Zadržení věci

Vložil Kristýna91, 14. Listopad 2016 - 9:11 ::

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda jste již někdo řešil podobnou situaci. Majitelka bytové jednotky dala tuto do pronájmu. Nájemce řádně neplatil a zmizel do ciziny. V bytě nechal jízdní kolo a nějaké další drobné věci. Majitelka tedy provedla zadržení věci podle § 2234 občanského zákoníku. Podle § 1398 se pro zpeněžení výtěžku použije obdobně § 1359, kdy se tedy věřitel s povinným buď dohodnou na způsobu výtěžku, provede se veřejná dražba nebo soudní prodej zástavy. Ani jedna možnost není v reálu dost možná, a to proto, že podle zákona o veřejných dražbách (§ 36) není zadržovatel dražebním věřitelem, není tedy oprávněn dát podnět k zahájení dražby. Musel by to učinit např. zástavní věřitel, a zadržovatel by se poté uspokojil přednostně. Totéž platí u soudního prodeje zástavy. Dohoda taktéž nepřichází v úvahu. Jsme nyní v situaci, kdy dlužník je v cizině, nehodlá se vrátit a v žádném případě nezaplatí. Řešil jste někdo podobnou situaci, kdy máte v držení věc dlužníka, ale není reálně (podle zákona) možné ji zpeněžit, popř. jak jste danou situaci řešili? Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil JaVa, 14. Listopad 2016 - 14:29

    Pokud tuto nastalou situaci řešíte jako soukromá osoba např," obecný zmocněnec"vlastníka zmińované bytové jednotky,tak je to pouze Vaše věc.Jestliže jste se však ujala vyjasnění vztahu mezi pronajímatelem a nájemcem jako členka výboru SVJ a ve sporu takto vystupujete,tak nečiníte správně a nikdo není povinen s Vámi jednat ani komunikovat,po­něvadž nejste vůči žádnému z dotčených v právním vztahu.JaVa

    Vložil anon. (bez ověření), 14. Listopad 2016 - 10:31

    Proč to vy osobně řešíte za majitelku, ona vás tím pověrila? Nebo to snad řeší svj? Ten nájemník majitelky bytu vám, tedy svj něco dluží? Vůbec vám nerozumím.

    Vložil Anonymouk (bez ověření), 14. Listopad 2016 - 10:56

    Třeba ta babička nemá internet, neumí. Pověřila, nepověřila, co vám po tom?

    Vložil Vlastiks, 15. Listopad 2016 - 9:28

    … asi bych se do toho nemontoval.

    Babka ať nechá byt „vyklidit“, a hotovo.

    Pokud tam něco nechal, pak je to jeho chyba, byt není úschovna. A bylo tam vůbec něco ? A bude to dotyčný někdy hledat ?

    Pokud ano, pak jistě uhradí pohledávky a úroky z prodlení, tak vo co go.

    Vložil JaVa, 15. Listopad 2016 - 9:40

    Ještě bych dodal,že nájemce bude muset v případě zájmu o vydání jeho majetku,uhradit i pronájem místnosti,kde budou jeho věci po celou dobu nepřítomnosti uskladněny.JaVa

    Vložil Kristýna91, 14. Listopad 2016 - 10:52

    Řeším to já, protože mě majitelka bytové jednotky tímto pověřila. Nájemník dluží majitelce, která je členkou svj.

    Vložil Pavel II (bez ověření), 14. Listopad 2016 - 16:48

    ať si to zajistí sama. Rozhodně nic neprodávejte. Mohla by jste také zjistit, že kolo je jedinečný výrobek ke kterému měl majitel citový vztah a v rámu byla rulička s 10 tis. euro.

    Vložil Kristýna91, 28. Prosinec 2016 - 8:23

    Děkuju za radu. Tady jde jen o to, že dražba kola nebo jiné jeho zpeněžení je jediná možnost, jak by majitelka mohla dostat aspoň část svých peněz. Nic se zatím neprodalo, ani nájemník se neozval…

    Vložil anon. (bez ověření), 14. Listopad 2016 - 13:48

    To, že nájemník dluží něco majitelce bytu nemá nic společného s svj.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".