Účel platby

Vložil Anonymous, 17. Leden 2013 - 13:08 ::

Panuje tu shoda v tom, že je to plátce, kdo určuje účel platby. Co tu zatím uvedeno nebylo je,

  • kolik účelů v SVJ je třeba rozlišovat,
  • jakým způsobem plátce určuje účel platby.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 18. Leden 2013 - 20:42

    Odpovídám na dva dotazy autora úvodního příspěvku.

    "kolik účelů v SVJ je třeba rozlišovat?"
    Tolik, kolik SVJ uzná za potřebné.

    "jakým způsobem plátce určuje účel platby?"
    Pomocí variabilního symbolu, nebo specifického symbolu, nebo konstantního symbolu. V žádném případě není oprávněn žádat, aby si příjemce extra kvůli němu založil více účtů, jak se zde hloupě navrhovalo.

    Pokud plátce chce projevit svou vůli a rozlišit odchozí platby naznačeným způsobem, je na něm, aby příjemci (prokazatelně) oznámil jaké symboly v platebním styku bude používat a jaký je jejich význam.

    Účetní ze "staré školy" dokáží zpaměti uvést čtyřčíslí konstantních symbolů, které byly po desetiletí předepsány pro jednotlivé druhy plateb. To od r. 2004 již neplatí, protože označování převodů konstantními symboly není povinné (kromě platebního styku se státními institucemi). Můžete je však používat: Konstantní symboly

    lake

    Vložil ... (bez ověření), 20. Leden 2013 - 14:01

    „• „kolik účelů v SVJ je třeba rozlišovat?“ Tolik, kolik SVJ uzná za potřebné.“

    Odkud plyne, že by o počtu účelů mělo rozhodovat SVJ? Účel platby určuje plátce, a to dle svého uvážení, nebo tím chcete říci, že plátce pouze vybírá ze seznamu účelů plateb, který mu předložilo SVJ?

    Vložil lake, 20. Leden 2013 - 14:47

    Pane ...,
    musíte vyjít z toho, že je to SVJ, které chce z vlastníka jednotky dostat nějaké prachy. Musí mu tedy srozumitelně a jednoznačně napřed sdělit jak výši částky, tak i účel platby.

    Nedovedu si představit vlastníka jednotky, který si vymýšlí sám nějaké neexistující účely plateb a podle toho posílá svému SVJ nevyžádané částky.

    Vlastně ano - málem bych zapomněl:
    Tento případ se stává poměrně často. V mnoha SVJ vlastníci jednotek jako ovce hradí na jakýsi tajemný "fond oprav", přestože takovou platební povinnost nelze nijak dovodit ze znění zákona č. 72/1994 Sb., ani SVJ žádný fond v účetnictví nemá, ani není oprávněno takovou neurčitě označenou platbu vymáhat.

    lake

    Vložil ... (bez ověření), 19. Leden 2013 - 12:42

    Jaké jsou vhodné konstantní symboly?

    Vložil Krupp, 19. Leden 2013 - 17:51

    Já osobně bych se snažil vyvarovat doporučování jakýchkoliv dalších symbolů. Jediný vhodný symbol je variabilní symbol pro rozlišení plátce. Pokud budete doporučovat další symboly, dáváte tím dopředu návod, jak platit jen některé složky platby. Když už někdo nechce některou složku celkové platby zaplatit, je na něm, aby nalezl způsob, jak to srozumitelně sdělit. Jinak konstantní symbol je čtyřmístné číslo a vhodný tedy je od 1 – 9999. Jirka

    Vložil lake, 19. Leden 2013 - 21:04

    Pane Kruppe, domnívám se, že uvádíte čtenáře v omyl.

    Konstantní symbol nelze v žádném případě volit libovolně od 1–9999. KS ve třídě 1 a třídě 4 jsou vyhrazeny a definovány celostátně platnými předpisy. Pouze zbývající třídy jsou tedy k volnému použití.

    Variabilní symbol má sloužit k rozlišení jednotlivé platby (proto se nazývá variabilní = pro každou platbu odlišný). K rozlišení plátce má sloužit specifický symbol. Ten bývá u více plateb jednoho plátce shodný. Že se to někdy plete a nedodržuje je jiná věc.

    lake

    Vložil Krupp, 19. Leden 2013 - 22:22

    Pane lake, máte pravdu. Toto vlákno mi připadá o ničem, tak jsem trochu plácal. Ten konstantní symbol ale můžete klidně napsat jaký chcete. Jenom tam, kde musíte použít správný symbol, ho musíte opravdu použít. V ostatních případech se ale meze nekladou. Kdybych vám posílal nejaké peníze a dal tam třeba symbol používaný pro platbu daní, tak se nestane vůbec nic. Jirka

    Vložil Jaroslav Jaroslav, 18. Leden 2013 - 15:51

    ale jaké účely platby chcete rozlišovat – normální SVJ a normální majitel můžou mít účel – platbu záloh (dovedu si představit rozdělení na zálohy služeb, a zálohy na správu) a platbu vyúčtování. No a rozlišení pomocí Variabilního symbolu na platbě by mělo být dostatečné.

    Vložil ... (bez ověření), 17. Leden 2013 - 21:42

    Jednoznačně určený účel je např. poukázáním platby, je-li pro každý účel vyhrazen zvláštní bankovní účet.

    Vložil ... (bez ověření), 18. Leden 2013 - 0:17

    Což při dnešní nabídce bankovních účtů bez poplatků za vedení a za transakce nepředstavuje žádný problém, souhrnný přehled je např zde:

    http://www.gemoney.cz/…poplatku.pdf

    K témuž účelu jsou rovněž vhodné všechny spořicí účty, též vedené bez poplatků.

    Tím by se vyřešila (jedna možnost) určení účelu platby plátcem.

    Zbývá dořešit, kolik takových účtů je potřeba vést.

    Vložil Krupp, 18. Leden 2013 - 14:57

    Kolik lidí, tolik názorů. Já bych naopak chtěl platit najednou celou částku. Proč platit jenotlivé dílčí platby a platit za každou poplatek za převod. Kromě toho se zbavujete možnosti platit přes SIPO, což je zvláště pro velká SVJ nejvýhodnější způsob. Jirka

    Vložil Pavel, 18. Leden 2013 - 18:18

    Jirko,

    zřídit zvláštní bankovní účet pro každý druh platby považuji z účetního hlediska za hloupost.

    U některých bank se sice nemusí platit poplatky, ale to je jen u některých. U takové banky si může zřídit účet SVJ. Ale ti, co posílají platby, by museli přejít k těmto „bezpoplatkovým“ bankám. Přitom není záruka, že za několik let pohyby nebudou zpoplatněny.

    Větší problém je u účtování. Enormě tím naroste počet položek a zpracovatel účetnictví si oprávněně řekne o větší peníze.

    A proč?

    Protože několik pitomců nedokáže platit včas. Pokud se platí včas, tak problém vůbec nevznikne a nemusí se vymýšlet placení kdejaké maličkosti na extra účet.

    Proto radím: najměte advokáta ať pošle předžalobní upomínky, náklady na advokáta vyúčtujte dlužníkům a nemusíte vymýšlet hlouposti.

    Hezký den!

    Pavel

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".