Vypořádání nevyčerpaných prostředků podle § 24 odst. 7 zákona č. 72/1994

Vložil K.K. (bez ověření), 13. Červenec 2011 - 14:40 ::

Dobrý den, ráda bych se dozvěděla od zkušených zakladatelů SVJ zda si myslí, že text ve smlouvě o převodu jednotky do vlastnicví, ohledně vypořádání, je v této podobě dostatečný:

„Nevyčerpané prostředky určené k vypořádání ve smyslu ustanovení § 24 odst. 7 zákona č. 72/1994 Sb., v platném znění, tedy prostředky určené na financování oprav a údržby budovy, popřípadě domu a jednotky, připadající na převáděnou jednotku, budou převedeny správě domu, respektive tyto prostředky budou nadále u správy domu vykazovány jako prostředky svěřené správě domu přejímajícím“.

Jedná se o bytové družstvo založené v r. 1997 a momentálně se dostáváme k převodům bytů do OV.

Předem děkuji za odpovědi.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 13. Červenec 2011 - 17:37

    Paní K.K.,
    text je v každém případě nejasný a nesrozumitelný, tedy vadný a nedoporučuji jej podepisovat. Na druhou stranu - pokud jste družstevník a žadatel o převedení jednotky do vlastnictví, není ve Vašem zájmu jakékoliv zdržování převodu.

    Ve smlouvě stojí: "... prostředky určené na financování oprav a údržby (...) budou převedeny správě domu"
    Nesmysl: pojem "správa domu" neoznačuje právnickou ani fyzickou osobu, ale jde o souhrn činností. Tento souhrn činností nemůže tedy obdržet jakoukoliv částku.

    Ve smlouvě stojí: "... tyto prostředky budou nadále u správy domu vykazovány jako prostředky svěřené správě domu přejímajícím"
    Opět nesmysl, a to ze stejného důvodu.

    Doporučuji připravit protinávrh smlouvy, podepsat, doručit prokazatelně družstvu s výzvou k podpisu. V této Vaší verzi smlouvy bude příslušný odstavec nahrazen tímto zněním:

    Nevyčerpané prostředky z nájemného určené k vypořádání ve smyslu ustanovení § 24 odst. 7 zákona č. 72/1994 Sb., v platném znění, tedy prostředky určené na financování oprav a údržby budovy, popřípadě domu a jednotky, a rovněž kladné zůstatky prostředků tvořených ze zisku bytového hospodářství, připadající na převáděnou jednotku, převede družstvo právnické osobě zabezpečující správu domu ve smyslu § 9 až 11 zákona č. 72/1994 Sb., v platném znění. V případě, že správa domu nebude v okamžiku splatnosti těchto prostředků zajišťována právnickou osobou, převede družstvo nevyčerpané prostředky určené k vypořádání přejímajícímu.

    Poznámka: Předpokládám, že legislativní zkratka "přejímající" je ve smlouvě definována před tímto místem a že znamená totéž co nabyvatel jednotky.

    lake

    Vložil K.K. (bez ověření), 17. Červenec 2011 - 17:57

    Děkuji, pane Lake, za Vaši odpověď z 14.7.2011, nicméně ještě by mne zajímaly také zkušenosti.

    Cituji Vaše slova: „…V případě, že správa domu nebude v okamžiku splatnosti těchto prostředků zajišťována právnickou osobou, převede družstvo nevyčerpané prostředky určené k vypořádání přejímajícímu.“

    • Je zapotřebí, aby družstvo, před uzavřením smluv o převodu jednotky do vlastnictví členů družstva, usnesením čl. schůze schválilo, že o jaký termín se konkrétně jedná v případě „v okamžiku splatnosti“?
    • Jaký „okamžik splatnosti“ je obvyklý? Např. do 3 měsíců po účetní likvidaci družstva a výmazu družstva z OR?

    pozn: ano, přejímající = nabyvatel byt. jednotky.

    Vložil lake, 17. Červenec 2011 - 21:56

    Den splatnosti můžete stanovit např. podle § 233 Obchodního zákoníku obdobně.

