...vlastníkem bylo společenství vlastníků...

Vložil Jiný z Neználků (bez ověření), 27. Říjen 2012 - 5:07 ::

z příspěvků zde (na PortáleSVJ) se domnívám, že Společenství nic nemá a nemůže vlastnit a ejhle stanovisko UOOU cit.

…Úřadu na základě stížnosti ve dvou činžovních domech, jejichž vlastníkem bylo společenství vlastníků. V obou domech byl instalován kamerový systém se záznamem…

může mi někdo vysvětlit

  1. zda může SVJ (společenství vlastníků) vlastnit byty/činžovní domy (jak to uvádí i §9/1 ZoVB) nebo ne?
  2. a pokud ano za jaké peníze by to nakoupilo – za úroky v bance? nebo to mám chápat jako náklad na správu domu takže to budu hradit i já dle §15/1 ZoVB?
  3. a jaký by byl vztah spoluvlastníka k bytům které dle §9/1 může nabývat SVJ – prostě žádný? A když bych se tedy odstěhoval tak by mi zůstal jen dobrý pocit že jsem financoval něco z čeho mi nic nepatří – jen to údajně sloužilo ke správě domu?
  4. a může mne Společenství hlasováním nutit podílet se na nákladech za takovýto byt který nabylo za účelem v §9/1… asi tedy k pronájmu?
  5. a může Společenství nakupovat za podobným účelem i jiné byty – mimo dům ve kterém žijí spoluvlastníci jejichž Společenství tak činí?

prostě tomu jen nerozumím…

děkuji

PS: o obsah článku od UOOU mi nejde. Uvedl jsem jej pouze jako příklad – domnívám se, že pokud správní úřad-UOOU uvádí, že společenství vlastní činžovní domy, tak v tom má nepochybně jasno…

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Solil starší (bez ověření), 2. Listopad 2012 - 8:30

    Takže existuje společenství, které vlastní dva činžovní domy.

    Zákon to nevylučuje. Bylo by možné ono společenství nějakým způsobem dohledat? Trochu by mě to zajímalo, rozvinulo by to moji fantazii.

    V domech patrně bydlí zaměstnanci společenství.

    Vložil Pavel, 27. Říjen 2012 - 9:31

    Jiný z Neználků,

    většina příspěvků podložených argumenty naopak uvádí, že SVJ může nabývat majetek. Asi jste četl pouze nepodložené názory, které jsou v rozporu s § 9/1 ZoVB, který nákup výslovně umožňuje.

    Blábol, který citujete ze stránek zbytečného a hlavně nekompetentního ÚOOÚ, lze lehce vysvětlit. Dotyční úředníci si popletli slovo „vlastníkem“ a „správcem“. Mohou si to dovolit, pokud státní úředník způsobí svou neznalostí státu (tj. všem poplatníkům) škodu, tak vůči němu není uplatňován regres.

    Je to častý omyl laiků, kteří neznají ZoVB ale mají moc o lidech v SVJ rozhodovat. Z tohoto měsíce uvádím další příklad záměny „správce“ za „vlastníka“. Dne 3.10.2012 byl publikován celkově nepovedený zákon 318/2012 Sb., který navrhlo MPO a který nerozporoval nikdo z množiny 281 neználků. Prezident ho sice odmítl podepsat, ale z jiných důvodů. V § 7/6/c je psáno cosi o SVJ, které mají byty ve vlastnictví. Mělo být uvedeno SVJ, které mají byty ve správě. SVJ je více než 52 tisíc, počet SVJ, které vlastní byty limituje k nule, přesto mají díky neználkům vlastní úpravu v zákoně.

    Nyní k Vašim dotazům:

    N: 1.zda může SVJ (společenství vlastníků) vlastnit byty/činžovní domy (jak to uvádí i § 9/1 ZoVB) nebo ne?

    P: samozřejmě SVJ může vlastnit i nemovitosti, na webu je několik příspěvků např.

    http://www.portalsvj.cz/…-sprave-domu

    http://www.portalsvj.cz/…-nemovitosti

    Ovšem nebude se jednat o činžovní domy a větší počet bytů. Dovedu si představit jeden byt pro domovníka, na odůvodnění více bytů nemám dostatek fantazie.

    N: 2.a pokud ano za jaké peníze by to nakoupilo – za úroky v bance? nebo to mám chápat jako náklad na správu domu takže to budu hradit i já dle § 15/1 ZoVB?

    P: SVJ nakupuje z pokladny nebo z běžného účtu. Jak je to v pasivech není rozhodující. Viz uvedené odkazy.

