Uvedení do původního stavu

Vložil člen SVJ, 16. Únor 2021 - 22:36 ::

Jsem členem SVJ. V domě na základě usnesení schváleném členskou schůzí byla provedena výměna vodovodních stoupaček. Při té příležitosti byla vysekána ze zdi dvířka na WC vedoucí k bytovému rozvodu vody a nahrazena novými, většími dvířky. Nová dvířka byla zazděna, ale už nedošlo k uvedení zdi do původního stavu, tedy k vymalování takto poškozené části zdi. Podle mailového sdělení výboru SVJ si to prý má každý vlastník zařídit a zaplatit sám. Jenomže v době, kdy dům ještě patřil ÚMČ, bylo po obdobné opravě zajištěno uvedení bytů do původního stavu včetně vymalování poškozených částí zdí. Přijde mi nelogické, že bych měl hradit opravu škody, kterou jsem ve svém bytě nezpůsobil. Podle mého názoru by toto mělo zajistit a hradit SVJ. Není někde v zákoně zakotvena povinnost uvést v případě adaptace provedené z rozhodnutí SVJ byt vlastníka do původního stavu?

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 17. Únor 2021 - 8:30

  proboha dal dvířka na WC tak, aby nešly měnit stupačky a musela se dvířka vysekat? to tak bylo ve všech bytech? to tak udělal ÚMČ, nebo při rekonstrukcích sami vlastníci? mimochodem (nehledě na zákonná ustanovení, na co „máte právo“), pokud svj zajistí odborné vymalování externím dodavatelem bude vás to stát mnohem víc peněz, než když si to dle návrhu výboru každý vymaluje sám. osobně bych si to vymalovala sama (wc není zase takový prostor aby to laik nezvládl), než koordinovat kdy kdo bude doma, aby řemeslník mohl vejít do jednotlivých bytů a vymalovat, samozřejmě za mnohem větší peníze, které zaplatíte stejně vy, jako vlastník.

  Vložil Macegriffin (bez ověření), 17. Únor 2021 - 22:17

  Divila by jste se, kolik zazděných a špatně přístupných šachet jsem při své práci viděl. Bohužel většina majitelů při rekonstrukcích nechá vše na zedníkovi a pokud je zedník debil, vytvoří kolikrát veledílo. Ani majitelé kolikrát nepřemýšlí.
  V náplně mé práce jsou výměny plynoměrů a už jsem viděl plynoměr celý zazděný, měli jen malé okno, aby byl vidět stav. Je „super“ pak zákazníkovi oznámit, že musí vybourat větší otvor.

  Vložil člen SVJ, 17. Únor 2021 - 13:18

  Původní dvířka na WC byla instalována při stavbě domu v roce 1953. V té době platily jiné normy a také nemusel být zajištěn přístup k vodoměrům, protože se žádné bytové vodoměry nepoužívaly. Výměna dvířek měla tudíž své opodstatnění. Vymalovat sám si nemohu, protože jsem už senior. Proto jsem se zajímal o příslušná zákonná ustanovení.

  Vložil radka2222 (bez ověření), 17. Únor 2021 - 13:48

  já myslela, že už ÚMČ jednou výměnu dělal, když jste psal že obdobná věc již proběhla. to nemáte nikoho, kdo vám tu stěnu za pivko nebo pár kaček přemázne? pokud budete trvat na zajištění od svj, vyjde to (i vás osobně) násobně dráž.

  Vložil Justitianus, 17. Únor 2021 - 8:09

  Je bezvýznamné jak obdobnou situaci kdysi řešil úřad městské části (ÚMČ): ÚMČ přece opravoval svůj vlastní majetek. Vy jste tehdy byl pouhým nájemcem v cizím bytě.


  Právní rámec: Zákon č. 89/2012 Sb. občanský zákoník dává přednost náhradě v penězích. Zrušený zákon č. 40/1964 Sb. dával přednost uvedení do původního stavu.

  Co Vám ovšem bylo zatajeno ze strany členů výboru – to je skutečnost, že máte nárok na proplacení účelně vynaložených nákladů na odstranění škody.

  • Podle § 1039 odst. (1) platí, že za omezení vlastnického práva nebo vyvlastnění věci náleží vlastníkovi plná náhrada odpovídající míře, v jaké byl jeho majetek těmito opatřeními dotčen.
  • Podle § 1139 odst. (2) platí, že náhrada se poskytuje v penězích. Lze ji však poskytnout i jiným způsobem, pokud si to strany ujednají.
  • Podle § 1183 odst. (2) platí, že při poškození jednotky prováděním prací (…) nahradí vlastníku jednotky škodu společenství vlastníků jednotek, a nevzniklo-li, nahradí ji poměrně spoluvlastníci domu. Prováděl-li však tyto práce ve svém zájmu jen některý vlastník jednotky, nahradí škodu sám.

  Z uvedeného plyne, že máte právo na náhradu škody. Nemáte-li se SVJ ujednáno něco jiného, poskytne se Vám náhrada v penězích. Ujistěte se, že SVJ nebude zajišťovat hromadně malování poškozených zdí v bytech. Pak se zařiďte podle Vaší úvahy (vymalujte si sám, nebo pozvěte odborníka). Na SVJ pak můžete vymáhat účelně vynaložený náklad na odstranění škody. Výši částky byste měl prokázat.

