Založení SVJ

Vložil Anonymous, 15. Říjen 2008 - 22:45 ::

Dobrý den, mám dotaz ohledně založení SVJ. Bydlíme v bytovém domě, kde jsou čtyři vlastníci a pět bytových jednotek. Mimo nás nikdo se nechce starat o společné části domu. Minulý rok jsem založila fond oprav, kam jsme každý, mimo jednoho vlastníka, který se v domě již deset let nevyskytuje, přispívali 500 Kč, jenže teď se sousedi rozhodli, že nechtějí do fondu oprav platit vůbec. Nevím si s tím rady. SVJ založené nemáme, alespoň o tom nevím, protože jsme byli poslední, kdo se do domu stěhoval a nepřišla nám žádná výzva, abychom se někde zaregistrovali. Já bych chtěla založit SVJ, ale co mám dělat pokud s tím ostatní vlastníci nebudou souhlasit a jeden se zde vůbec nevyskytuje? A kdo bude hradit případné poplatky, pokud oni s tím nebudou souhlasit, mohu to na nich vymáhat? Můžeme si SVJ provozovat sami nebo to musí dělat nějaká firma? Děkuji za odpověď PS:prosím poraďte mi, opravdu jsem zoufalá z této situace

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Karel J. (bez ověření), 19. Říjen 2008 - 16:50

    Chcete společenství, nebo nechcete? Vymezíte-li v domě čtyři jednotky (nejlépe tak, že dvě jednotky stejného vlastníka se sloučí), společenství nevznikne, resp. zanikne.

    Vložil pop615, 16. Říjen 2008 - 16:30

    Dobrý den, předně mi dovolte říci, že Vámi popisovaný stav je skutečně politováníhodný. Jelikož máte v domě jak popisujete 5 jednotek, pak SVJ vzniká viz.odst.3 §9 Zákona o vlastnictví bytů: (3) Společenství vzniká v domě s nejméně pěti jednotkami, z nichž alespoň tři jsou ve vlastnictví tří různých vlastníků, a to dnem doručení listiny s doložkou o vyznačení vkladu do katastru nemovitostí nebo jiné listiny, kterou příslušný státní orgán osvědčuje vlastnické vztahy k jednotce, poslednímu z těchto vlastníků. Příslušný katastrální úřad vyrozumí ostatní vlastníky jednotek o provedení vkladu vlastnictví jednotky do katastru nemovitostí. Další osoby, které nabyly vlastnictví k jednotce jiným způsobem než smlouvou, jsou povinny o tom uvědomit původního vlastníka budovy. Jinými slovy SVJ vám vzniklo automaticky a existuje.Bohužel jste ovšem neučinili veškeré následné kroky, ustavující schůze, zvolení výboru, schválení stanov atd. K tomuto je nutný notář. Vzhledem k tomu, že se u vás tomu nestalo, nesete všichni podíl na porušení zákona a všichni se tedy vystavujete rizikům s tím spojeným. Žádná výzva o tom abyste se po nastěhování někam nahlásila Vám nemusí přijít, vy sama jako vlastník jste povinna toto učinit, ale kam že ano? No nezbývá než říci, že je politovánihodné si kupovat byt(nemovitost) a předem si nezjistit i tyto věci, jak to vlastně v domě je atd. Jak se říká dvakrát měř, jednou řež. Ale chápu, že to vám nepomůže. Rada je jediná, domluvit se ostatními vlastníky a vyzvat je okamžitzě v jejich zájmu k nápravě stavu, pokud se na chodu domu resp.údržbě spol.částí domu nechtějí podílet, upozorněte je na to, že tím porušují §13 odst.1 zmíněného zákona o vlastnictví bytů. Obecně ten vám doporučuji si dobře nastudovat a podle něj postupovat, nejlépe jej také vytisknout a spolu s průvodním dopisem vyzvat ostatní vlastníky ke spolupráci. V opačném případě se Vám taky může stát, že budete mít všichni stejným dílem oplétačky, nemluvě o pokutách z nevedení účetnictví, revizí atd. Jednou na to někdo přijde a bude průšvich jako hrom. Poslední poznámka: žádnou správní firmu mít nemusíte, správu domu si klidně můžete vykonávat sami, je-li to ve vašich silách a možnostech. jen upozorňuji, že to zase není tak snadné jak se může zdát. Sice máte málo bytů,ale nastudovat všechny předpisy, naučit se podvojné účetnictví, nakoupit SW atd…jde to samozřejměm,ale obávám se že výhodnější je tím pověřit nějakou správní firmu a máte klid.

