Úklid společných prostor.

Vložil Leni, 2. Červen 2013 - 6:54 ::

Soused vyvěsil na nástěnku papír se jmény vlastníků, aby se podepsali, když provedou úklid. Nelíbí se mi to a vím, že úklid nepatří mezi povinnosti vlastníka, ale společenství. Jednání s dosavadním předsedou je zdlouhavé, mohu prostě rozpis jmen z nastenky sundat ? Když procházíme kolem nastenky, jen nám to kazí pěkný den.Jinak uklizime dle časových mozností jak v domě, tak kolem domu, dle rozpisu není v našich silách se řídit.

  • úklid

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil svj kosire, 10. Únor 2021 - 10:10

Doporučuji úklidovou firmu Andulka. Fungují u nás cca půl roku. Mají zajímavý systém, pokud uklízečka neuklízí dobře, tak ji vymění za jinou. Mě osobně to vyhovuje, je mi jedno kdo uklízí, hlavně ať je ta služba dodaná v pořádku a to se Andulce zatím daří.

Vložil JaVa, 11. Listopad 2016 - 15:42

Robotu zrušil svým patentem Ferdinand I. Dobrotivý již v roce 1848.Vaše sousedka a ani nikdo jiný z SVJ, nemůže nutit vlastníky jednotek k tomu,aby uklízeli společné prostory nebo sníh kolem vašeho domu.Zajistit provádění této služby, musí ze zákona odpovědná osoba za správu domu a pozemku.Tou je právnická osoba SVJ,resp.její statutární orgán, výbor nebo předseda SVJ.Nejlepším řešením, je smlouva s firmou,nebo s některým vlastníkem jednotky v domě.Samozřejmě za úplatu. JaVa

Vložil Martas Martas (bez ověření), 11. Listopad 2016 - 11:45

kvuli uklidu me sikanuje sousedka, kdyz neuklidim podle jejich predstav, tak zvoni a vynada mi, kdyz uklidim ve stredu a ne v patek protoze nemam cas, tak zvoni a vynada mi. kdyz se na to vykaslu uplne tak zvoni a vynada mi, tak nevim. Vytru – je to spatne, ji se to nelibi, nevytru – je to spatne a ji se to nelibi… vyhruzky typu budu si stezovat atd poslocham porad… Takze co. Musim vytirat nebo nemusim a kdyz musim – musi se to libit ostatnim???

Vložil jpinkava, 11. Listopad 2016 - 12:18

pokud uklízíte tak, jako by to bylo u Vás doma – jste asi také vlastník tedy je to Vaše (doufám, že nejste bordelář), sousedku pošlete „zdvořile do kytek“ jinak jí poděkujte za výchovu :-) neviděl bych to tak černě

Vložil Laďa Brustmnann (bez ověření), 1. Únor 2016 - 23:51

Vím, že někde může být problém s úklidem společných prostor. Doporučuji: na shromáždění vlastníků si odsouhlasit (hlasováním) způsob a četnost provádění úklidu. Pokud bude výboru uložena povinnost zajistit úklid všech společných prostor:

1)firmou či ochotným vlastníkem / nájemníkem za úplatu, výbor se o to postará. (Problém může nastat v menších městečkách, kde je třeba jen jedna úklidová firma a ta si klade podmínku např. uzamykatelnou místnost či skříň pro uložení čistících potřeb a přístup k teplé vodě.)

2)svépomocí, pak výbor zhotoví rozpis a vyvěsí. Pokud někdo z vlastníků toto provádět z jakéhokoli důvodu nemůže, postará se sám o človíčka, který to za něj třeba za úplatu provede.

Tento bod k jednání na shromáždění doporučuji uvést již v pozvánce na shromáždění a výsledek hlasování je závazný pro všechny vlastníky. Nájemníci uklízí, pokud jim to v nájemní smlouvě stanoví pronajímatel / vlastník, protože při svépomocném úklidu odpovídá vlastník za jeho provedení.

V našem svj toto máme ošetřeno přímo ve stanovách a není žádný problém.

Zdraví LB

Vložil Nálepka (bez ověření), 31. Leden 2016 - 15:50

„mohu prostě rozpis jmen z nastenky sundat?“

Zajisté. Učinil jsem totéž. (Ale teprve když předseda nereagoval po té, co jsem ho vyzval, ať papír odstraní sám.)

Vložil Josef Logika (bez ověření), 31. Leden 2016 - 15:43

Ten kdo znečisťuje společné prostory v bytovce se musí podílet na úklidu podle dohody mezi lidmi bydlícími v bytovce.

