Užívání společné elektřiny

Vložil Blanche, 2. Červenec 2009 - 20:00 ::

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jak mohu postupovat v případě, že chci využívat společnou elektřinu. Koupili jsme nový byt, jehož součástí je i komora napojená na společnou elektřinu. Do té bych chtěla umístit mražák; to se však nesmí – sdružení to zakázalo právě s tím, že elektřinu platí všichni. To, že tam lidé mrazáky přesto mají, řeší sdružení tím, že tam občas elektřinu vypíná, aby se potraviny zkazily. Pokud bych si na vlastní náklady instalovala podružný elektroměr, mám pak právo elektřinu využívat, i přes to, že se sdružením je těžká domluva? A požadovat zastavení vypínání elektřiny? Děkuji za odpověď

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 4. Červenec 2009 - 15:14

    Vážená paní Blanche, a ostatní diskutující,

    problematické je umístění spotřebiče v komoře, která patří k bytu, ale je umístěnana mimo byt se samostatným vchodem ze společných částí domu a elektřina v ní je společná z těchto možných důvodů:

    • stávající jistič pro společné prostory nemusí být dimenzován na takovou výši odběru v případě, že si každý vlastník zde umístí mražák (blíže revizní zpráva domu),
    • je v komoře „oficielně“ instalovaná zásuvka v souladu s projektovou dokumentací na jiný jistič než osvětlení?,
    • může být problematické umístění mražáku či lednice v komoře z pohledu požárně bezpečnostního, je-li komora ve stavbě situovaná jakou součást požárního úseku chodby = CHUC,
    • stávající výbor či správce nechce mít vícepráci s rozpočítáním společné elektřiny dle podružných elektroměrů.

    Vzhledem ke skutečnosti, že je komora „místností“ a je součástí vaší jednotky (bytu) pozval bych si odbornou firmu elektro a instaloval samostatné vedení elektřiny ze svého bytu přes svůj stávající fakturační elektroměr do komory pro osvětlení i zásuvku nyní v lištách (tomuto kroku nikdo právně nemůže bránit). Statutárním zástupcům = výboru či všem vlastníkům bych doručil prohlášení, že před uskutečňěním malování společných prostor zajistím, aby toto elektrické vedení bylo zapraveno pod omítku.

    Vyřešíte problém jednou pro vždy a nikdo vás nebude osočovat, že „berete“ elektřinu ze společného.

    Pozn.: nechápu, proč tak již dávno neudělal stávající výbor či ostatní vlastníci.

    Matějka

    Vložil Blanche, 4. Červenec 2009 - 16:42

    Děkuji za radu, pane Matějko, to by asi bylo skutečně nejlepší a jediné „neprůstřelné“ řešení; jen se zeptám, nemáte představu, kolik může řádově taková úprava stát? Bojím se totiž, že to bude asi podstatně nákladnější než pouhá instalace podružného elektroměru…

    Vložil Matějka Jaroslav, 5. Červenec 2009 - 8:48

    Vážená paní Blanche,

    neznám technické podmínky = vzdálenost od vašeho bytu (bytového rozvaděče) do komory.

    Počítejme: 1 bm kabelu = 20 Kč, 1 bm lišty 5 Kč, vruty, hmoždinky, 1 jistič 10A = 150 Kč, práce 270–350 Kč/hod.

    Matějka

    Vložil Blanche, 5. Červenec 2009 - 10:06

    To jste mě zaskočil, pane Matějko, to je cena na dnešní dobu lidová; ale pan lake zmínil, že i na instalaci vedení přes společnou chodbu má sdružení právo. Dá se to nějak obejít?

    Vložil mirek_2 (bez ověření), 5. Červenec 2009 - 11:36

    Řešení, zmíněné p.Matějkou považuji rovněž za jediné rozumné, ale dosud jste nezmínila to podstatné, co mělo být řečeno hned na začátku a co je rozhodující pro další řešení … Jeden extrém by byl, že byt máte v 8. patře a komoru v přízemí a druhý, že vaše komora přímo sousedí s vašim bytem. V prvém případě by to asi nestálo za to a v druhém případě by to řešení bylo jednoduché… no a za reálné bych považoval ještě, pokud komoru máte na stejném patře… to je také asi to co postrádal va vaši informaci p.Matějka… mirek.

    Vložil Blanche, 5. Červenec 2009 - 12:52

    To máte pravdu, tak to upřesním: komora je přímo naproti dveřím mého bytu, přes úzkou chodbu, takže natáhnout vedení není problém, pokud to přes chodbu sdružení dovolí.

    Vložil Matějka Jaroslav, 6. Červenec 2009 - 13:35

    Vážená paní Blanche,

    pokud je komora součástí vaší jednotky, nemá společenství právního podkladu bránit vám:

    • v odmítnutí užívání společné elektřiny v komoře, byť jenom k osvětlení,
    • v instalaci přívodu elektřiny do komory přes fakturační elektroměr vašeho bytu – jističe pro váš byt.

    Výsledná instalace/úprava zabrání zneužívání spelečné elektrické energie některými vlastníky na úkor jiných vlastníků.

    Matějka

    Vložil Blanche, 6. Červenec 2009 - 15:38

    Děkuji Vám, to jsem potřebovala vědět. Vyrukuji tedy s tím na správce, snad projeví trochu toho selského rozumu a nebude se tomu nijak bránit… Až věc bude vyřešena, napíšu sem jak to dopadlo, třeba to bude pro někoho přínosné. Všem, kteří mi sem napsali, děkuji za pomoc! Blanche

    Vložil Kubajz (bez ověření), 3. Červenec 2009 - 8:34

    Dobry den,

    pravo na to urcite nemate. Instalace podruzneho mereni spotreby je pro obe strany vyhodna, ale pokud ji sdruzeni neakceptuje, nic s tim nenadelate. Navic byt pripojen podruznym merakem na vypinanou vetev by pro vas jako slusnou osobu bylo nevyhodne. Nezbyva nez si natahnout privod z bytu nebo v nejhorsim pripade si udelat dalsi odberne misto s vlastnim elektromerem.

