vzniká při privatizaci bytů vždy jen SVJ, nebo může být tato komunita vedena pod označením "Bytové družstvo"?

Vložil Anonymous, 13. Srpen 2008 - 19:47 ::

V domě který je majetkem MČ P-4 probíhá privatizace odprodejem bytů do OV ale právní subjekt takto vznikající se označuje jako „bytové družstvo“. Nemělo by správně nést označení „SVJ“? Děkuji za odpověď s pozdravem Fiala.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Viera (bez ověření), 10. Září 2008 - 7:49

    Má někdo zkušenost, jako formu subjektu volit pro dům se 3 bytovými jednotkami, když ze zákona nemůže vzniknout SVJ? Znamená to, že soud takové SVJ nezapíše? Neexistuje možnost dobrovoleného vzniku? Považuji to za hodně velkou diskriminaci. Viera

    Vložil Pavel, 10. Září 2008 - 9:48

    SVJ v domě se 3 byty nemůže vzniknout.

    S ohledem na nekvalitní ZoVB to nelze považovat za diskriminaci, ale naopak velkou výhodu.

    Ke správě tohoto domu by měla být postačující smlouva a ObčZ.

    Můžete také založit sdružení bez právní subjektivity podle § 829 ObčZ. Ale moc výhod to nepřinese.

    Občanské sdružení podle 83/1990 Sb. již vyžaduje vedení (podvojného) účetnictví a propracované stanovy mj. pro převod bytů.

    Nejvýhodnější pro správu domu je obecně bytové družstvo, ale tam je potřeba alespoň 5 členů.

    Formálně vyhovuje s.r.o., ale musíte vést účetnictví a každá změna vlastníka se musí zapisovat do OR.

    Ostatní právní formy jsou jen složitější a nic nepřinesou.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Matějka Jaroslav, 14. Srpen 2008 - 10:40

    Vážený p.Fialo a ostatní.

    Privatizace bytového fondu – bytových domů může být realizována dvěma způsoby:

    1. Formou prodeje-převodu jednotlivých bytů (jednotek) přímo jednotlivým vlastníkům. Tento postup je v souladu se zákonem č.72/1994 Sb. v platném znění. V tomto případě vždy vzniká společenství vlastníků jednotek.
    2. Formou prodeje-převodu celého domu jednomu vlastníku, většinou právnímu subjektu, může být i fyzické osobě.
    • Pro tento účel se většinou zakládá právní subjekt dle obchodního zákoníku – bytové družstvo. Může samozřejmě být i s.r.o., a.s. aj. Vždy se jedná o podnikající právní subjekt.
    • Vhodné je založit neziskový právní subjekt – SDRUŽENÍ – dle zákona č.85/1990 Sb. v platném znění. Tento neziskový (nepodnikající) právní subjekt je vhodný pokud je plánován následný před bytů (jednotek) v horizontu 5 let do osobního vlastnictví.

    Matějka

    Vložil Pavel, 15. Srpen 2008 - 11:45

    Vážený pane Matějko, jsem rád, že jste se tu po dlouhé době ukázal.

    Nicméně na výše uvedená doporučení mám jiný názor.

    S.r.o. (resp. i a.s.) je nevhodné pro správu bytového domu. Při výměně bytu je nutné provést i změnu v OR. Převod bytů ze s.r.o. (a.s.) na jednatele ztěžuje a vlastně vylučuje § 196a ObchZ.

    S občanským sdružením (podle 83/1990 Sb.) jsou zase problémy jiného druhu. Nehodí se pro případ, kdy jsou v domě pronajímané nebytové prostory (§ 12/3/a zákona 83/1990 Sb.). Problémem bude výměna bytu. Ve stanovách by muselo být ošetřeno, to co uvádí ObchZ pro bytová družstva.

    Pokud je tedy možnost volby právní formy kupujícího, tak jednoznačně doporučuji bytové družstvo.

    Hezký den! Pavel

    Vložil Matějka Jaroslav, 15. Srpen 2008 - 15:07

    Vážený pane Pavle,

    souhlasím s vámi, doporučujeme bytové družstvo nebo sdružení. Záleží vždy na okolnostech, především na faktu, budou-li se v krátkém časovém období převádět byty do osobního vlastnictví, je sdružení dle našich zkušeností výhodnější. (Jednoduší účetnictví – jednoduší likvidace.) Minule jsem uvedl i jiné typy právnické osoby – s.r.o., a.s., které bývají zakládány. Jedná se o složitější právní subjekty, postupme ale celou informaci.

    Matějka

    Vložil HonzaT, 14. Srpen 2008 - 4:47

    Je třeba rozlišovat, jestli MČ Praha 4 prodává dům jako celek, v tom případě nájemníci založí družstvo a toto pak koupí celý dům (v katastru nemovitostí je zapsán jako majitel domu družstvo).

    Nebo MČ prodává byty přímo nájemníkům, tzn. jste zapsáni v katastru nemovitostí jako majitelé bytových jednotek, pak vzniká SVJ, jak již uvedl pan Pavel.

    MČ Praha 4 privatizuje domy (byty) oběma způsoby.

    Vložil Pavel, 13. Srpen 2008 - 23:10

    Podle § 221/2 ObchZ družstvo, které zajišťuje bytové potřeby svých členů, je družstvem bytovým.

    Dovedu si představit, že pokud trvá převod bytů ze „starých“ družstev (podle § 24 ZoVB)do OV dlouho (několik let) a stále nevzniká SVJ podle § 9/4 ZoVB, že by mělo smysl založit bytové družstvo.

    Ale pokud se jedná o převod do OV z obecního majetku MČ Praha 4, tak tam ze zákona vzniká SVJ již při převodu druhého bytu (§9/3 ZoVB).

    Jediné správné označení takto vzniklého subjektu je proto „Společenství­.....“(§9/14/a Z­oVB).

    Pozn. Pokud někdo nazve vzniklý subjekt „Společenství pro dům…“ tak se nechal ovlivnit špatnými stanovami vydanými nařízením vlády. Ty sáhodlouhé názvy pak nejde nikam vtěsnat.

    Hezký den! Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".