Je v rozporu se zdravým rozumem a dobrými mravy požadovat po vlastníkovi bytu,ve kterém nikdo nebydlí, aby uklízel a nebo hradil uklízení společných prostor stejnou mírou, jako ten, v jehož bytě bydlí(je přihlášeno) 50 lidí.

Požadovat a nebo nutit na trvalý pobyt nepřihlášeného vlastníka bytu, aby uklízel bobky po lidech v bytech s 50 obyvately a 50 čtyřnohými zvířaty je dokazatelná šikana a vydírání organizovaným zločinem.

Vložil Alllča (bez ověření), 21. Prosinec 2015 - 15:20

Nám uklízí společné prostory firma „Naše Andulka“ Můžu jen doporučit.

Vložil Najemnik1 (bez ověření), 2. Březen 2020 - 17:11

Dobrý den,

nám také v Brně uklízí úklidová firma Andulka, ale bohužel máme přesně opačné zkušenosti. Klíče od společných prostor paní uklizečka předává cizím lidem a je schopná celý měsíc neuklízet. Dále s Vámi bude firma zacházet velice nevhodně a bude tvrdit, že reklamace služeb nejsou možné. Určitě nedoporučuji. Děkuji.

Vložil ik (bez ověření), 2. Březen 2020 - 18:16

Také jsme řešili úklid v domě. Hodnotili jsme několik nabídek, Andulka se svou nabídkou se jevila jako hodně dobrá. ALE, do okamžiku, kdy jsme začali řešit uzavření smluvního vztahu a faktické podmínky řešení úklidu. Firma komunikuje pouze elektronicky, o nějakém osobním setkání si můžete nechat zdát. Smlouvu zašle poté, co jí elektronicky zašlete informace co by se mělo všechno v domě uklízet. Zaslaná smlouva byla s chybami. Z našeho pohledu výpověď smlouvy pro SVJ dost problematická. Vůbec nereagovali na možnost sejít se osobně a dojednat jak bude úklid probíhat, kde si budou brát vodu, kam si případně mohou uložit úklidové prostředky, jak budou předány klíče atd. atd. Tak jsme s toho vycouvali a do týdne uzavřeli smlouvu s firmou, která se osobně dostavila, prošla dům, dojednali se podmínky a následně na základě osobního jednání byla uzavřena smlouva. Vše funguje a problémy se zatím nevyskytly.

Vložil Klára Nová (bez ověření), 1. Listopad 2019 - 15:24

No to doporučujete jenom proto, že nevíte jakou vykořisťovatelskou smlouvou jsou svázáni její „nevolníci“, kteří práci vykonávají. Podmínky jsou naprosto neférové a to ne pouze po finanční stránce.

Vložil AlešN (bez ověření), 20. Říjen 2015 - 13:24

My na úklid společných prostor využíváme firmu a je to bez dohadů v baráku – máme klid…

Vložil Petr Heřman, 26. Duben 2016 - 8:43

U nás byli neustále dohady a nikdo nechtěl uklízet.. domluvila se uklid.firma a je naprostý klid..

Vložil milos1, 20. Únor 2015 - 14:21

na schůzi svj se řešily úklidy společných částí v domě,které jsme do této doby prováděli dle rozpisu na jednotlivé vlastníky.Padl tam návrh na využití úklidové firmy,která by zajišťovala tyto úklidy za vlastníky za částku 48.-kč,tento návrh padl z těch důvodů že jsou u nás vlastńíci, kterým je více jak 80 let a tudíž tyto úklidy nezvládají.Členům schůze se toto nepozdávalo a tak z tohoto sešlo a že prý se to nějak uklidí.Dnes jsem byl překvapen,že je vyvěšen rozpis úklidů společných prostor a samozřejmě starší osoby byli vyřazeny a úklidy jsou přerozděleny na zbývající vlastníky což se mi tedy nelíbí a hned jsem to písemně dal najevo předsedovi i s řešením aby zajistil úklidovou firmu. Odpověď jsem zatím nedostal.Je tot správné řešení? Děkuji za odpověď.

Vložil ik (bez ověření), 2. Březen 2020 - 18:23

Úklid musí byt prováděn buď všemi vlastníky, nelze-li to zajistit, tak pak se musí vzít úklidová firma. Výbor by to měl zajistit. U nás také je hodně starších lidí, kteří ve svém věku nezvládají úklid (což je pochopitelné), proto náš výbor zajistil úklid. A jelikož jsme kombinace bytů a obchodů, tak se úklid zahrnuje do vyúčtování vlastníků bytů.

