ultrazvukové vodoměry.....

Vložil Stepka (bez ověření), 26. Leden 2021 - 14:30 ::

Dobrý den, máme v záměru vyměnit mechanické vodoměry za ultrazvukové s dálkovým odečtem po internetu. Jsou zde tací, kteří mají s nimi nějaké zkušenosti..... Štepánek

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil roztomily, 26. Leden 2021 - 15:07

    Máme kamstrup multical 21 jako domovní vodoměry a kamstrup flowiq 3100 jako fakturační patní vodoměry. Pokud Vás zajímají zkušenosti napište pm.

    Vložil Wendy (bez ověření), 26. Leden 2021 - 16:37

    Jak často se musí ultrazvukový vodoměr ověřovat?

    Nemá pohyblivé části a tím ani příčinu snižování přesnosti.

    Vodoměry a IRTN uvnitř bytu jsou zdrojem zbytečného obtěžování, zejména když si firma potřebuje vydělat a zvlášť vyměňuje vodoměr na studenou vodu, v jiném termínu zvlášť vodoměr na teplou vodu, v jiném termínu na vodoměry namontuje jakési krabičky (které mají patrně zabránit manipulaci, jde o dodatečný plechový obal vodoměru s okénkem na číselník), v jiném termínu namontuje držáky IRTN na radiátory (jenom držáky) a ještě v jiném termínu samotné IRTN. (Ještě by šlo vylepšit a vyměňovat IRTN po jednom, každý v jiném termínu, ale takto firma nepostupuje.)

    Vložil Jardas (bez ověření), 26. Leden 2021 - 21:46

    Klasicky se postupuje tak, ze se dělá odečet v prosinci a výměna v lednu, aby se maximalizoval zisk…

    Ono totiž, pokud by se vyměnil vodoměr v lednu, jeho platnost by mohla být ne 5 ale 6 let :-)

    Vložil Wendy (bez ověření), 26. Leden 2021 - 22:24

    „se dělá odečet v prosinci a výměna v lednu“

    Odečty provádím distančně (odečtu osobně a náměry pošlu e-mailem), to problém nepředstavuje. Kontrolní číslice zajišťuje ověřitelnost náměru. Problém je četnost pracovníků, kteří se domáhají vstupu. Ztracený čas mi nikdo nezaplatí. Výměna nakonec trvá 10 minut, ale já spotřebuji nejméně tři dny (dojetí, čekání, odjezd), navíc třeba nedostanu dovolenou.

    Vložil P_V (bez ověření), 26. Leden 2021 - 17:49

    Jelikož zákon o metrologii nemá pro nemechanické vodoměry výjimku, tak jim ověření propadne za 5 let, stejně jako u mechanických. (Např. elektronické elektroměry výjimku mají.)

    Vložil . (bez ověření), 26. Leden 2021 - 17:00

    Pane, pláčete na nesprávném hrobě. Všechyn ty vymoženosti jsou použe pro to, že je to dobrý kšeft. Nic jiného v tom není a ani náhodou to není pro to, aby vlastník ušetři. Odpověď tedy zní, nejlépe co nejčastěni.

    Vložil PN777, 27. Leden 2021 - 23:15

    V SVJ máme několik let české elektronické dálkově odečitatelné bytové vodoměry, byly jen o pár stovek dražší (na kuse) než mechanické vodoměry od stejné firmy. Ale vyplatilo se. Elektronické sice nejsou tak přesné jako ultrazvukové, ale stále dostatečně přesné na určení ztrát i v jednotkách procent. A dálkové odečítání samo osobě je výborná věc. Nakonec šetří čas i peníze. Mimo jiné dálkově zaznamená i možné poškození (ovlivnění) elektronického vodoměru.

    Současný odečet a následně součet dálkových odečtů u všech bytových vodoměrů porovnaný s náměrem hlavního vodoměru nám pomohl odhalit značný rozdíl náměrů. Následně uplatnit a dokončit reklamaci chybného hlavního vodoměru u dodavatele vody.

    Více v diskuzi zde:

    http://www.portalsvj.cz/…vodaren-pvak

    http://www.portalsvj.cz/…erne-sestavy

    Tzn. dálkově odečitatelné vodoměry se v našem SVJ dávno zaplatily.

