Výbor - zadlužení společenství, odvolání

Vložil naucek, 13. Červenec 2012 - 9:48 ::

Přeji hezký den,

mám dotaz. Stala se nám taková věc… Ve SVJ se přistoupilo k rekonstrukci vodovodu. V minulých letech při plánování akcí do budoucna zanesena byla.Jenže stávající výbor pojal celou akci jako kompletní výměnu, částka přesáhla finanční rezervy společenství a vedl ho do dluhu. I když se s firmou výbor dohodl na doplatku až v příštím roce, přesto nás jeho jednání pobouřilo. Nic totiž se společenstvím nekonzultoval a o zadlužení rozhodl sám. Byl v tomto případě v právu? Pokud ne, co porušil? V současných stanovách se takto do podrobností nezacházelo… Jelikož nejsme s prací výboru a jeho jednáním spokojeni, rádi bychom ho odvolali. Kde najdu konkrétní postup? Děkuji za odpověď… Mirek

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 14. Červenec 2012 - 6:07

    …Byl v tomto případě v právu? Pokud ne, co porušil? V současných stanovách se takto…

    • „právo“ svědčí tomu kdo si jej umí získat …a udržet
    • na Shromáždění výbor bez dalšího odvolejte a nový výbor ať jedná – zajít do banky a změnit podpisové vzory; zaslat do OR složení nového výboru a v pohodě počkat jak se k tomu postaví defenestrovaní. Nebo počkejte až Vás finančně zničí, což se nepochybně stane a můžete si pak cintáty o „holubníku“ vytisknout žlutým písmem (na zlaté mít nebudete).
    • primární problém je že Vám způsobili škodu, za kterou zaplatí skrze §13/7 všichni spoluvlastníci, PROTO že jste je dostatečně nekontrolovali. Ani Vy.
    • je irelevantní zda máte nebo nemáte ve Stanovách uvedeno cokoli o odvolání.

    N.

    Vložil PatrikV (bez ověření), 13. Červenec 2012 - 11:17

    Neberte to osobně pane Mirku, ale Váš případ je ukázkovým příkladem některých SVJ. Vznikne SVJ, použijí se například vzorové stanovy, takřka bez úprav. Zpravidla se neurčí pravomoc výboru, do jaké investice může rozhodovat výbor bez souhlasu shromáždění. A pak, když vznikne podobný případ jako u vás, se někteří probouzejí ze sna a ptají se jestli je to v pořádku nebo ne. Drtivá část členů společenství pří jeho zakládání ani návrh stanov nečte, jen zvedne ruku k souhlasu. Kdo by se přece namáhal číst několik popsaných stránek a zkusil zapřemýšlet, zda je nějak nedoplnit. Na závěr se ptáte, kde najdete postup k odvolání výboru. No přece právě v těch stanovách. Nebo tam nemáte podobnou větu: „(7) Člen voleného orgánu společenství může být před uplynutím funkčního období z funkce odvolán shromážděním.“ PV

    Vložil naucek, 13. Červenec 2012 - 14:56

    Osobně to neberu, máte pravdu… Stanovy stáhnuté a ještě ořezané. Já jsem tehdy u jejich vzniku a schvalování nebyl. Když nenastal žádný problém, tak to samozřejmě nikomu nevadilo, to je jasné… Ona věta o odvolání výboru tam bohužel chybí… :-)

    Vložil lake, 14. Červenec 2012 - 8:07

    Podle § 9 odst. 14 písm. (c) ZoVB platí, že "stanovy společenství musí obsahovat práva a povinnosti členů společenství". Není-li ve stanovách výslovně uvedeno právo členů společenství odvolat člena výboru, pak takové právo nemají.

    Ve vašem SVJ tedy platí, že výbor je volen na celé funkční období uvedené ve stanovách. I v zákoně možnost odvolání člena výboru chybí a nelze ji ze znění zákona nižádným způsobem dovodit, a to ani nepřímo.