  Justitianus

  Vložil tomas 22, 25. Únor 2021 - 21:43

  ano toto je správný popis situace

  (PS platí to i o plášti budovy).

  Vložil člen SVJ, 17. Únor 2021 - 13:24

  Mnohokrát děkuji za fundované vysvětlení včetně odkazů na ustanovení příslušného právního předpisu. Právě toto jsem potřeboval vědět. Jste velmi laskavý, že jste mému problému věnoval svůj čas.

  Vložil 25Malý (bez ověření), 17. Únor 2021 - 15:11

  Pane „člene SVJ“

  Právě jste nevědomky poznal morálku tohoto diskusního společenství: Dostal jste fundovanou a vyčerpávající odpověď. Autor odpovědi na to konto obdržel nejméně 4 minusy. Vy jste mu slušně poděkoval a máte taky minus. Prosím, sledujte, jaká čísla naskáčou mně.

  Minusovači jsou ubozí ratlíci, ňafající na kotníky lidem, co se dokážou orientovat a své znalosti dát k dispozici všem. Možná tento server dospěl do stádia, kdy by se hodnocení mělo zrušit, aspoň nebudeme tápat po vybledlých příspěvcích.

  25Malý

  Vložil člen SVJ, 18. Únor 2021 - 13:14

  Situace, jakou zmiňujete, je na diskusních fórech obvyklá. Existuje jen velmi málo slušných, inteligentních a věci znalých lidí, kteří jsou ochotni pomoci ostatním, případně aspoň k tématu přispět nějakým postřehem, který je k věci. Většina buď ani není schopna porozumět smyslu psaného textu nebo je přirozeně nepřejícná a nenávistná. Jde prostě o reprezentativní vzorek populace. A protože jsou lidé takoví, jací jsou, tak to na světě vypadá tak, jak to vypadá. I mně to přijde smutné, ale s tím nic nenaděláme.

  Vložil ik (bez ověření), 18. Únor 2021 - 0:20

  No ony ty „rady“ od Justitianuse jsou na dvě věci. Víte, každý by si měl umět najít informace sám. A hlavně je musí umět hledat. Na tomhle portále, mám takový pocit, už dlouho ne. Já při rekonstrukci koupelny a WC přístup k plynoměru, vodoměrům a dalším rozvodům ve společné šachtě zajistila. Samozřejmě jsem nezdila jak o život, ale nechala jsem si od truhláře udělat zadní stěnu, tak abych neměla problémy při případných výměnách plynoměru, vodoměrů a dalších rozvodů v šachtě. Jestli někdo zazdí přístup, tak pak ovšem jdou náklady na jeho triko. SVJ hradí pouze to, co si vlastníci odhlasovali na shromáždění (výměnu stoupaček), a určitě ne „lidovou tvořivost“ při rekonstrukci v bytě.

  Vložil AndyB (bez ověření), 18. Únor 2021 - 14:43

  Dřevěná stěna od truhlaře v wc nebo koupelně není zrovna něco, co asi ve vlhku chcete. Pravda, cosi dřevěného tam v domě původně bylo. Na kolik Vás ta stěna i s instalací vyš­la?

  Ono vyzdění stoupačky z ytongu vyjde tak na 1000 Kč a práce – to zvládne i skoro každý chlap svépomocí. Usadit do toho Geberit už chce trochu zkušeností…

  Je ale obvyklé, že se koupelna zrekonstruuje AŽ poté, kdy jsou hotové nové rozvody vody ve stoupačce (životnost ocelových zejména pro teplou vodu je tak 40 let).

  Chcete-li zavěsit Geberit na tu stoupačku, pak je lepší trochu stabilní, tedy aspoň Ytong, stěna na stoupačku.

  Na plynoměr a vodoměry stačí ponechat revizní dvířka a odpadní litinové potrubí se asi rekonstruovat nebude, nebo ano?

  Pravda, s revizními dvířky jsem p zápasil, ty “neviditelná revizní dvířka” KLIK na míru (ve formátu obkladů), na které se lepí odbklady se mi kupovat nechtělo, tehdy to bylo snad okolo 1000,–

  Tak jsem sehnal nejlevnější plastová přiznaná, která pasovala na ten obklad, aby nebylo nutno obklad řezat – tuším 2×20×25, takže plastová dvířka š 40 x v 25 cm a ve stoupačce se mění vodoměry a i plynoměr tudy vyndávali (plyn jsem nechal odpojit).

  To byl největší problém – revizní dvířka.

  Vložil ik (bez ověření), 18. Únor 2021 - 18:21

  No doplním, píšu že jsem dělala rekonstrukci koupelny a WC (2 místnosti). U starších domů byla šachta obvykle na WC. Tak mě nenapadlo do podrobně rozvádět. Takže koupelna samozřejmě obklady. WC dřevěná stěna (jo a má velká oboustranná dvířka) a pan truhlář to vymyslel moc hezky.

  Vložil Hasič (bez ověření), 18. Únor 2021 - 19:27

  Lidová tvořivost nezná mezí.Dřevěná stěna u komína-šachty.

  Vložil Čtenář (bez ověření), 18. Únor 2021 - 6:59

  Jak často se mění stoupačky? Jak často se prostor u stoupaček uvádí do původního stavu? Jak často se malují společné prostory?

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".