    Pokud vlastníci sdělují stavy náměrů na mechanických bytových vodoměrech a nesdělí stavy současně, což většinou nesdělí (u nás býval rozsah zaslaných stavů bytových náměrů od vlastníků klidně přes měsíc…a to jsme je museli ještě stále upomínat, uff) není reálná šance porovnat současně součet bytových vodoměrů s náměrem hlavního vodoměru.

    Tzn. praktická šance zjistit úniky s mechanickými vodoměry byla minimální. Lze kontaktovat do osobní zprávy, po domluvě můžu vysvětlit a předvést v praxi.

    Vložil Jardas (bez ověření), 28. Leden 2021 - 1:40

    A další aspekt vedle oné “současnosti” je fakt, že SVJ často dělá odečet 1.1.-31.12. a přitom vyúčtování VAK je např. 15.6.-14.6. dalšího roku.

    To nemůže sedět nikdy.

    Ps: Jenže vy stejně nemáte šanci zachytit 100% přesně, ledaže by VAK odečítal přesně 1. den měsíce v 00:00 hodin (protože vodoměry mají registry s hodnotami k 1. dni měsíce typicky 18 měsíců zpět).

    Úplně ideální je udělat odečet ve stejný den, jako VAK, pak by měl být rozdíl v jednotkách procent.

    Vložil PN777, 4. Únor 2021 - 0:05

    Odečet všech bytových vodoměrů provedeme dálkově 1.1. a k 1.1. současně opíšeme a vyfotíme (s datovým razítkem) hlavni (patní vodoměr), tzn. provedeme samoodečet hlavního vodoměru. Dodavateli vodného a stočného (Praha) odešleme stav hlavního vodoměru. Tzn. souběh provedených odečtů je víceméně současný, přesnost tedy značná a lze jednoduše součet bytových vodoměrů a stav patního vodoměru porovnat.

    Vložil Jardas (bez ověření), 4. Únor 2021 - 10:26

    Pokud ho tím donutíte k mimořádné fakturaci, pak OK. To je teorie nebo praxe?

    Jak se provede “časové razítko”?

    On pak už neprovede řádnou fakturaci svým odečítačem, aby to negenerovalo nadbytek faktur v účetnictví? To byste také měli práci se sčítáním 2 faktur.

    U nás VAK zase uvádí jen ceny bez DPH a dobrat se fixní ceny a ceny za vodu s DPH byl docela problém, nesedělo to o hodně korun jak se měnilo loni DPH, tedy ještě sčítat faktury :-(

    Vložil Justitianus, 8. Únor 2021 - 6:23
    • Jardas napsal: „… dobrat se fixní ceny a ceny za vodu s DPH byl docela problém, nesedělo to o hodně korun jak se měnilo loni DPH, tedy ještě sčítat faktury“.

    Jardasi, při poskytování služeb neexistuje nic co by se nazývalo „fixní cena“, či „cena s DPH“. Pokud jste statutár, měl byste to vědět, i kdyby Vás probudili v půl čtvrté ráno.

    Do vyúčtování služby „dodávka vody“ nevchází jednotková cena vody účtovaná dodavatelem. To byste ale opravdu měl vědět! Do rozúčtování vchází pouze celkový náklad za zúčtovací období v korunách českých. To je celková částka, kterou SVJ uhradilo dodavateli vody. Pokud dodavatel fakturuje pololetně/čtvrtlet­ně/měsíčně, musíte pochopitelně ty faktury sečíst. Není to žádná raketová věda.

    Celkový náklad na službu „dodávka vody“ (případně „dodávka vody v teplé vodě“) pak rozúčtujete – zpravidla poměrně podle náměrů bytových vodoměrů. Rozúčtuje se vždy částka v Kč. Zda si z toho dodatečně odvodíte nějakou fiktivní „cenu vody pro dům“ – to už je vedlejší (a na rozúčtování to nemá žádný vliv).