Vložil Graplova, 31. Leden 2016 - 16:26

Kdo nebydlí – nešpiní – neuklízí! Staří a nemocní uživatelé bytů (to nemusí být zrovna vlastníci) pravděpodobně ani moc z bytu nevycházejí a také například nesvítí na chodbě. Je to na dohodě a ohleduplnosti – „na každého jednou dojde“.

Vložil Uklízečka (bez ověření), 16. Duben 2016 - 20:09

Graplová citujte zákon a paragraf, který hovoří o tom, že kdo moc nevychází z bytu a také nesvítí na chodbě by neměl za toto tolik platit.

Vložil anon.. (bez ověření), 16. Duben 2016 - 22:13

To Graplová neví. Jen prudí.

Vložil JaVa, 31. Leden 2016 - 16:39

Paní Graplová, úklidová firma Vás všech těchto problémů velmi rychle zbaví.JaVa

Vložil právní názor (bez ověření), 20. Únor 2015 - 14:54

Na schůzi řešíte hlouposti. Povinnost uklízet nemá ani 80 letý, ani 20 letý. Váš předseda je mimo mísu. Samozřejmě kdo chce, tak si může šmrdlat hadrem jak je ctěná libost, nikdo mu to nemůže zakázat. Zbytek může douklízet váš předseda. Klidně mu to sdělte, ať se vzteká. U nás v domě jednou členka výboru vyvěsila na nástěnku nařízení, že mají povinnost uklízet nájemnící. A že jich tady u nás bydlí, v našem domě se pronajímá dost zančný počet bytů. Nájemnící se zachovali správně, ani to s nimi nehlo.

Vložil Úklid Praha (bez ověření), 4. Prosinec 2014 - 12:09

Toto není vaše povinnost, oznamte společenství že s tímto nesouhlasíte a objednejte úklidovou službu.

Vložil Ala (bez ověření), 17. Říjen 2013 - 14:17

A proč nevyzkoušet úklidovou službu, která by chodila v určité pravidelné době uklízet?

Vložil tazatel jaryn, 2. Červen 2013 - 19:20

úklid nepatří mezi povinnosti vlastníka – ty jsi klasický případ,kdy asi žiješ doma v bordelu a uklízet něco kolem tvého domácího bordelu je nepovinné. To že žiješ asi v hovnech neznamená, že ty hovna musí být ve společných prostorech – i slušní lidé chtějí žít slušně … Neuklízej i u nás v domě jsou bordeláři co neuklízí ale pořád ti slušní a normální uklidí. Vím, že Lake se postaví na tvou stranu ale podle mne je normální uklízet …

Vložil jaklan (bez ověření), 3. Červen 2013 - 9:04

Ty máš v té hlavě nasr… a podle toho taky vypadá tvá rada. Je povinností SVJ zajistit úklid společných prostor a kdo chce ať si uklízí sám, ale nařizovat robotu jiným nemůže.

Vložil Leni, 2. Červen 2013 - 20:11

Pane Vy jste úplně mimo a situace v domě Vám přerůstá přes hlavu. Jak jsem již psala, není v mých možnostech uklízet podle harmonogramu, který si někdo vymyslel. Také jsem psala, že i jiné služby vykonavane podle harmonogramu by po mě mohl někdo chtít. To není možné vyžadovat. Zachvili to bude sekání trávy, zalévání kytek. Za služby si platím.

Vložil Magda 3 (bez ověření), 2. Červen 2013 - 20:01

Vážený tazatel jaryn, na tomto portále se snažíme si pomáhat. Rady Lakeho a jemu podobných jsou pro nás velmi cenné. Nepiště tady o slušných lidech, když sám jste hulvát. Váš příspěvek je úplně k ničemu a ničemu a nikomu nepomůže. Magda

