Výměna oken

Vložil Icare (bez ověření), 22. Květen 2021 - 11:15 ::

Dobrý den,

mám dvě otázky na VÝMĚNU OKEN.

  1. bývalí majitelé mého bytu vyměnili na vlastní náklady okno za dveře (vstup na zahradu). Předseda si myslí, že tím se ty dveře staly majetkem bytu a SVJ tak nemá jejich výměnu platit, v čemž nevidím žádný právní základ. Bylo tam okno a to b SVJ platit muselo, rozdíl ceny mezi dveřmi a okny je 1600 Kč. Myslím si, že jsou dveře stále majetkem SVJ a SVJ má tedy výměnu normálně zaplatit. Ze společných peněz se platí čištěí a revize komínů a já si v roce 2019 komín zrušila, nicméně je to společná část a tak se to platí i z mých peněz a už se více než 1600 ušetřilo za revize a čištění mého komínu.
  2. Je tu 6 bytů. Moje okna i dveře do zahrady šíleně profukují, mám ledové zdi, parapety i podlahu v okolí 1 metru od dveří i oken. Navíc mám pod okny a dveřmi v zimě každé ráno kaluže vody, mokré ručníky, musím utírat minimálně 3× denně, což po návratu do kanceláře nebude možné a navíc se takto nedá žít. Už mi tento stav zničil jeden dubový parapet, dřevěná lišta u dveří už taky zčernala, dubová podlaha je neustále vlhká. Znehodnocuje mi o tedy byt, je tu zima, protopím spoustu peněz a pořád sbírám vodu. 3 lidi z domu byt pronajímají a byty jsou jim tedy ukradené. Oni tam nebydlí, takže je to netrápí. Jak postupovat, pokud SVJ výměnu oken neschválí? Já už takto žít nemůžu, okna si vyměním tak nebo tak. Klidně si to sama zaplatím, ale vyjde to na cca 38 000 a ty SVJ nenechám, už jsem tu platila několik věcí, které měli platit oni.

Děkuji za rady!!

Moc děkuji za rady.

  • okna

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil Tázal (bez ověření), 23. Květen 2021 - 7:12

Icare,

převodce měl povinnost Vás seznámit se stavem převáděné věci. O popisovaných závadách jste při koupi věděla?

Vložil Gfd (bez ověření), 22. Květen 2021 - 15:04

A jak jsou na tom ostatní okna v domě? Pokud jsou okna majetkem SVJ, což se dočtete v prohlášení vlastníka, které najdete buď v rejstříku, pokud tam bylo výborem umístěno, nebo na katastru, tak musíte přesvědčit na schůzi většinu, aby se okna vyměnila. Anebo jak uvádíte ve druhé části, musíte si je vyměnit sama, pokud na tom máte zájem.

Bez schválení SVJ se okna měnit těžko budou, protože co když si ostatní vyměnili už na své náklady anebo nic měnit nechtějí?

Vložil . (bez ověření), 22. Květen 2021 - 17:04

Pane Dfd, svj je právnická osoba, která sama o sobě nemůže nic schvalovat. Jak by asi takové schvalování právnická osoba realizovala, vždyť právnická osoba svj je pouze zapsaná v nějakém seznamu. Schvaluje vždycky shromáždění. To je podstatný rozdíl.

Vložil Justitianus, 22. Květen 2021 - 12:29

Icare, žádné revize komínů se neprovádějí. Máte nesprávné informace, nebo možná SVJ nehospodaří řádně a vyhazuje peníze za nepotřebné činnosti. (Kominík určitě neprotestuje, když dostane zakázku na zcela zbytečnou práci.) Revizi komínu by bylo nutné provést po komínovém požáru.

S čistěním komínů je to také úplně jinak. Služba „provoz a čištění komínů“ se podle zákona hradí podle počtu VYUŽÍVANÝCH vyústění do komínů. Takže už pár let byste neměla hradit vůbec nic. Je pouze Váš problém, že platíte za službu, kterou neodebíráte. S vlastnictvím komínů to vůbec nesouvisí.


Pokud jde o okno/dveře, ujasněte si kdo je podle prohlášení vlastníkem výplní stavebních otvorů. Máte v tom naprostý zmatek.

Pokud jsou společné, pak rozhodující je zda SVJ (jako osoba pověřená správou domu) nějak průkazně protestovala když bylo okno nahrazeno dveřmi. Jestliže ani žádný spoluvlastník se neozval a SVJ nenařídilo uvést vše do původního stavu, pak je vše v pořádku. Pouhé nahrazení jednoho okna jiným oknem (nebo dveřmi) nemá za následek změnu vlastnictví výplně stavebního otvoru!

Je třeba respektovat zákon. Vlastník bytu se ujal cizí záležitosti bez příkazu a dovedl ji až do konce; měl zákonem uloženu povinnost převést vše, co při tom získal, osobě, jejíž záležitost obstaral. Dveře jsou tedy společné, jestliže bylo společné to okno. Viz § 3010 a § 3011 zákona č. 89/2012 Sb..

V tomto je váš předseda naprosto popleten.

Justitianus

Vložil . (bez ověření), 22. Květen 2021 - 11:46

Nejdříve si zjistěte,co je o oknech napsané v Prohlášení vlastník. Okno nemůže být majetkem svj, okno může být pouze společnou části domu nebo může být majetkem vlastníka bytu. Dům nepatří svj. SVj žádnou výměnu oken tedy neschvaluje a schvalovat nemůže. Začněte ze správného konce a napište, co je o oknech napsané v Prohlášení. Pouze tak se můžete posunout někam dál. Vaše snažení je zatim zbytečné.

Vložil Ludmila, 22. Květen 2021 - 14:19

Radíte dobře, ale pravděpodobně tazatelka nebude vědět co "Prohlášení vlastníka " je. Opět jeden ukázkový případ, kdy vlastník neví co vlastně koupil a jaká jsou jeho vlastnická práva a povinnosti. Co na tu změnu okna stavební úřad?

Vložil Tázal (bez ověření), 22. Květen 2021 - 11:31

Na co se ptáte?

Vložil Petr, 22. Květen 2021 - 19:26

„Moje okna i dveře do zahrady šíleně profukují, mám ledové zdi, parapety i podlahu … mám pod okny a dveřmi v zimě … ráno kaluže vody, mokré ručníky, musím utírat minimálně 3× denně, … a navíc se takto nedá žít. … zničil dubový parapet, dřevěná lišta u dveří … zčernala, dubová podlaha … vlhká. Znehodnocuje mi to byt, je tu zima, protopím spoustu peněz a pořád sbírám vodu. Jak postupovat, pokud SVJ výměnu oken neschválí? Já už takto žít nemůžu, okna si vyměním tak nebo tak. Klidně si to sama zaplatím, ale vyjde to na cca 38 000 a ty SVJ nenechám, už jsem tu platila několik věcí, které měli platit oni“

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

V jakém stadiu je v rámci SVJ debata o výměně oken ?

Co si představujete pod pojmem SVJ (předsedu, výbor) ?

Kdo to jsou „oni“ ?

Když jste byt kupovala, tak „neprofukovalo“, „nebyly kaluže vody“ ?

Je pro dům štítek PENB ?

Kolik vás nevyhovující byt stál, přesněji cena odpovídala stavu, kvalitě ?

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".