    A pokud snad dodavatel změnil cenu v průběhu vašeho zúčtovacího období, pak jsou dva možné postupy: (1) pracnější a přesnější, nebo (2) méně pracný a nepřesný. Tady je máte oba:

    1. Provedete mimořádné odečty bytových vodoměrů při změně ceny. Pak rozúčtujete náklad první části zúčtovacího období (podle mimořádných odečtů) a náklad druhé části zúčtovacího období (podle rozdílu mezi mimořádnými a konečnými odečty). Nakonec obě částky každému příjemci služeb sečtete.
    2. Neprovedete mimořádné odečty a rozúčtujete celkové náklady za celé zúčtovací období, bez ohledu na změnu ceny. (U příjemců služeb to vyjde nastejno v případě, že mají během zúčtovacího období rovnoměrné odběry.)

    Justitianus

    Vložil Jardas (bez ověření), 8. Únor 2021 - 12:50

    Myšlena byla “pevná složka”, neboli to, co se platí za pronájem vodoměru a má se rozdělit na všechny stejným dílem.

    Vložil Vodník (bez ověření), 8. Únor 2021 - 13:24

    Pane Jardasi,

    upřesněte zde smlouvu o nájmu vodoměru, kterou zmiňujete (kdo je pronajímatel, kdo nájemce, na jakou dobu je nájem sjednána, kolik činí nájemné). Docela by mě to zajímalo. Byl byste unikát, ale nevylučuji, že je možné takovou smlouvu sjednat.

    Děkuji.

    Vložil * (bez ověření), 8. Únor 2021 - 13:14

    Jaký pronájem vodoměru. Vám někdo pronajímá vodoměr?

    Vložil Jardas (bez ověření), 8. Únor 2021 - 15:15

    A vy ještě máte vodoměr zdarma? Před cca 10 lety to tak bylo, odebrali jste 0,00 vody zaplatili jste 0,00 Kč Vaku

    Ale postupně některé Vaky zavedly “stálý plat”, nazval jsem to fixní složkou, tedy náklady jsou fixní bez ohledu na odebranou vodu. Právě aby inkasovali i když se voda neodebírá, cena je až několik tisíc ročně právě podle Q vodoměru, tak je zjevné, že jde o platbu za vodoměr/jeho kalibrace/odečty…

    A že tu bude pan hvězdička nebo pan anonym reagovat, slovíčkařit…

    Vložil * (bez ověření), 8. Únor 2021 - 16:32

    Jedná se snad o vodoměr na patě domu? Ten přece patří vodárnám a nepronajímá se. Vaky zavedly stály plat. A za co? Buď jste totální blb nebo jste spadnul s marsu.

    Vložil Jardas (bez ověření), 8. Únor 2021 - 18:39

    To mi pověz ty hvězdičko, na co zavedly stálý plat :-)

    Vložil Justitianus, 8. Únor 2021 - 16:33

    Jardasi, zase píšete ty Vaše nesmysly. I když jsem Vás už upozornil že píšete nesmysly.

    Do rozúčtování nákladů na vodu vchází celkové náklady na vodu.

    Co na tom nechápete? Je úplně jedno jak dodavatel vody dospěl k částce, kterou SVJ uhradilo. Je úplně jedno zda určuje cenu vody s nějakým stálým platem a spotřební složkou. Vás musí zajímat jen ten celkový náklad v Kč. Ten se rozúčtuje. Už jsem Vám to jednou vysvětlil.

    Poslyšte, vy nejste statutár, že ne, Jardasi? Protože s Vašimi neznalostmi byste toho statutára nemohl dělat ani měsíc.

    Justitianus

    Vložil Jura I. (bez ověření), 21. Duben 2021 - 8:00

    Justino, máš plnou pravdu. Vím však, že některá družstva pevnou složku ceny vody z celkových nákladů za vodu (z faktury) vyseparují a účtují ji každému příjemci služby stejnou částkou jako „paušál“a nikoho se na to neptají. Bereš vodu nebo nebereš, to je jedno.Zaplať. Tak poraď co se dá proti těmto praktikám dělat. Můžou snad ovce tento způsob rozdělení nákladů schvalovat? Podle mého názoru ne. Díky za reakci Jura.