Vložil camino, 18. Říjen 2013 - 11:01

Plně podporuji názor Magdy. A jsem vděčná za každou cennou radu a přínosnou diskusi k věci. U nás v domě jsme výborem nuceni si platit úklidovou službu v podobě členky svj., která se před pár lety živila podomním obchodem s jasnými znaky nekalých taktik. Po několika letech a půlroční vzorné „demoverzi“ své povinnosti neplní dostatečně, což je velmi těžké prokazovat, nicméně částečně to lze.Několik let si sama písemně stěžuji, občas mě někdo podpoří. Výbor svj neplní povinnost kontroly, plynoucí ze stanov, systém úklidu je nastaven jako nekontrolovatelný, soudružka SI někdy během deseti dnů uklidí. Různými způsoby manipulace směrem k členům výboru si dokázala každoročně značně navýšit honorář. Dnes platíme na osobu v domě s výtahem a nejsnadněji udržovatelným povrchem, a po rekonstrukci výtahu zmenšenou úklidovou plochou 120 kč na osobu a měsíc, a jakési záhadné nedoplatky. Uklízí se třikrát, ačkoliv po okolí je běžných 50–70 kč se 4 úklidy měsíčně. Pokud učiníme kritickou připomínku na rozpis úklidu, papír do pár dnů „záhadně“ zmizí. Je to asi jediný podklad pro splatnost a vystavení faktury. Na písemné připomínky výbor už nereaguje, uspořádal jakousi anketu o spokojenosti, kde reálná nadpolovina svj vyjádřila údajně spokojenost. Soudružka manipuluje velmi staré lidi aby hájili nebo uváděli její požadavky na členských schůzích. Vloni to bylo na téma ti pejsci v pátém patře nadělají víc než ti v přízemí, měli by platit i oni. Zřejmě tu někdo napíše o tom, že jsme pitomci , když ji nevyhodíme, ale nejsou tu asi lidé schopní situaci pochopit, natož řešit. Předpokládám, že na tuto situaci je aplikovatelný zákon na ochranu spotřebitele. Vyhlášky , atd, které by vymezovaly pravidla, a vlastně ani hygienické požadavky již neexistují. V domě máme celkem čisto, když je špíny víc, uklízečka se bouří a hraje hlasitá a vulgární divadla, aby bylo vidět, jak se nadře. Dření spočívá většinou v tom , že přejede buď suchým nebo mokrým mopem chodby, pokecá agitativně se seniory, a přenáší po pěti vchodech s pěti patry jeden kýbl vody. Došlo i na výhružky přes vyslaného synka, mlácení na dveře a sprostým nadávkám. Členové výboru podlehli manipulaci v tom smyslu, že soudružka je sociální případ a chudinka,slabá nemocná stará,ublížená, ačkoliv ve volných chvílích bafne objemnou skříň a sama ji stěhuje ze schodů, každý, kdo jí odporuje, je pomstychtivý nenávistník. Našli jsme i náhradu, levnější, výkonější, slušnejší… V případě soudružky tu jde zjevně také o konflikt zájmů, ale netuším, jestli na toto pamatuje legislativa. Prosím o názory, poznatky, rady, jak dále postupovat, i s tou zátěží, že většinu členů svj lze přirovnat k stádu ovcí, výbor trpí samaritánským komlexem, aniž by uvažoval dál, atd. Děkuji

Vložil Osobní údaje (bez ověření), 2. Červen 2013 - 17:35

„mohu prostě rozpis jmen z nastenky sundat?“ (Vložil Leni, 2. Červen 2013 – 7:54)

Pokud je zveřejněn Váš osobní údaj bez Vašeho souhlasu, můžete takovou listinu odstranit. (Osobním údajem je i údaj, z něhož je možné osobní údaj zjistit, takže nahrazení jmen čísly bytů představuje situaci stejnou a stejně řešitelnou.)

Obdobně můžete listinu odstranit, pokud je Vám známo, že jiná osoba, jejíž jméno je zveřejněno, neposkytla souhlas a se zveřejněním nesouhlasí.

Řešením by mohlo být použití krycích jmen.

Vložil Karel Kuchynka, 2. Červen 2013 - 13:23

Leni, Váš názor, že úklid nepatří mezi povinnosti vlastníka, ale společenství, mne fascinuje. Společenství jako právnická osoba Vám těžko v domě uklidí. Společenství sestává z vlasníků bytových jednotek. Pokud si vlastníci svůj společný prostor uklidí, budou žít jako slušní lidé, nebo si neuklidí a budou žít ve špíně. Nebo snad máte představu, že by měl společné prostory uklízet předseda výboru? Přitom řešení Vašeho problému je jednoduché. Pokud Vám papír na nástěnce nebo pomyšlení na úklid kazí pěkný den, domluvte se s předsedou, svolejte schůzi vlastníků a odhlasujte si, že úklid bude provádět za úplatu někdo z vlastníků nebo úklidová firma. Přeji hezký zbytek dne.

Vložil X (bez ověření), 2. Červen 2013 - 20:38

Mne zase fascinuje věta:

„Společenství jako právnická osoba Vám těžko v domě uklidí.“

To je stejně legrační jako říci, že Pražské služby jako právnická osoba vám těžko odvezou komunální odpad. A přece se odpad odváží. Jak to asi ta právnická osoba dělá, když nemá ani nožičky, ani ručičky a ani kolečka?

Pane Kuchynko, jste neprosto vedle. SVJ je právnická osoba, která zajišťuje správu domu a služby spojené s užíváním jednotek a společných prostor. Nemůže ale nikoho nutit uklízet. Na to si musí někoho najmou.