    Nelegální pokus o "palácový převrat" by mohli členové výboru klidně ignorovat. Právo je na jejich straně. Máte takové stanovy, jaké jste si schválili. Nelze měnit pravidla uprostřed hry. Společenství není holubník.

    lake

    Vložil Pavel, 13. Červenec 2012 - 10:06

    Mirku,

    jestli byl výbor v právu se dozvíte ve Vašich stanovách. Tam by mělo být uvedeno o čem rozhoduje shromáždění a o čem výbor. Pokud není ve stanovách tato kompetence na shromáždění tak je na výboru a výbor nic neporušil.

    Pokud Vás výbor „pobouřil“, můžete ho odvolat, pokud to máte ve stanovách. Postup by měl být zase ve stanovách. Pokud není, tak můžete dle ZoVB svolat shromáždění a tam výbor odvolat. Jen doporučuji, abyste měli nové kandidáty do výboru. Odvolat výbor a nemít náhradu je hloupost.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil naucek, 13. Červenec 2012 - 10:16

    Děkuji za rychlou odpověď, jak jsem psal, do podrobností naše stanovy nezacházejí. Když dám ale hloupý příklad… Někdy v minulosti bylo na shromáždění projednáno, že se opraví chodník okolo domu. Výbor po několika letech objedná firmu, která chodník vydláždí tou nejdražší dlažbou, která bude stát třeba milion korun. Ostatní členové o tom vědět ani nebudou a každému zbyde jen dluh… Chtěl jsem se zeptat, zda na takový „morbidní“ příklad existuje nějaká právní norma? Přece i když to ve stanovách zakotveno není, tak nemůže výbor uvést společenství do dluhu? O dalších krocích odvolání a volbě nového výboru budeme samozřejmě diskutovat a nebudeme dělat žádné „hurá“ akce… V současné době je to i generační problém…

    Vložil sába (bez ověření), 13. Červenec 2012 - 11:09

    Naucku žijete v omylu. Společenství nezná, nemá ani nemůže mít generační problém. Ten patrně máte vy sám.

    Vložil naucek, 13. Červenec 2012 - 14:52

    Nevím kdo jste, ale pravdu nemáte… Pokud je polovina členů přes 70 let, a druhá do 40, tak vězte, že problém tu a tam nastane…

    Vložil Pavel, 13. Červenec 2012 - 10:41

    Mirku,

    prosím dávejte svým příspěvkům nějaké smysluplné názvy. Děkuji.

    Pokud výbor nejednal v rozporu se stanovami, tak je neporušil.

    Nevěřím, že by se většina členů výborů chovala jako současná vládnoucí vrchnost, o které se každou chvílí publikují údaje o rozkrádání v řádech stamilionů a miliard a nic se neděje. Proto Váš příklad považuji za teoretický a jak sám uvádíte „hloupý“. Já jsem praktik, o teorii možná přidá nějaké moudro někdo jiný.

    U nás schvalujeme dlouhodobý plán údržby, oprav a modernizace domu na 10 let dopředu a ročně ho upřesňujeme na shromáždění. V plánu uvádíme CO, asi za KOLIK a KDY. Výběr konkrétního dodavatele je na výboru. Výbor u velkých akcí spolupracuje s TDI, protože ve výboru žádný stavař není. Pokud dodavatel přijde s nějakým problémem a TDI ho akceptuje tak výbor i případně podepíše zvýšení objemu dodávky a ceny.

    Co se týká „dluhu“. Co máte ve stanovách? Podle ZoVB samozřejmě může výbor SVJ zadlužit. Míru zadlužení mohou regulovat stanovy. Ale opakuji, že jsem přesvědčen, že ve většině výborů jsou rozumní lidé, kterým se možná něco nepovede, ale nedělají to úmyslně, na rozdíl od vládnoucí vrchnosti.