    Vložil Justitianus, 21. Duben 2021 - 9:03

    Pane Juro, způsob rozúčtování nákladů na vodu (vodného a stočného) je nejspíš ve vašem družstvu stanovený rozhodnutím družstva, nebo ujednáním s dvěma třetinami nájemců. To je v souladu s § 5 odst. 1 zákona č. 67/2013 Sb. o službách.

    Celkový náklad na poskytování služby může být na příjemce služby rozúčtován různými způsoby: jednosložkově, nebo i dvousložkově, viz vaše pravidla rozúčtování. Obsah § 4 vyhlášky č. 269/2015 Sb. je pro rozúčtování nákladů na vodu bezvýznamný a je nevymahatelný pro překročení zákonného zmocnění; není nutné se podle toho řídit.

    Pokud to chcete změnit, přečtěte si napřed stanovy družstva. Najdete v nich jak má člen družstva postupovat, chce-li aby družstvo změnilo některé své dříve přijaté rozhodnutí. Pokud je způsob rozúčtování uvedený přímo v nájemních smlouvách, pak způsob rozúčtování nákladů na vodu by bylo možné změnit jedině změnou těch nájemních smluv.

    Justitianus

    Vložil Jardas (bez ověření), 8. Únor 2021 - 16:50

    Jistě, ale pevná složka se rozdělí na každého odběratele stejným dílem.

    Mluvím turecky?

    Vložil * (bez ověření), 8. Únor 2021 - 17:14

    Pevná složka se rozdělí na každého odběratele stejným dílem. Pevná složka čeho? A co má ta pevná složka společné s vodoměrem nějakých Vaky?

    Vložil Jardas (bez ověření), 8. Únor 2021 - 18:46

    Pevná složka toho, co by se muselo zaplatit i v případě, že by každý z odběratelů odebral 0,000 m3 až na jednoho, který by odebral 0,01 m3 za rok.

    Tak se předveď, jak tu fakturu na cca 29.000 Kč rozúčtuješ?

    Vložil Počtář (bez ověření), 21. Duben 2021 - 10:54

    "Pevná složka toho, co by se muselo zaplatit i v případě, že by každý z odběratelů odebral 0,000 m3 až na jednoho, který by odebral 0,01 m3 za rok.

    Tak se předveď, jak tu fakturu na cca 29.000 Kč rozúčtuješ?" (Vložil Jardas (bez ověření), 8. Únor 2021 – 18:46)

    Jak bych to rozúčtoval? Náměry bych nejprve zaokrouhlil na celé m3, aby se to lépe počítalo. A potom rozdělil v poměrů náměrů.

    Vložil Vodník (bez ověření), 8. Únor 2021 - 18:52

    Jardasi,

    na vás se musí pomalu. Napište, kdo, od koho a za kolik má vodoměr pronajatý. Pak se budeme bavit dále.

    Nebude to spíš zápůjčka než nájem? Věc movitou je totiž možné zapůjčit. Měl jsem sjednánu např. zápůjčku několika wattmetrů nebo ručního nářadí.

    Vložil Jardas (bez ověření), 8. Únor 2021 - 18:58

    já měl zase výpůjčku. Už nebudeme řešit vodoměr, ano?

    Zajímá mě, jak správně rozdělit mezi odběratele pevnou cenu, když poměr odběru je značně nevyrovnaný a většina má odběr 0 a/nebo vlastní cena komodity je nižší, než pevná cena :-)

    Vložil Jardas (bez ověření), 8. Únor 2021 - 17:25

    Co takhle se podívat na ceník a fakturu veolijí a jiných?

    Cena se skládá z vodného (případně i stočného, je-li v obci kanalizace) a také ze stálého platu (za vodoměr), kde z ceníku plyne, že

    Vodoměr A stojí třeba 700 Vodoměr B stojí třeba 1400 Vodoměr C stojí třeba 2100 Vodoměr D stojí třeba 2800 Kč.

    Vodoměry se liší dle průtoku. Takže na chatě v baráku nebo kdekoliv se smlouvou s VAKem budete platit 700,– i pokud neodeberete žádnou vodu. Už se chápeme?

