zateplení domu z peněz BD

Vložil Anonymous, 28. Květen 2010 - 19:53 ::

Hezký večer,

ráda bych vás požádala o radu ve věci úhrady podílu BJ na zateplení domu. Stali jsme se vlastníky BJ v domě, který byl původně ve vlastnictví BD. Následně došlo k založení SVJ, přičemž ve vlastnictví BD je v současné době jeden byt, zbývající jsou ve vlastnictví jednotlivých členů SVJ. BD stále existuje a jeho členy je 9O% vlastníků BJ – členů SVJ. V současnosti chce BD po prodeji zmíněné BJ uhradit zateplení domu jednak z peněz z prodeje tohoto bytu a dále z fondu bytového družstva. Nám bylo sděleno, že po nás bude požadována poměrnoá částka odpovídající naší bytové jednotce (hradíme přirozeně částku do fondu oprav SVJ, vlastníky jsme však cca půl roku). Nemáme představu, zda je požadavek oprávněný, resp. jakým způsobem máme postupovat.

Předem děkujeme za pomoc a radu.

Emma

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 28. Květen 2010 - 20:44

    Emmo,
    podle toho co píšete, je BD jedním z vlastníků jednotek v domě. Peníze z BD se mohou odčerpat třemi způsoby:

    (1) Bude uzavřena dohoda všech vlastníků jednotek o jiném způsobu přispívání na správu, nežli podle spoluvlastnických podílů. Musí být písemná. Družstvo vloží mimořádnou splátku zálohy na správu podle této dohody. Ostatní vlastníci jednotek neplatí daň z příjmu.

    (2) Družstvo vloží mimořádnou splátku zálohy bez písemné dohody. Ostatní vlastníci (včetně Vás) jsou povinni svou poměrnou část zdanit jako dar.

    (3) Družstvo vyplatí svým členům po prodeji a vypořádání majetku družstva nějaké částky. Tato varianta se vás nijak netýká, jestliže členem BD nejste.

    lake

    Vložil Jana T. (bez ověření), 28. Květen 2010 - 21:23

    „Družstvo vloží mimořádnou splátku zálohy bez písemné dohody.“

    Vlatník nemůže nic vkládat bez dohody, společenství není spořitelna. Takovýto „vklad“ by společenství bylo povinno vrátit. Společenství ovšem může přijmout dar.

    Jana T.

    Vložil lake, 29. Květen 2010 - 5:00

    Jano T., máte v tom zmatek.
    Za prvé, neexistuje právní předpis, který by zakazoval vlastníkovi vložit vyšší částku zálohy, než je povinen.
    Za druhé, neexistuje právní předpis, který by přikazoval SVJ, aby vrátilo přijatou zálohu, pokud o vrácení vlastník nepožádal.

    lake

    Vložil Anonymous, 29. Květen 2010 - 8:48

    „Za druhé, neexistuje právní předpis, který by přikazoval SVJ, aby vrátilo přijatou zálohu, pokud o vrácení vlastník nepožádal.“

    Občanský zákoník, trestní zákon.

    Vložil emma (bez ověření), 28. Květen 2010 - 21:17

    Pane Lakeu,

    pochopila-li jsem to dobře,

    BD buď daruje peníze SVJ (bez písemné smlouvy, resp. o její existenci nevíme) a to jako mimořádnou splátku zálohy, poté všichni vlastníci platí darovací daň, resp. BD rozdělí veškeré své peníze mezi členy BD (což pochopitelně my nejsme) a zateplení je řešeno čistě z fondu SVJ (bez ohledu na to, kolik je na účtě SVJ peněz). Shromáždění SVJ pak následně na schůzi SVJ řeší otázku, jakým způsobem bude oprava fasády hrazena.

    Tvrzení pověřeného vlastníka (a současně předsedy BD), že je možné opravit fasádu z peněz BD (které v současnosti vlastní pouze jeden byt), protože je BD členem SVJ a nálsedně si může nechat na shromáždění SVJ odhlasovat, že nečlenové (tj. „nedárci“) mají uhradit svůj podíl samostatně, nemí zákonnou uporu? Teprve po prodeji bytu a zateplení chce BD řešit svou likvidaci. Kromě ev. darovací daně na nás nemohou požadovat poměrnou část částky vynaložené na zateplení? V současnosti si toto zateplení odhlasovalo BD, je ale jasné, že titíž členové odhlasují to samé i na shromáždění SVJ, neboť se tento ev. „doplatek“ týká pouze 2 bytů.

    Omlouvám se, chci báýt připravená „na vše“.

    Pane Lakeu, děkuji Vám za pomoc a upřímně obdivuji Váš přehled.

    Emma

    Vložil lake, 29. Květen 2010 - 6:43

    Emmo,

    Kdyby vlastník jednotky (BD) postupoval jak naznačujete a financoval by zateplení sám ze svých prostředků, pak je vyloučeno, aby shromáždění Vám nařídilo nějakou zvýšenou platbu. Družstvo jako investující spoluvlastník by se muselo následně samo domáhat vůči ostatním spoluvlastníkům (tedy i vůči Vám) proplacení poměrné části vynaložených nákladů. Toto finanční vyrovnání by tedy probíhalo mimo SVJ.

    Legálním postupem je například takový, kdy shromáždění rozhodne o jednorázové záloze na zateplení. Členové BD zaplatí tuto zálohu z peněz, které dostali od družstva jako vypořádací podíl a ostatní vlastníci jednotek budou povinni vložit alikvotní částku ze svých prostředků.

    • O výši této částky rozhoduje shromáždění nadpoloviční většinou na usnášeníschopném shromáždění (§ 15 odst. 2).
    • Dále je v SVJ nutno odhlasovat stavební úpravu (zateplení), a to tříčtvrtinovou většinou všech vlastníků jednotek (§ 11 odst. 5).
    • Pak následuje ohlášení stavby stavebnímu úřadu, ke kterému stavebník přiloží smlouvu se všemi vlastníky jednotek v domě.

    lake

    Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 29. Květen 2010 - 7:14

    Neznám předpis, který by vyžadoval smlouvu se všemi vlastníky na zateplení. Z čeho vycházíte?

    Vložil lake, 29. Květen 2010 - 7:38

    Pro Kolemjdoucího - už jsem to přece napsal: stavební zákon.
    Přečtěte si např. příspěvky ve vláknu Účastník stavebního řízení 8.
    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".