    Vložil Blanche, 3. Červenec 2009 - 9:20

    Děkuji za odpověď, můžu se ještě zeptat, co obnáší udělat si odběrné místo, jak jste zmínil? Popř. nějaký odkaz, na googlu jsem o tom nic relevantního nenašla… A pokud bych si natáhla přívod z bytu, v tom mi už sdružení nemůže bránit?

    Vložil lake, 4. Červenec 2009 - 11:35

    Blanche, vy píšete o společenství, jako by to byli nějací zelení mužíčci-permoníci, kteří v noci straší obyvatele a různě jim znepříjemňují život. Ale společenství - to jste taky vy: chodíte na shromáždění, máte zvolený výbor samosprávy.
    Můžete se zeptat předsedy výboru za jakých podmínek si můžete zapnout mrazák na 24 hodin denně (např. podružný elektroměr a platba 1/12 spotřebované energie měsíčně spolu se zálohami).
    Mimochodem, kolik platí do společné kasy ti sousedé. kteří tam mrazáky mají? Mrazák nebo lednička = 300 až 400 kWh ročně, spočítejte si cenu elektřiny. Jestli neplatí nic navíc, je to drzost a vůbec se nedivím, že jim to vybor samosprávy vypíná, asi aby je jemně upozornil, že krást se nemá.
    Nebo si tito sousedé myslí, že zapnutý mrazák ve sklepní kóji patří k "obvyklému způsobu" užívání těch prostor?
    lake

    Vložil Blanche, 4. Červenec 2009 - 14:42

    No máte pravdu, asi tak můj přístup vypadá :-) Víte, přestěhovala jsem se do paneláku před týdnem, z rodinného domu, a tak se rozhodně necítím součástí toho společenství, jak bych asi měla. Ale předseda je skutečně dost nepříjemný, tak jediné informace o tomto problému mám od sousedky, o níž si nemůžu být jistá, jak je vůči němu zaujatá; ale její sdělení bylo jednoznačné: hlavně se o tom, že si tam chci dát mražák, vůbec nezmiňovat a dělat to načerno, protože to stejně nepovolí. To se mi nelíbí, tak se předem informuji o svých možnostech jinde… Kolik platí sousedé, kteří tam mražák mají, nelze zjistit protože je tam mají všichni načerno a všichni platí elektřinu společně, tuším podle podílů. Dzost to je, proto se tomu chci vyhnout a dělat vše legálně. Ale jde mi o to, abych byla v tom případě vyslechnuta! Nejedná se totiž o žádnou sklepní kóji ale o komoru, a jelikož byt je malá garsonka, bojuji o každý kousek místa v kuchyni.

    Vložil lake, 5. Červenec 2009 - 0:17

    Paní Blanche,
    rozumím Vám. Názory na předsedu a členy výboru společenství si prosím nedělejte na základě informací sousedky, ale až po jednání s nimi.
    Sousedé, kteří si "pověsí" mrazák na společný rozvod berou peníze i Vám, protože - jak píšete - všichni se jim pak skládáte na spotřebovanou elektřinu. A jeden mrazák může spotřebovat za rok i 50x víc energie než je svícení ve společných prostorách.
    Řešení, které výše popsal pan Matějka, je schůdné jen tehdy, pokud vlastníci (a výbor) nebudou mít námitek proti Vašemu el. rozvodu ve společných prostorách domu.
    Možná by stálo za úvahu zkusit dohodu: vlastníci s mrazáky budou platit (kromě běžné zálohy na provoz domu) měsíčně zálohu na zvláštní podúčet, která bude odpovídat denní spotřebě jejich mrazáku krát 365 dnů lomeno 12. Spotřeba v kWh/den je v návodu nebo na štítku mrazáku povinně uváděna. Po skončení roku se ze společné elektřiny odečte předplacená spotřeba mrazáků a zbytek se rozúčtuje tak, jak je ve vašem SVJ zvykem, tedy nejspíš podle podlahových ploch.
    Výbor SV by se neměl takovému vyúčtování bránit: jestliže někteří vlastníci užívají společné prostory odlišně a jsou ochotni spotřebovanou elektřinu hradit, mělo by jim to být umožněno.
    lake

    Vložil Blanche, 5. Červenec 2009 - 10:00

    Děkuji Vám za odpověď, asi to tak zkusím, ale obávám se, že neuspěji – pokud to nájemníci dělají načerno a „zadara“, proč by to ted kvůli mně dobrovolně přiznávali a platili, že ano… o tom pochybuji. Váš návrh byl i můj první nápad, prostě elektřinu zaplatit podle spotřeby mrazáku, jenže pokud nedojde k dohodě mezi všemi, nepřestane sdružení elektřinu vypínat, takže to mi je jaksi k ničemu. Proto jsem sem právě psala – jde mi o to, lze-li nalézt nějaké řešení, které mi prostě NEMOHOU zamítnout, na které mám právo. Bojím se jednoduše toho, že všem tu stávající stav víceméně vyhovuje, a jednou mladou holkou si do ničeho nenechají kecat už z principu. Pokud mi tedy mohou zakázat rozpočítání elektřiny, instalaci podružného elektroměru i řešení, které nastínil p. Matějka, tak jsem skutečně v loji.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".