    Pokud jste to nepochopil, že to je pevná složka, fixní cena, paušál, stálý plat aj., a že je správné ji rozpočítat mezi odběratele v domě rovným dílem, ostatně tak to i rozúčtovací firmy dělají, tak se Vám omlouvám!

    Vložil anonymouse (bez ověření), 8. Únor 2021 - 18:02

    Vy nám zde pořád tvrdíte, že ty „vaše paušální náklady“ za vodoměr patří pod § 1180 odst. 2 o.z a § 17 b) zč.č.366/2013 Sb.,

    " a že je správné ji rozpočítat mezi odběratele v domě rovným dílem,"

    Mohl by jste to, prosím, podložit nějakým Judikátem/§ nebo se Vám to jenom zdálo?

    Vložil Jardas (bez ověření), 8. Únor 2021 - 18:35

    A není ?

    Vložil Jardas (bez ověření), 8. Únor 2021 - 17:38

    Jo takhle, v Praze nebo někde v provincii vám ještě fixní poplatek nezavedli?

    Anebo vůbec netušíte, oč jde a rozdělujete u vás pouze CELKOVOU SUMU faktury v poměru odběrů? To je dost nespravedlivé, když 9 jich bude mít odběr blížící se nule a jeden budou mít odběr mnoho m3 – zaplatí 6000 Kč za vodoměr sám on :-)

    Vložil PN777, 7. Únor 2021 - 12:35

    Pokud ho tím donutíte k mimořádné fakturaci, pak OK. To je teorie nebo praxe?

    To je praxe – realita. Máme dodavatele vodného a stočného z Prahy, Pražské vodovody a kanalizace a.s. (PVK), Veolia.

    Jak se provede “časové razítko”?

    Nastavením a aktivací funkce (datum, časové razítko apod.) na zařízení pro audio, video, foto záznam. Fotoaparát, video kamera.

    Navíc lze volit i variantu se současným zaznámem hlavního vodoměru s aktuálním vydáním tisku, živého vysílání apod., tedy cokoli co prokáže datum. Případně i přítomností svědka. Ale to už neprovádíme, nikdy to po nás dodavatel vody nevyžadoval.

    On pak už neprovede řádnou fakturaci svým odečítačem, aby to negenerovalo nadbytek faktur v účetnictví?

    Provedeme samoodečet hlavního vodoměru (většinou v lednu, kolem 1.1.) , dodavatel vody pak vystaví fakturu, většinou stihne vystavit do konce ledna. Žádný další odečet hlavního – patního vodoměru a další fakturaci sám dodavatel neprovádí.

    U nás VAK zase uvádí jen ceny bez DPH a dobrat se fixní ceny a ceny za vodu s DPH byl docela problém

    Pokud uvádí ceny jen bez DPH (tzn. nikde jinde není ve faktuře vyčísleno DPH), tak musí být vyúčtování celkem nepřehledné i když lze dopočítat. Zašlete mi prosím Vaše vyúčtování vody do soukromé zprávy, všechny citlivé-osobní údaje můžete zakrýt.

    Vložil Vlastnice (bez ověření), 28. Leden 2021 - 17:08

    „vodoměry mají registry s hodnotami k 1. dni měsíce typicky 18 měsíců zpět“

    Prosím o upřesnění. Vodoměr si pamatuje 18 posledních hodnot, vždy k 1. dni měsíce? Odečet je proveden jednou ročně, a načte se těchto 18 hodnot najednou? Kde se o tom lze dočíst?

    Vložil Jardas (bez ověření), 28. Leden 2021 - 22:44

    Ano, přesně jak píšete, v registrech je uloženo posledních 18 měsíců + aktuální stav + spousta dalších údajů. Takže teoreticky stačí odečíst 1× za 18 měsíců..

    . Jde o KADEN S060 / S065 za cca od 550,– ty mám já

    Zde dokumentace: http://www.kadenvodomery.cz/…060_2014.pdf (strana 5)

    Pokud znáte něco lepšího a levnějšího, sem s tím :-)

    Vložil Macegriffin (bez ověření), 28. Leden 2021 - 16:56

    U nás to odečítáme v den příchodu pracovníka vodáren. Vloni poprvé dálkový odečet a je to paráda.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".