Zápis změny statutárního orgánu do obchodního rejstříku - výbor nahrazen pověřeným vlastníkem

Vložil envyk, 23. Listopad 2009 - 15:24 ::

Shromáždění našeho SVJ odhlasovalo, že nadále nebude volit výbor, nýbrž pouze pověřeného vlastníka, a následně pověřeného vlastníka zvolilo. Vyhledal jsem si formulář pro zapsání změny statutárního orgánu do OR, prostudoval pokyny k tomuto formuláři, ale přesto si nejsem jistý, jak výše uvedenou změnu do formuláře zapsat. (V poli Orgán společenství se míní starý nebo nový stav?) Dále, od data zvolení pověřeneho vlastníka uplynul již měsíc. Je možné žádat o zapsání změn k datu staršímu než je den podání formuláře k obchodnímu soudu. Děkuji za jakoukoli informaci.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 23. Listopad 2009 - 20:15

    Máte tam pole
    - vymazává se:
    - zapisuje se:
    taže je snad jasné, kde budou původní údaje a kde nové.

    Zápis změny zadáte pochopitelně k tomu datu, kdy k němu skutečně došlo:
    - den zániku funkce:
    - den vzniku funkce:
    Přece byste nechtěl vkládat do rejstříku nepravdivé údaje.

    lake

    Vložil envyk, 24. Listopad 2009 - 11:45

    Problém je, že pole „Orgán společenství“ nemá sloupce Zapisovaný a Vymazávaný. Dále již následuje pole, kde se vymazávají a zapisují členové statutárního orgánu. Jediná možnost, jak naznačit, že pověřený vlastník je nový stav, je, že se u vymazávaného předsedy výboru uvádí jeho funkce. Dle pokynů k vyplnění člen výboru a pověřený vlastník nejsou funkce. Zatím mám formulář vyplněný tak, že jako statutární orgán uvádím nový stav, tj. pověřený vlastník, a kromě uvedení funkce u vymazávaného předsedy výboru, popisuji situaci v doplňujícím textu (22) (zvolení pověřeného vlastníka, vypršení funkčního období výboru, vzdání se členství ve výboru). Chtěl jsem se jen pro jistotu, předtím než pošlu návrh na OS, zeptat, jestli někdo nemá zkušenost s touto konkrétní situací.

    Co se týče data, formulář mi nedovolí, abych zápisy a výmazy jednotlivých členů statutárního orgánu uvedl k dřívějšímu datu, než je datum provedení zápisu a datum sepsání návrhu. Bývalý předseda v období mezi volbou pověřeného vlastníka a dnem podání návrhu na zápis změny uzavřel smlouvu, což podle aktuálního zápisu v OR mohl. Pozdějším zapsáním změn k dřívějšímu datu by se jeho jednání stalo zpětně nezákonným. A to je mi na tom divné.

    Vložil lake, 24. Listopad 2009 - 13:33

    Formulář se nazývá "Návrh na zápis nebo zápis změny zapsaných údajů do rejstříku společenství vlastníků jednotek". Takže do pole "Orgán společenství" patří vyznačit nový stav po změně.

    Píšete, že formulář neumožní zapsat jiné datum než aktuální. To je ovšem nesmyslné: zápis v rejstříku má pouze deklaratorní povahu (to jest - nevytváří zapisovanou skutečnost, pouze osvědčuje, že nastala).
    Viz Obchodní zákoník:
    § 32(3): Návrh na zápis zapisovaných údajů musí být podán bez zbytečného odkladu po vzniku rozhodné skutečnosti.
    Viz Zákon ovlastnictví bytů:
    § 10(2): Výbor nebo pověřený vlastník jsou povinni do 60 dnů po svém zvolení podat návrh na zápis do rejstříku.

    Soudím, že programátor vytvářející formulář se prostě spletl. Do rubrik Den vzniku funkce, Den zániku funkce, Den vzniku členství, Den zániku členství mají být zapisována skutečná data, což konec konců osvědčujete zápisem ze shromáždění, zápisem ze schůze výboru kde proběhla volba předsedy, atd.

    Předseda neměl právo podepsat smlouvu v době, kdy už nebyl předesdou. Ostatně podepisuje vždy předesda a jeden člen výboru. Pokud jde o domněnku nezákonnosti, bývalý předseda věděl, že už funkci nezastává, takže byste mohli smlouvu zrušit a případné penále nebo pokuty mu předepsat k úhradě. Smlouva je však platná, pokud se druhá smluvní strana nedovolá její neplatnosti. Obchodní zákoník k tomu obsahuje podrobná ustanovení řešící případy, kdy zápis v rejstříku neodpovídá skutečnému stavu.

    lake

    Vložil envyk, 24. Listopad 2009 - 13:53

    Děkuji za vyčerpávající vysvětlení.

    Vložil Petr, 24. Listopad 2009 - 9:58

    Já bych poslal (doručil) soudu pouze listiny (zápis shromáždění, presenci, ověřený podpis pověřeného vlastníka atd.) a nechal bych to na soudu.

    Vložil lake, 24. Listopad 2009 - 11:18

    Pane Petře,
    prosím uveďte který rejstříkový soud vám zapsal nové údaje bez řádně podané žádosti.
    lake

    Vložil Petr, 24. Listopad 2009 - 11:34

    Pokud je novým údajem změna statutárních zástupců po volbách, tak to byl soud v Praze 2 před rokem na základě dodaného zápisu shromáždění, presenční listiny, zápisu výboru, ověřených podpisů členů výboru. Jsem si to nejdříve vykorespondoval emailem. Otázka je, zda teď chce či nepotřebuje (nemusí) státní správa komunikovat přes datové schránky.

    Vložil 1Raula, 24. Listopad 2009 - 10:14

    Já bych potřebovala formulář Zápis změny statutárních orgánů do obchodního rejstříku a nikde ho nemůžu najít.Nebo ho najdu v takové podobě,že mi to pc neotevře.Nemáte ho někdo stáhlý a uložený?Děkuji předem.

    Vložil lake, 24. Listopad 2009 - 11:18

    Pro 1Raula:
    Už se řešilo. Viz [1]. Je to dokument v příloze úvodního příspěvku (NavrhNaZapisDoRejstriku.pdf)

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".