Zisk z pronájmu spol. prostor - SVJ si jej "přivlastnilo"

Vložil Michaela (bez ověření), 11. Listopad 2020 - 11:34 ::

Dobrý den, naše svj má pravidelně malý zisk z pronájmu, který se se v souladu se stanovami rozděluje mezi členy. V minulých letech bylo zvykem, že celá tato suma byla po schválení zprávy o hospodaření převedena na fond oprav. Dle zákona toto ale není možné. (máme i stanovisko JUDr. XXX). Museli by s tím souhlasit všichni vlastníci, k čemuž nedochází. Otázka zní, jaký by měl být první krok k nápravě? Výbor se k tomu nehodlá vyjadřovat ani nepřipouští svou chybu. Co můžeme jako členové svj podniknout? Dům je tvořen 63 bytovými jednotkami a výbor má bohužel spoustu plných mocí a důvěru těchto členů k hlasování. Jsou to především staří lidé, kteří už chtějí mít klid a hospodaření je v podstatě nezajímá.

  • nájem společné místnosti

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Justitianus, 11. Listopad 2020 - 14:55

Paní Michaelo,

  1. Není pravda že by vaše SVJ mělo zisk z pronájmu. Má pouze příjem z pronájmu, ale podle zákona i výkladu jde o příjem vlastníků jednotek. SVJ tedy přijaté nájemné pouze přeúčtuje jako svůj závazek vůči vlastníkům jednotek. V žádném případě nejde o zisk SVJ.
  2. Nájemné se nerozděluje mezi členy na základě stanov, jak se nesprávně domníváte. Rozděluje se na základě zákona o daních z příjmů, s přihlédnutím k výkladu zákona, který v praxi zastávají všechny finannční úřady: příjem z pronájmu společné části je příjmem vlastníků jednotek.
  3. Máte pravdu v tom, že jakákoliv částka nemůže být převedena na fond oprav, protože SVJ ve svém účetnictví žádný fond oprav nejspíše netvoří. Pokud by jej snad tvořilo, byl by určen na opravy vlastního majetku SVJ a naplňoval by se ze zdanitelných příjmů/výnosů právnické osoby.

Zatím jsem probral pouze tvrzení uvedená ve Vašem dotazu. Pokud chcete nějakou použitelnou odpověď, musela byste citovat plný text usnesení, které se Vám jeví jako rozporné se zákonem či stanovami.

Také nám prosím napište, zda SVJ po skončení kalendářního roku vydává vlastníkům jednotek každoročně potvrzení o výši jejich příjmů z pronájmu, aby si tuto částku mohli dát do svého účetnictví, nebo uvést v daňovém přiznání jako příjem podle § 9 ZDP.

Až ocitujete to usnesení, zjistíme co jste si vlastně odhlasovali a bude možné pokusit se vyložit jeho obsah.

Justitianus

Vložil Tazatelka (bez ověření), 11. Listopad 2020 - 22:20

Mockrát děkuji za velmi přínosnou odpověď. Pokusím se usnesení najít na stránkách svj..

Tak výborně. Stránky nejsou od roku 2018 aktivní. Není, kde dohledat zápisy ani usnesení. Musela bych přímo za předsedou.

Vložil ... (bez ověření), 12. Listopad 2020 - 6:40

Můžete se podívat do sbírky listin, zápisy by tam měly být uložené.

Na stránce https://or.justice.cz/ias/ui/rejstrik (Veřejný rejstřík a Sbírka listin) zadat IČO Vašeho SVJ a stisknout Hledat. Poté stisknout Sbírka listin.

Pokud IČO nevíte, stačí zadat do vyhledávače (Google, Seznam …) text: „svj ičo“ + adresu vašeho domu.

Vložil Zvídavý (bez ověření), 11. Listopad 2020 - 18:14

Justitianus napsal:

Nájemné se nerozděluje mezi členy na základě stanov, jak se nesprávně domníváte. Rozděluje se na základě zákona o daních z příjmů, s přihlédnutím k výkladu zákona, který v praxi zastávají všechny finannční úřady: příjem z pronájmu společné části je příjmem vlastníků jednotek.“

Toto je mylné tvrzení. Nájemné se považuje podle zákona o daních z příjmů za příjem vlastníků, ale nerozděluje se podle něho mezi členy SVJ. Zákon o dani z příjmů řeší zdaňování příjmů z nájemného, rozdělování příjmů z nájemného klidně mohou řešit stanovy. Mohou určit, že se nájemné rozdělí mezi vlastníky podle spoluvlastnických podílů nebo taky jinak, např. stejnou částkou.

Vložil Starý člověk (bez ověření), 11. Listopad 2020 - 11:39

Odvolejte výbor a dělejte to sama. Jako odbornice, která věří, že máte fond oprav, to zvládnete levou zadní.

Vložil Tazatelka (bez ověření), 11. Listopad 2020 - 13:50

Velice děkuji za odpověď na otázku, na kterou jsem se ptala :) je mi jasné že peníze nešly do FO, proto to řeším. Nejsem si vědoma že bych se svým příspěvkem někoho dotkla, nechápu tedy váš útočný komentář.

