Výměna soukromých oken za peníze z fondu oprav?

Vložil Rayman (bez ověření), 17. Říjen 2012 - 22:14 ::

Dobrý den,

mám s dovolením tyto dva dotazy:

1 Někteří lidé v našem SVJ chtějí prosadit, aby se z fondu oprav zaplatila výměna oken celého domu. Okna jsou však dle Prohlášení vlastníka příslušná k jednotlivým bytům a nejedná se tedy o společné části domu. Já s touto výměnou nesouhlasím a rád bych se tedy zeptal, jestli je možné aby nějakým hlasováním na schůzi společenství většina prosadila, že se to tak provede? Doufám, že i kdyby to chtělo 3/4 vlastníků, tak to není možné protože se nejedná o společné části domu. Je to tak?

2 Pokud by nešlo prohlasovat výše zmíněnou výměnu oken za společné peníze, je možné aby se odhlasoval pro každého příspěvek na tato okna s tím, že všichni dostanou stejně bez ohledu na výši podílu? Jednoduše jde o to, že výměna oken v některých bytech může stát až 250tis (velký byt, špaletová okna) a v jiných ani ne 100tis. Ti co mají ta drahá okna by chtěli aby se na ně složili i ti ostatní, což doufám není možné! Ale co kdyby?

Předem díky za radu!

Rayman

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Rayman (bez ověření), 18. Říjen 2012 - 11:22

    Moc děkuji za rady! Ještě k tomu prvnímu příspěvku. Problém je v tom, že do fondu oprav přispívají ti co mají nejlevnější okna zhruba stejně jako ti co mají ta drahá. V různých bytech jsou totiž různá okna.

    Jestli jsem to pochopil správně, rozdělení peněz z fondu oprav jiným způsobem (i když to odhlasuje 75% členů) než podle podílu není v souladu se zákonem a případný soud to potvrdí?

    Děkuji Rayman

    Vložil PetrSn. (bez ověření), 18. Říjen 2012 - 6:13

    Ad.1 Pokud by si to ohdlasovali, je to napadnutelné ale musíte si hlídat lhůtu pro podání odporu. A musí být průkazné, že vám tím vzniká škoda nemalého rozsahu, jinak se tím soud ani zabývat nebude.

    Ad.2 Shromáždění si může odhlasovat celkem cokoliv, nikdy to nebude asi přijatelné a rovnoprávné pro všechny, to je jeden z negativů společného vlastictví, který je nutno akceptovat. Nicméně nechápu proč by ti co mají větší byty, více oken a samozřejmě platí také daleko více do záloh na dlouhodobé opravy(Fond oprav) nemohli dostat také více na případnou opravu oken, nevidím tam žádný úmysl aby se na ně ostatní skládali, to by bylo spíš v případě že by všichni dostali stejně, ne?

    Vložil lake, 18. Říjen 2012 - 7:07

    PetrSn nemá pravdu.
    Absolutně (od samého počátku) je neplatné usnesení, které je přijato v rozporu se zákonem, nebo takové, kterým SVJ překročilo svou pravomoc (tzv. nicotné usnesení). Usnesení o oknech splňuje obě kriteria.

    Tvrzení že "shromáždění si může odhlasovat celkem cokoliv" je polopravda. Ano, odhlasovat si může, ale takové nicotné "usnesení" není ve skutečnosti vůbec přijato, i když je v zápisu. Absolutně neplatné (nicotné) usnesení nemá právní účinky. Soud je povinen k absolutní neplatnosti přihlédnout vždy ex offo (z moci úřední), i když žádná ze stran sporu se neplatnosti nedovolává.

    Tazateli postačí, jestliže upozorní písemně výbor i vlastníky jednotek na neplatnost přijatého "usnesení". Začne-li se akce připravovat, podat trestní oznámení ohledně trestného činu zpronevěry ve stadiu pokusu a označit jak SVJ-právnickou osobu, tak členy výboru. Bude-li akce přesto provedena, může pak vlastník vymáhat na SVJ vrácení záloh, které uhradil, avšak nebyly použity na schválený a zákonem předvídaný účel.

    SVJ může platně rozhodnout o vrácení části přijatých záloh, avšak to musí být provedeno v souladu s § 15 odst. 1 ZoVB (přispívání podle spoluvlastnických podílů).

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".