    Vložil Klára, 16. Říjen 2008 - 20:01

    Děkuji za odpověď a rady. Na internetu jsem už našla správcovskou firmu, kterou bych chtěla oslovit, aby vedla správu našeho domu. Chtěla jsem se zeptat, co dělat pokud s tím sousedi nebudou souhlasit. Já ani oni neumíme podvojné účetnictví a při svém pracovním vytížení si ani neumím představit, že bych správu vedla. Jak proti nim bojovat, nechci porušovat zákon.

    Vložil pop615, 16. Říjen 2008 - 21:35

    Pokud nebudou souhlasit s čím? Vy sama za výbor a SVj vystupovat nemůžete, leda byste byla pověřeným vlastníkem a to nejste. Pokud vy sama uzavřete smlouvu o správě vašeho domu, tak taková smlouva bude neplatná. Navíc zřejmě nemáte ani IČO, nemáte a ani nemůžete mít výpis z obchodního rejstříku neboť jste neměli ani ust.schůzi, nemáte žádné stanovy atd. Bez vyřešení těchto základních věcí to asi nepůjde. Musíte se domluvit, to je jediná smysluplná rada.

    Vložil Klára, 17. Říjen 2008 - 14:22

    Už teď vím, že se budou sousedi, jakékoliv domluvě bránit, bojím se, že nebudou chtít přijít ani na tu první schůzi, kde by jsme domluvili všechny, jak říkáte, základní věci. Jak postupovat pak? Já se nechci vystavovat nějakému finančnímu postihu, pokud mám snahu předejít tomuto problému. Omlouvám se, mám asi hloupé dotazy, ale všude čtu, co má dělat sdružení, ale ne jednotlivec. Jak postupovat, pokud většina nechce vést vše podle zákona, protože trestáni bychom nakonec byli všichni bez rozdílu.

    Vložil pop615, 18. Říjen 2008 - 19:55

    Stačí jak se vás sejde nadpoloviční většina,resp. ti vlastnící, kteří mají dohromady nadp.většinu. Přesvěčte, že je to v jejich vlastním zájmu, pak zvolte výbor nebo pověřeného vlastníka, odsouhlaste stanovy(alespoň ty vzorové,ale lépe upravené tak aby vám vyhovovaly), odsouhlaste zřízení bankovního účtu, základních plateb a dále již postupujte standardně, uzavřete smliuvu o správě domu, zřiďte IČO, zaregistrujte se na obch.soudu(rejstřík společenství). Pokud se vám to nebude dařit spíše doporučuji nemovistost (tu vaši) urychleně prodat a najít se něco jiného, budete mít jen problémy do budoucna. Co třeba když u Vás začne hořet, kdo u vás zajišťuje revize atd? Asi nikdo a přitom by někdo měl. ještě by šlo se obrátit o pomoc na místní úřad aby vám pomohl nebo třeba na Ministerstvo pro místní rozvoj, v nejhorším pak můžete podat žalobu na spoluvlastníky. Každopádně je těžké radit, pokud se lidi nedokáži domluvit, to je pak to nejhorší co může být. Obdivuji Vás…

    Vložil Anonymous, 21. Říjen 2008 - 18:47

    Dobrý den, děkuji za odpověď. V sobotu jsme se sešli se sousedy a vypadá to, že se snad nějak dohodneme, ale kdo ví. Dala jsem jim přečíst Vaše odpovědi. Ve výše uvedeném příspěvku bylo napsáno, že sloučením dvou jednotek v jednu může SVJ zaniknout. U nás tento případ je v jednání, jedni ze sousedů sloučily dvě jedotky. Pak by SVJ nevzniklo. Jak potom postupovat? Platí stejné podmínky jako u SVJ, tj. první schůzka s notářem, zapsání u soudu, vedení podvojného účetnicví....­.?Děkuji za odpověď.

    Vložil Vizi (bez ověření), 17. Říjen 2008 - 14:40

    A jak platíte za dodávky tepla, vody nebo za elektřinu ve společných prostorách? Anebo tyhle věci máte všechny individuální – každá jednotka má vlastní vytápění a ohřev vody, samostatně uzavřenou smlouvu na dodávky vody, společné prostory nemají vlastní elektroměr?

    Vložil Klára, 17. Říjen 2008 - 20:37

    Ano, všechno máme rozdělené.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".