    N: 3. a jaký by byl vztah spoluvlastníka k bytům které dle §9/1 může nabývat SVJ – prostě žádný? A když bych se tedy odstěhoval tak by mi zůstal jen dobrý pocit že jsem financoval něco z čeho mi nic nepatří – jen to údajně sloužilo ke správě domu?

    P: majetek ve vlastnictví SVJ by se zohlednil v prodejní ceně jednotky.

    N: 4.a může mne Společenství hlasováním nutit podílet se na nákladech za takovýto byt který nabylo za účelem v §9/1… asi tedy k pronájmu?

    P: pokud byl majetek nakoupen ke správě, tak náklady na správu musí hradit všichni členové SVJ. Pokud by majetek nesloužil ke správě, tak by byla kupní smlouva neplatná pro rozpor s § 9/1 ZoVB.

    N: 5.a může Společenství nakupovat za podobným účelem i jiné byty – mimo dům ve kterém žijí spoluvlastníci jejichž Společenství tak činí?

    P: SVJ může nakupovat majetek pouze za účelem správy. Nákup bytu je spíše teoretická záležitost. Pokud SVJ nakupuje nemovitost, tak se většinou jedná o přilehlé pozemky.

    Hezký den!

    Pavel

    Vložil Solil starší (bez ověření), 2. Listopad 2012 - 8:26

    „Dovedu si představit jeden byt pro domovníka, na odůvodnění více bytů nemám dostatek fantazie.“

    Pokud si dovedete představit jeden byt pro domovníka, jistě si lze představit další byt pro účetního, další byt pro zahradníka, další byt pro recepčního, další byt pro mistra plavčího pro domovní bazén, další byt pro správce domovních datových komunikací, další byt pro vedoucího údržby atd. atd. Všichni uvedení budou mít svého zástupce pro případ jejich nepřítomnosti…

    V družstevních bytech je obdobná praxe běžná: Družstvo zabere jeden či několik bytů nebo pater pro své kanceláře, tj. nepronajímá je svým členům. Obdobně v tzv. domech s majitelem.

    Vložil NeznáIek˙ (bez ověření), 2. Listopad 2012 - 2:19

    …pokud byl majetek nakoupen ke správě, tak náklady na správu musí hradit…

    • z čeho spoluvlastník-nečlen Výboru pozná, že co bylo nakoupeno – je nakoupeno „na správu“?

    …SVJ nakupuje z pokladny nebo z běžného účtu…

    • této „sofistikované“ odpovědi nerozumím: tazatel se neptal kam by pro peníze „šmátlo“ ale kde by se na tom účtu vzaly a zda by je musel uhradit del §15/1
    • a ani v odkazovaných příspěvcích jsem nenašel jak by se v pokladně objevily „vlastní prostředky“ – jako jsou úroky – které by mohlo SVJ použít na nákup.

    …majetek ve vlastnictví SVJ by se zohlednil v prodejní ceně jednotky…

    • jak se zjistí hodnota majetku „ve vlastnictví SVJ“ tedy cizí právnické osoby resp. jak to zjistí spoluvlastník před jejím prodejem?
    • spoluvlastník má dle ZoVB podle mne podíl na společných prostorech. Z čeho (§ ?) ale konkrétně podle Vás plyne možnost „zohledňovat majetek ve vlastnictví SVJ“ – do prodejní ceny zvlášť když ZDE uvádíte cit. „…Členové SVJ jsou v podobné situaci jako akcionáři. NIC JIM Z MAJETKU A.S./SVJ NEPATŘÍ. Majetek totiž patří a.s./SVJ…“?
    • příspěvky dle §15/1 přeci nejsou závazkem ale finanční úhradou za náklad za nějakou usnesenou spotřebu.

    …Nákup bytu je spíše teoretická záležitost…

    • pokud si jeden byt domovníka dovedete představit jako potřebný pro „správu domu“, proč si tedy nemyslet že 3-vchodové SVJ by nemohlo mít 3-byty 3-domovníků a k tomu 3-vrátnice a 3-vrátné? (samozřejmě předpokládám, že se našla dostatečná většina (klika!) pro přijetí takového nákladného usnesení)
    • nákup počítačů pro vedení účetnictví (včetně potřebné sítě a připojení na internet) si již ale představit lze a to i v situaci, že SVJ má externího správce – zase záleží jen na „klice“ která to prosadí.

    Neználek

    Vložil poklík (bez ověření), 2. Listopad 2012 - 4:08

    Neználku, vám by slušel titul Doctor honoris causa, nejlépe udělený v Plzni.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".