Vložil Karel Kuchynka, 3. Červen 2013 - 12:56

Pane (paní) X, to že SVJ je právnická osoba, která zajišťuje správu domu a služby spojené s užíváním jednotek a společných prostor jsem ve svém příspěvku nezpochybňoval. Ani jsem netvrdil, že může někoho nutit uklízet. Takže spolu souhlasíme. Souhlasíme spolu i ve způsobu řešení, že si na to musí SVJ někoho najmout. Je ale nutné toto odsouhlasit na shromáždění, protože se může stát, že většina vlastníků radši občas vezme hadr do ruky a vytře, než aby za úklid platila. A pak platí to, co chce většina. Hezký den

Vložil Leni, 3. Červen 2013 - 17:20

Každopádně nemůže Vás nikdo přinutit uklízet dům ve chvíli, kdy je to pro Vás časově nemožné. A nechat si nadávat na chodbě, že " vytíral jsem za vás ", to není příjemné. Kdo má čas, může dělat cokoliv, třeba blejskat kliky, ale kdo má náročné zaměstnání, nemůže, a nezmění to ani většina hlasujících důchodců, kteří čas mají a šikanují vás. Proto vlastně byl položen můj dotaz. Ani většina hlasujících Vás nemůže nutit do práce, na které jste se s nikým nedohodl smluvně. Tam se potom dostáváme k tomu, že to musí zajistit výbor. Objednat a naúčtovat. Výbor, ne majitel bytu.

Vložil Leni, 2. Červen 2013 - 18:00

Domnívám se, že společenství zajišťuje služby a ja za ně platím. To, že budu uklízet každou středu a pátek, protože mi to někdo řekl a jeste bych se podepsala na nástěnku, může znamenat i to, že v budoucnu budu mít takových služeb několik, například budu jednou týdne čistit okap, pak zas rovnat popelnice každý čtvrtek, pak zastrihavat keře, a pěkně se podepsat, že jsem splnila. Takhle to nejde dělat. Takže výbor musí zajistit úklid a ja si ho rada zaplatím. Není v mých časových možnostech si hrát na otroka.

Vložil Anonymousssss (bez ověření), 3. Červen 2013 - 11:33

Vážená Leni,předpokládám, že byt je ve vašem vlastnictví, a společné prostory jsou ve společném vlastnictví. Pokud nestíháte uklidit vaše vlastnictví-byt tak si vy sama najmete a zaplatíte firmu na úklid.Co si najmout a zaplatit úklid za vás i ve vašich společných prostorách? A bude kid.Ostatním třeba nevají si namočit ruce do kbelíku a vytřít a vůbec je to neponižuje.Zajímalo by mě,když se domníváte,což vypadá že nevíte,jen se domníváte… kolik platíte vy sama výboru SVj za to, že za vás jako vlastníka vykonává údržbu a chod vašeho vlastnictví i spoluvlastnic­tví.Mám za to, že jste prudič,co vykřikuje jen když má povinnośti, ale jeho právo je na prvním místě před ostatními....... mám pravdu, samozřejmě že ne, protože vaše pravda je nad pravdu druhých ..

Vložil Leni, 3. Červen 2013 - 12:31

Tak se mi zdá, že se stalo módou označovat svéprávné lidi, které mají papíry v pořádku, jako prudiče. Pokud je člověk předsedou výboru a má papíry v pořádku, může poskytnout k nahlédnutí cokoliv, aniž by byl agresivní. Nejvíc mě znepokojuje, jak jsou lidi neznalí zákona, stanov, pořád vykládají o kbelíku. Uvědomte si prosím, že vlastníci jsou individuální osobnosti, někdo je celý den doma a šuruje, někdo má 5 min. volného času a vytíráním ho trávit nebude. Jisté je, že správa společných prostor patří do úkolů společenství, které zastupuje výbor. Ten musí jednat.

Vložil MartinII, 11. Listopad 2016 - 12:36

Vložil Leni, 2. Červen 2013 – 6:54 :: Ostatní

Soused vyvěsil na nástěnku papír se jmény vlastníků, aby se podepsali, když provedou úklid. Vím, že úklid nepatří mezi povinnosti vlastníka, ale společenství.

Vložil Leni, 2. Červen 2013 – 18:00

Domnívám se, že společenství zajišťuje služby a ja za ně platím.

  • – – – – – – –

Takže, máte v rozpise EL úhradu záloh za úklid, a máte úklid ve vyúčtování ?

Co máte o provádění úklidu v zápisech shromáždění ?

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".