zatékání do bytu, plíseň

Vložil Jun (bez ověření), 6. Prosinec 2011 - 14:54 ::

Dobrý den, máte někdo zkušenosti s následujícím problémem? Před cca 10 lety jsme provedli zateplení našeho panelového domu. Bylo provedeno všude vyjma lodžií (ani uvnitř ani vně z boku). Do letošního roku bylo vše v naprostém pořádku, letos si jedna nájemnice začala stěžovat na vlhké pruhy na zdi(místy až plesnivějící) uvnitř bytu- v okolí lodžie. Povolali jsme odborníka, který konstatoval, že se na přechodu zateplené části stěny na nezateplenou stěnu lodžie vytváří tepelný most, který způsobuje na vnitřním povrchu kondenzaci vzdušné vlhkosti. Problém zhoršují též nová plastová dobře těsnící okna, která navíc byla osazena bez zakrytí části rámu omítkou nebo lištou (další tepelný most).Také, že na prahu mezi rámem a venkovní dlažbou je mezera původně vypěněná mont. pěnou, která je nyní otevřená a může tudy zatékat voda z pod prahu horního bytu.

>

Otázky:

 1. Čím to, že problém zmíněné nájemnice s vlhkou zdí se týká pouze jí a nikoliv dalších desítek bytů s naprosto totožným situováním a použitými technologiemi? Může to být tím, že není dostatečně větráno?
 2. Jak to, že se problém nevyskytl již v průběhu minulých let?
 3. Je vysloveně nutné zateplovat lodžii, nebo existuje jiné řešení? (zasklení, vytmelení přechodů, spár…)
 4. Co udělat pro nápravu v nejbližších dnech (týdnech)?

Velmi děkujeme za rady. Jun.

 • plíseň
 • zatékání

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Tomáš Peterka (bez ověření), 6. Prosinec 2011 - 15:41

Jako první je nutné určit příčinu.

 1. Kde se poruchy objevují, z popisu není patrné, zda jsou to spíše špalety oken, svislý kout, nadpraží okna…, bylo by dobré vědět o jaký se jedná konstrukční systém a kdy byl objekt postaven.

b)Pokud jsou poruchy vázané pouze na chladné období, pak opravdu může být problém v projevech tepelných mostů, ty mohly být opravdu zvýrazněny změnou způsobu užívání bytu (např. po výměně oken, úprava VZT, změna majitele apod.)kdy došlo ke zvýšení vlhkosti vnitřního vzduchu.

 1. Může jít i o zatékání (zřejmě bude vázané na intenzivní deště, záleží na orientaci lodžie), pravděpodobně to bude pak z lodžie nad dotyčným bytem, nelze však vyloučit i šíření vody z vyššího patra.

K vašim dotazům

 1. V případě, že se jedná o projev tepelných mostů je zřejmě problém způsoben špatným užíváním bytu (zjednodušeně řečeno nedostatečným větráním)a nadměrného vlivu tepelného mostu. Pro ověření příčiny je možno nyní v chladném období využít sledování vnitřní vlhkosti a teploty vzduchu a doplnit termovizním měřením.
 2. Těžko říci – pro odpověď je nyní málo informací. Dělali jste nějaké zásahy typu výměna oken, úprava vzduchotechniky, změna nájemníka, nevrhla se nájemnice na pěstování orchideí? Vliv na vnitřní vlhkost může mít i změna užívání okolních bytů (hlavně šíření přes VZT).
 3. Záleží co je příčinou, pokud zatékání nutno najít kde, pak navrhnout opatření. Pokud je to vliv tepelného mostu pak možno zateplit, zasklít, nainstalovat topný kabel, zajistit větrání bytu? Variant je mnoho,vhodné je možno vybrat podle nějakých objektivních měřítek (Např. pokud je objekt z období konce 80tých let pak z hlediska tepelnětechnických vlastností už mohou být v detailech tyto konstrukce relativně bezpečné při běžném užívání, tj. možná bude stačit jen pravidelné větrání, pokud je ale problémem tepelný most, kdy z interiéru do exteriéru bude spojitě probíhat betonová konstrukce, pak je řešením spíše to zateplení. Nutno ale zase řešit v kontextu se zbytkem objektu-zevnitř lodžii asi zateplíte bez komplikací, ale co z venku, tam to budete muset řešit na všech lodžiích…).

4)Opět otázka co je příčinou.

Pozvěte odborníka znova, pokud ten první nebyl schopen dát dohromady postup diagnostiky a ani přibližný návrh řešení zvolte jiného. Pokud byste měl možnost někam uploadovat fotky poruch a vnější strany lodžie, bylo by možno k problému říci více. tp.

Vložil Tomáš Peterka (bez ověření), 6. Prosinec 2011 - 15:44

mám tam rozbitý číslování odrážek:(, lze příspěvěk editovat?

Vložil qwerty (bez ověření), 6. Prosinec 2011 - 16:04

Pane Peterko, editovat můžete jako nepřihlášený uživatel jen do budoucna tlačítkem „Zobrazit komentář“ před odesláním komentáře. Jako přihlášený uživatel portálu stejným způsobem a dále tlačítkem „upravit“.

Vložil Jun (bez ověření), 6. Prosinec 2011 - 16:00

Velice děkujeme za odpověď, pokusíme se zjistit více a také foto.Jun.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".