souseda k jednacímu stolu vůbec nedostaneme? Můžete mi to, prosím, lépe vysvětlit. Lucie.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 21. Srpen 2016 - 11:57

    Lucie, svolejte shromáždění (k tomu postačuje 25% vlastníků). Soused se nedostaví. Ale ostatní ano. Protože v případě 3 vlastníků potřebujete ke schválení 100%, mohou se vlastníci obrátit na soud. Návrh k soudu můžete dát i v případě, že shromáždění není usnášeníschopné. Dokonce zde není vyžadována důležitá záležitost.

    NOZ §1209 (2) Je-li pro to důležitý důvod, může každý vlastník jednotky navrhnout soudu, aby rozhodl o záležitosti, která byla shromáždění řádně předložena k rozhodnutí, ale o které nebylo rozhodnuto pro nezpůsobilost shromáždění usnášet se.

    ZoVB §11 odst. 3) .....Při rovnosti hlasů, nebo nedosáhne-li se potřebné většiny nebo dohody, rozhodne na návrh kteréhokoli vlastníka jednotky soud…

    Magda

    Vložil Evžen (bez ověření), 21. Srpen 2016 - 11:51

    Pokud se uvedený vlastník na shromáždění s programem schvalování stanov nedostaví, tak máte možnost využít ustanovení § 1209/2 NOZ

    „(2) Je-li pro to důležitý důvod, může každý vlastník jednotky navrhnout soudu, aby rozhodl o záležitosti, která byla shromáždění řádně předložena k rozhodnutí, ale o které nebylo rozhodnuto pro nezpůsobilost shromáždění usnášet se.“

    Nezpůsobilost shromáždění „zajistíte“ tak, že když se „problémový“ vlastník nedostaví, tak na projednávání bodu „schvalování stanov“ ještě jeden vlastník odejde a tím dosáhnete menšinovou účast a tedy neusnášeníshopnost.

    Vložil Magda3 (bez ověření), 21. Srpen 2016 - 12:01

    Evžene, shromáždění není schopné se usnášet, pokud tam není 100% vlastníků. Není vůbec důvod, aby jeden ze dvou vlastníků odcházel.

    Magda

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".