Vložil Starý člověk (bez ověření), 11. Listopad 2020 - 14:59

Tazatelko/Michaelo, nebyl jsem útočný. Pouze jsem konstatoval, že věříte ve svatý „fond oprav“, který nemáte. A protože jste podle vašeho vyjadřování mladá, tak máte jistě dost síly na to v SVJ napravit všechny nepravosti.

Vložil Ještě starší (bez ověření), 11. Listopad 2020 - 13:38

Vylepil bych na nástěnku sumu (zisk z pronájmu : 63), o kterou členové přicházejí. Ve FO je jim na nic, utratí se za nesmysly.

Fond oprav mají i v domě odbornice na SVJ, jejíž reklamy se na tomto fóru čas od času objevují..

Vložil N. Klainová (bez ověření), 13. Listopad 2020 - 13:22

Protože vím, že tu pár lidí má potřebu občas uvést, že se v našem domě rovněž vyskytuje „fond oprav“, zkusím to vysvětlit, i když předpokládám, že „je to marný“.

Nejsem ve výboru, nezpracovávám zápisy ze shromáždění a našemu SVJ účtuje externí správce.

Působila jsem několik let jako revizorka, funkci jsem položila, ale účetnictví znovu kontroluji i bez funkce. Vždycky jsem vysvětlovala a budu vysvětlovat stav a pohyb dlouhodobých záloh na správu.

Ovšem pro vlastníky, kteří drželi v ruce přehled od externího správce s názvem „fond oprav“, jsem přidala vysvětlení, že jde o „tzv. fond oprav.“

Pokud se to objevilo v roce 2007 a možná i v některém dalším v zápisu bez uvozovek a bez upozornění, že jde o tzv. fond oprav, je věcí zapisovatelů.

........... A teď z jiného soudku ...........

Protože jsem nazvána „odbornicí na SVJ, jejíž reklamy se tu čas od času objevují…“, nezklamu a jednu reklamu hned přidám.

Je určená těm, kdo se vyznají v účetnictví SVJ a po přečtení článku ČTK o zániku účetní profese se trochu polekali. Není důvod.

Zbytek si přečtěte na úvodní stránce mého webu na https://klaiex.webnode.cz/ pod názvem ** "Hrozí zánik účetní profese""**. Těm, kdo se opravdu vyznají, opravdu nehrozí.

Vložil Hubert (bez ověření), 13. Listopad 2020 - 13:42

Uz nekdo videl kontrolu ucetnictvi z FU ?

Obavam se ze SVJ je v tride spolek a je to pouze interni zalezitost.

Je to jako kontrola NKU, ktera najde zavady, udelame opatreni a jedeme dal a vyvodime tzv politickou odpovednost … nejde mi o paragrafy ale o pripady z praxe, pokud nemate v SVJ prudice ktery Vam vyhrozuje zalobami a vest ucetnictvi nechce, ale panuji dobre mezilidske vztahy … pak nevidim nikde problem

Nabidek tiskovin mi chodi hodne, je skoda ze jste tak daleko, kdyby jste nam delala ucto levneji, bral bych to.

Vložil radka2222 (bez ověření), 13. Listopad 2020 - 14:19

viděla jsem jich několik, včetně pokut

Vložil Hubert (bez ověření), 13. Listopad 2020 - 14:28

Samozrejme plati jiny kraj, jiny mrav Na vesnicich kde maji malo podnikatelu musi FU vyvijet nejakou cinnost Ve vetsich mestech neni cas ani na pravidelne kontroly, spise se delaji na zaklade kontrolnich cisel ci na udani a nekde nemaji cas delat kontroly ani na to udani

Eventuelni zisk z takovych to kontrol je velmi maly, samozrejme musite tu kontrolu take prevzit rosku do svych rukou a vzdy plati ze pukud kontrola netrva vic jak 3 mesice jde o odflaknutou kontrou, zazil jsem par kontrol bud na vyzvu soudu ci DPH, ale posledni reakce vzdy byli ze tady moc penez pro FU nekouka a byli dost neochotni se tomu dukladne venovat. Treba pri sdeleni ze nevedu knihu jizd se jim pri predstave ze by meli pocitat primerene a neprimerene naklady protaceli oci.

Vložil radka2222 (bez ověření), 13. Listopad 2020 - 14:35

by mě tedy ten váš kraj zajímal. predstave ze by meli pocitat primerene a neprimerene naklady protaceli oci. – co by měli proboha počítat?

Vložil Hubert (bez ověření), 13. Listopad 2020 - 14:44

Praha

Vložil radka2222 (bez ověření), 13. Listopad 2020 - 15:55

tak to pak jo:-( v praze je fšechno možný.

Vložil N. Klainová (bez ověření), 13. Listopad 2020 - 14:08

Pane Huberte, pokud to bylo určeno mně, tak neúčtuji NIKOMU. Cena nerozhoduje.