    Zda tento termín předem schválí členská schůze družstva je pro Vás jako nabyvatele jednotky bezvýznamné.

    Pro Vás je důležité, aby termín splatnosti (nebo způsob jeho stanovení) byl ve smlouvě uveden jednoznačně a určitě, jinak by smlouva byla nejen nevymahatelná, ale bylo by ji možno považovat za absolutně neplatnou pro neurčitost.

    Cožpak družstvo ve svém návrhu smlouvy toto nemá jednoznačně stanoveno?

    lake

    Vložil K.K. (bez ověření), 18. Červenec 2011 - 8:57

    Ne, bohužel. Návrh smlouvy od družstva se této věci věnuje, i to vágně, pouze v jednom odstavci a ten jsem celý uvedla v mém původním příspěvku. Cituji částečně: "..(..) budou převedeny správě domu, respektive tyto prostředky budou nadále u správy domu vykazovány jako prostředky svěřené správě domu přejímajícím“.

    Když už chystám protinávrh smlouvy pro družstvo, tak jsem zaváhala zda mám rovnou chtít, aby družstvo doplnilo do textu „termín okamžiku splatnosti, nebo jeho způsob stanovení“ či je to jednoznačné i bez konkretizování (z praxe či z právních předpisů, které já, jako laik, neznám).

    Na členské schůzi družstva se detaily vypořádání neprojednávaly. Dokonce nám bylo sděleno, že text smlouvy o převod jednotky do vlastnictví členská schůze družstva schvalovat nebude (myšleno pasáže, které jsou pro všechny smlouvy stejné – jako např. vypořádání nev.prostředků), a že se musí každý člen družstva o svou smlouvu starat sám a „vyjednávat stran textu“ s pověřeným právníkem družstva. Opravdu se smlouva, tak zásadního významu, čl. schůzí družstva nemusí schvalovat?

    Vložil K.K. (bez ověření), 14. Červenec 2011 - 12:51

    Děkuji, pane Lake, za vaši odpověď,

    jen mi dovolte doplňují dotaz k Vámi navrhovaného textu do smlouvy:

    Pokud budu chtít mít ve smlouvě také „…, a rovněž kladné zůstatky prostředků tvořených ze zisku bytového hospodářství, připadající…“, tak to chápu tak, že tím žádám družstvo o vrácení členského vkladu a vzdávám se tím členství v družstvu.

    Považujete to za dobrý krok? Abych sama,jako žadatel o převod jednotky do vlastnicví, jen díky převodu bytu do OV, žádala rovnou i zrušení členství v družstvu? Má to výhody nebo spíš úskalí, v porovnání s variantou, když je vlastník bytu pořád současně i členenm družstva až do konečné účetní likvidace družstva?

    Děkuji předem za odpověď. K.K.

    Vložil lake, 14. Červenec 2011 - 19:51

    Základní členský vklad je něco jiného než zisky z bytového hospodářství.

    O ukončení či neukončení členství v družstvu jste se v původním dotazu nezmínila, takže jsem se touto otázkou nezabýval. Vzhledem k tomu, že Vaše družstvo bylo založeno v r. 1997, není povinno byty převádět a není povinno souhlasit s Vaším setrváním v družstvu na základě § 24 odst. 9 ZoVB.

    Vámi publikovaná část návrhu smlouvy se nijak netýkala otázky zda a za jakých podmínek zůstanete členem družstva. Vypořádání zisku z bytového hospodářství je nicméně povinnou součástí smlouvy, což je v zákoně výslovně uvedeno. Neuvedení části o zisku bytového hospodářství by soud mohl kdykoliv později posoudit tak, že smlouva neobsahuje všechny zákonem předepsané náležitosti a je z tohoto důvodu absolutně neplatná.

    Nežertuji! Přečtěte si článek v týdeníku Ekonom: http://ekonom.ihned.cz/c1-14368770

    lake

    Vložil Jaroslav Jaroslav (bez ověření), 13. Červenec 2011 - 15:45

    správě domu ?? co to je ?? pokud převádíte do OV, proč tam nedáte na účet SVJ a je to ?? jako vlastníci žádnou správu domu nemáte ??

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".