    Pokud je to u Vás jinak a máte náhradu za výbor, tak směle do toho.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil naucek, 13. Červenec 2012 - 15:10

    Děkuji za odpovědi… Každopádně nechci dělat žádné převraty, ale vidím tu v našich současných stanovách nedokonalosti, které by mohly býti v budoucnu velmi problémové… Na posledním shromáždění část členů, které jednání výboru vadí (a je to skoro polovina) navrhla změnu stanov. Jak píšete, dlouhodobé plánování oprav, o zadlužení SVJ musí rozhodnout shromáždění, nejenom výbor. Omezení manipulace výboru s finančními prostředky do nějaké výše. Do stanov přesně popsat možnost odvolání výboru. Je toho víc… Vše si myslím, že je hlavně o špatné komunikaci výboru. Tam je zásadní problém. Každý jsme jiný, někomu to stačí říct jednou, s jiným musíte diskutovat třeba hodinu… Upravené stanovy zde ke stažení nějaké jsou, co si o nich myslíte? Nebo máte tip, kde bych se měl poohlédnout?

    Vložil Krobot (bez ověření), 14. Červenec 2012 - 16:16

    a to na shromáždění vlastníků přijmout pravidla hospodaření. My jsme to udělali hned na druhé schůzi a je po problémech.

    Vložil Petr, 14. Červenec 2012 - 9:00

    Na téma odpovědnost výboru je zde množství vláken. Pan Lake v nich prosazuje smlouvu s výborem. Uzavřel by výbor smlouvu na odměnu 500 Kč měsíčně ?.

    V původním dotaze jde o to že „… částka na vodovod přesáhla finanční rezervy, s firmou se výbor dohodl na doplatku v příštím roce, o zadlužení rozhodl sám. Byl v tomto případě v právu? Pokud ne, co porušil? Ve stanovách se takto do podrobností nezacházelo… nejsme s prací výboru a jeho jednáním spokojeni, rádi bychom ho odvolali. Kde najdu konkrétní postup“.

    Nyní navrhuje do stanov „o zadlužení SVJ musí rozhodnout shromáždění, nejenom výbor. Omezení manipulace výboru s finančními prostředky do nějaké výše“.

    Pravomoce výboru a shromáždění jsou ve stanovách. Stejně tak možnost svolání schůze (a její vedení) proti vůli výboru.

    Ke změně stanov je třeba jistý počet hlasů. Pokud bude ve stanovách např. výše investic, o které rozhoduje výbor, tak ten může zakázku rozdělit na menší, podobně jako to činí ministerstva a obce, když mají vypisovat výběrová řízení.

    Jak ve stanovách zabránit aby výbor nevybral peníze z banky a neutratil je za svoji dovolenou, nebo neposlal peníze sobě na osobní účet ?

    Společenství jako právnická osoba se řídí jen ZoVB a Občanským zákoníkem ?

    Vložil QWERTY (bez ověření), 14. Červenec 2012 - 9:57

    Petře, stanovami samozřejmě nemůžete zabránit aby někdo něco neukradl. To by jste mohl pochopit i vy, i když podle vašich příspěvků nevím, nevím.....

    Vložil Petr, 14. Červenec 2012 - 11:45

    pane Qwerty, přečtěte si o čem vůbec jsou příspěvky tvůrce vlákna. Raďte jemu, nikoli mně. Já odpovídal na jeho úvahu „část členů navrhla změnu stanov… o zadlužení musí rozhodnout shromáždění, nejenom výbor. Omezení manipulace výboru s finančními prostředky do nějaké výše“.

    To, co považujete za můj dotaz je jen řečnická otázka na tvůrce vlákna. Není to nic, na co čekám radu od takových jako vy.

    Měl jste někdy vůbec snahu odpovídat na původní dotazy ve vláknech, kam přispíváte? Dle vašich příspěvků nevím, nevím.....

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".