volba výboru

Vložil hobo, 18. Prosinec 2012 - 12:23 ::

Dobrý den, stanovy našeho SVJ stanoví jako den vzniku funkce člena výboru den jeho zvolení (neupravují možnost odložené účinnosti volby)k pozdějšímu datu). Funkční období stávajícímu výboru (všem členům shodně) končí dnem 15.1.2013. Nyní je svoláno shromáždění na 20.12. 2012 z důvodu nutnosti schválení posledních kroků k realizaci investice před zvýšením DPH. Při tomto shromáždění se plánuje i zvolení nového výboru., resp. na 99,9 % znovuzvolení stávajícího výboru ( obvyklý problém – nikdo jiný to nechce dělat). Pokud dojde k volbě, v souladu se stanovami vznikne členství dnem volby, tj. před uplynutím funkčního období stávajícího výboru. K tomu mám dva dotazy:

  1. je nutné, aby dosavadní výbor před volbou nového nejprve odstoupil či byl odvolán nebo funkce členů stávajícího výboru automaticky končíí zvolením nového výboru ke dni jeho zvolení, tj. v daném případě 20.12.2012?
  2. Je možné i přes shora uvedený obsah stanov odložit účinnost volby výboru na den následující po skončení funkčního období stávajícího výboru?

Děkuji předem za vaše názory

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Zdenek 22, 18. Prosinec 2012 - 15:59

    Při volbě nového výboru zkraťte současně jednorázově volební období současného výboru tak, aby jeho funkční období skončilo současně se zvolením nového výboru.

    Vložil lake, 18. Prosinec 2012 - 15:48

    Napsal jste: „… je nutné, aby dosavadní výbor před volbou nového nejprve odstoupil či byl odvolán nebo funkce členů stávajícího výboru automaticky končí zvolením nového výboru?“

    Nu – proč se na to ptáte nás? My neznáme vaše stanovy. Pokud stanovy umožňují zkrátit funkční období výboru z konkrétně vyjmenovaných důvodů, řiďte se podle toho. Pokud stanovy toto neumožňují, pak funkční období výboru je pevně dáno ve stanovách a skončí teprve uplynutím tohoto období. Nikoliv dříve.

    V tom případě ustanovení o tom, že „den vzniku funkce člena výboru [je] den jeho zvolení“ je zjevně zmatečné, nerozumné, nesplnitelné a je v rozporu se stanovami i se zněním zákona. Toto ustanovení je bez výhrad použitelné jen pro volbu výboru v situaci, kdy výbor neexistuje, nebo při volbě náhradníka do existujícího neúplného výboru.

    lake

    Vložil hobo, 18. Prosinec 2012 - 18:50

    Navazuji na pana Lake : Stanovy připouští odstoupení člena výboru písemným oznámením výboru s tím, že funkce člena zaniká dnem, kdy je vzal výbor na vědomí, nejpozději však 30. den po doručení. Je tedy možné postupovat tak, že písemně rezignují všichni členové výboru, s tím že ti samí členové své rezignace vezmou jako výbor na vědomí na zasedání výboru v den konání shromáždění, na němž bude zvolen nový výbor?

    A vracím se k druhé položené otázce : Je za situace popsané v prvotním příspěvku možné zvolit nový výbor v již průběhu funkčního období s odloženou účinností ode dne následujícího po skončení funkčního období stávajícího výboru uplynutím doby( tzn. aby na sebe navazovaly bez zkrácení funkčního období stávajícího výboru)? Děkuji.

    Vložil lake, 19. Prosinec 2012 - 8:19

    Jak už jsem Vám napsal: máte vadné stanovy a víte přesně ve které části. Co více potřebujete vědět? Změňte stanovy tříčtvrtinovou většinou přítomných hlasů podle § 11 odst. 4 ZoVB. To je jediné právně čisté řešení.

    Jestliže někdo náhodou šlápl do ho*na, nepomůže mu mudrovat o tom, že by botu postříkal deodorantem, nebo zabalil do igelitového sáčku. Tím se věc nevyřeší. Je prostě třeba to z podrážky seškrabat a důkladně umýt.

    lake

    Vložil hobo, 19. Prosinec 2012 - 15:08

    Omlouvám se za nepřesnou formulaci v prvotním příspěvku- ohledně vzniku členství ve výboru naše stanoví, cituji : „funkční období členů výboru je dvouleté a počíná dnem jejich zvolení“.

    Domnívám se, že shodně řeší vznik členství ve výboru i vzorové stanovy (viz čl. VI. odst. 5).

    Mění upřesněná formulace něco na názoru pana Lake?

    Změna stanov je samozřejmě nejlepší, byť v potřebné době nerealizovatelné řešení, nyní je pro mě zásadní odpověď na otázku, zda toto ustanovení stanov umož%nuje odložit účinnost volby k uritému pozdějšímu datu / a den následující po uplynutí funkčního období stávajího výboru) neo zda bude nuné svolat opět schůzi a nový výbor volit až po uplynutí funkčního období stávajícího výboru. Děkuji.

    Vložil lake, 19. Prosinec 2012 - 17:40

    Pane hobo,
    můj názor se nijak nemění: máte vadné stanovy, které jsou v rozporu se zákonem. Nejen z důvodu, který jsem už uvedl. Druhý důvod je ten, že podle zákona stanovy povinně musí určovat funkční období výboru. Toto v nich stanoveno nemáte.

    Máte chybně definováno „funkční období člena výboru“. To přece nikoho nezajímá. Osoba, která je zvolena do výboru, má samozřejmě funkční období člena maximálně do konce funkčního období výboru, jehož je členem. Vaše definice ve stanovách je nadbytečná, vadná a rozporná se zákonem.

    Napsal jsem Vám už, že ve věci účinnosti volby jsou Vaše stanovy VADNÉ, a že to lze odstranit pouze změnou stanov. Účinnost volby nového výboru nemůže nikdy nastat dříve, než skončí funkční období výboru předchozího. Račte rozumět: SVJ nemůže mít dva výbory naráz. Nově zvolený výbor se může ujmout své funkce teprve až dosavadnímu výboru skončí funkční období. Nesmysl ve Vašich stanovách přeškrtněte červenou tužkou a ignorujte.

    Pokud nezměníte stanovy, vznikne vzápětí další neřešitelný problém s funkčním obdobím nového výboru: má se počítat od dne volby (podle vadných stanov), nebo teprve ode dne kdy se členové skutečně ujali funkce?

    To ho*no na botě Vám zůstává, jen si ho rozmazáváte na druhou botu, na kalhoty i na koberec. Čím později to začnete uklízet, tím větší s tím budete mít práci.

    lake

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".