Vložil Rozuměl (bez ověření), 13. Listopad 2020 - 14:11

„neúčtuji NIKOMU“

Tomu nerozumím. Jste tedy neúčtující účetní? Potom jsem kuchař teoretik.

Vložil radka2222 (bez ověření), 13. Listopad 2020 - 13:35

zrovna jsem na vás myslela. vím, že máte práce hodně, ale nechcete https://www.podnikatel.cz/…ro-studenty/

aspoň by tam byl mezi nimi někdo, kdo tomu rozumí :-)

Vložil N. Klainová (bez ověření), 13. Listopad 2020 - 14:10

Před chvílí jsem napsala a příspěvek někam odletěl, že už účetnictví podnikatelů nedělám, protože se specializuji na účetnictví SVJ. Ale děkuji za důvěru.

Vložil Rozuměl (bez ověření), 13. Listopad 2020 - 14:13

„neúčtuji NIKOMU“
„se specializuji na účetnictví SVJ“

Nerozumím. Specializujete se na něco, co neděláte?

Vložil N. Klainová (bez ověření), 13. Listopad 2020 - 14:18

Nejsem účetní, jsem účetní poradkyní, vymýšlím účetní metodiku tam, kde chybí a radím tam, kde si účetní nevědí rady. Účetní má tedy jinou náplň práce, než účetní poradce.

Vložil Rozuměl (bez ověření), 13. Listopad 2020 - 14:31

„Účetní má tedy jinou náplň práce, než účetní poradce.“

Děkuji za vysvětlení, snažím se to pochopit, ale zatím mi to moc nejde.

Je tomu tak i v jiných profesích? Že by třeba existoval učitel a také učitelský poradce, který má jinou náplň práce, neučí, vymýšlí pro učitele metodiku a učitelování rozumí více než učitel? A kdo radí účitelskému poradci a vymýšlí metodiku jemu?

Nebo třeba programator a programátorský poradce, který neprogramuje, ale vymýšlí pro programátora metodiku?

To bychom měli zdvojené katedry na univerzitách, třeba vedle katedry elektrotechniky by byla katedra poradenství elektrotechniky, kde by se vzdělávali elektrotechničtí poradci, kteří se sami elektrotechnikou zabývat nebudou, ale budou pro elektrotechniky vymýšlet metodiku?

Stále moc nerozumím, ale snažím se. ;-)

Vložil N. Klainová (bez ověření), 13. Listopad 2020 - 14:44

Snad Vám pomůže tohle:

Živnostenské oprávnění č. 1: Předmět podnikání:

Činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence

Druh živnosti: Ohlašovací vázaná

...............

To, že je v živnostenském zákoně vedení účetnictví, tedy účtování vedle účetního poradenství, by Vás mohlo přesvědčit.

Pokud Vám ani to nepomohlo, je mi líto, musím se věnovat své práci. Tady zase někdy na shledanou, až mi někdo připomene, že si tu mám udělat reklamu.

Vložil Hubert (bez ověření), 13. Listopad 2020 - 12:38

Je zcela bezne, ze se ve spolecnosti nektere veci zkracuji ci se jim davaji kryci nazvy … nicemu to neodporuje

Na situaci kdy dlouhodobé zálohy na opravy domu zkratime ci dame kryci nazev „fond oprav“ … pak muzeme pouzivat oba nazvy a neni to prece spatne …

neco podobneho jako kdyz zkracene oslovujeme Nguyễn Tấn Dũng, jmenem Karel, vsichni dotceni vi o co jde a ostatnim to muze byt jedno.

Vložil Petr, 13. Listopad 2020 - 16:32

„Dům je tvořen 63 bytovými jednotkami a výbor má bohužel spoustu plných mocí a důvěru těchto členů k hlasování. Jsou to především staří lidé, kteří už chtějí mít klid a hospodaření je v podstatě nezajímá“

„Výbor se k tomu nehodlá vyjadřovat ani nepřipouští svou chybu“

Zaujala mne výše uvedená citace, i když „gró“ vašeho dotazu je jiné. Nezajímat se o svěřené finance je chyba. To se ukázalo již na příkladech jiných SVJ.

Pokud jde výnos z pronájmu, tak nevím v čem spatřujte výhodu ve vložení výnosu do toho, co nazýváte fondem oprav. U nás byl výnos z pronájmu nebytového prostoru pizzerii odhlasován do „fondu oprav“, lepší ale dle mne je dostat výnos do „prasátka“ doma.

Dotaz: Dostáváte srozumitelný detailní přehled, jak výbor s „fondem oprav“ hospodaří nebo schvalujete v rámci účetní závěrky jen Rozvahu a Výsledovku. A rozumíte jí ?

Víte kolik máte na účtu a kolik z toho je „fond oprav“ ?

Dostáváte přehled o dlužnících ? Žádný dluh nebyl promlčen ?

V čem spatřujte chybu výboru ? Hospodaří špatně, zneužívá plné moce v neprospěch všech vlastníků ?

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".