SVJ nechala se opravit střecha do které teče

Vložil Anonymous, 2. Duben 2010 - 10:30 ::

Dobrý den,naše SVJ nechalo opravit střechu,do která začalo zatékat.Na dotaz,kdo mi uhradí vzniklou škodu na bytové jednotce,my odpověděli,že nikdo,že si každý hradí škody sám,barák pojištěněj není.Firmy která střechu opravovala se zastali ,s tím že tam zatýká jinudy než co se domluvili s firmou,která opravila jenom plášť rovné střechy.Navrhl jsem jim ,že si opravím byt sám,ale že nebudu přispívat do fondu oprav.Jak nejlépe postupovat.Děkuji za odpověď.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Marie Fendrychová (bez ověření), 18. Září 2019 - 10:03

  Dobrý den, mám dotaz, jak dále postupovat při opravě střechy SJV. Půdní vestavba, kterou dělalo město cca 2009 před privatizací BJ – zřejmě podcenili stavební dozor, kolaudace udělena za podezřelých parametrů, stavební deník zřejmě neexistuje. Všechny byty zprivatizovány. Střechou zřejmě zatéká delší dobu. Zvolený předseda situaci podcenil, neznáme okolnosti. Po přívalovém dešti jaro 2019 se situace zhoršila a byt nade mnou = podkrovní, výše zmiňovaná půdní vestavba, mě poškozuje. Mám mapy na stěnách dokonce mi i kape občas ze stropu. Majitel bytu se odkazuje na střechu, která je společným vlastnictvím. S předsedou nic neřeší. Urguji opravu střechy, ale je to už půl roku a v bytě se nedá žít. V ložnici mám plíseň, promočené stěny už zasahují do jedné třetiny výšky, zasažená je i koupelna. Danou situaci nikdo nechce řešit a poněvadž nadchází podzim a já nebudu moci větrat, ložnice se stane zcela neobytnou. Existuje nějaký postup, jak donutit předsedu družstva k opravě střechy? Popřípadě někdo, kdo by určil, že v daném bytě se nedá žít? Nějaký hygienik, či zavolat policii? Jsem už z dané situace velmi zoufalá. Děkuji za jakoukoliv reakci.

  Vložil Petr, 18. Září 2019 - 12:03

  "Vložil Marie Fendrychová (bez ověření), 18. Září 2019 – 10:03

  … jak dále postupovat při opravě střechy SJV. Půdní vestavba, … město cca 2009 před privatizací … podcenili stavební dozor, … předseda situaci podcenil… . Po přívalovém dešti jaro 2019 … byt nade mnou podkrovní, výše zmiňovaná půdní vestavba, mě poškozuje. … mapy na stěnách … kape občas ze stropu. Majitel bytu se odkazuje na střechu, je společným vlastnictvím. S předsedou nic neřeší. Urguji opravu střechy, … půl roku a v bytě se nedá žít. V ložnici plíseň, promočené stěny do jedné třetiny výšky, zasažená koupelna. … ložnice se stane zcela neobytnou. … postup, jak donutit předsedu družstva k opravě… Popřípadě někdo, kdo by určil, že v daném bytě se nedá žít? Nějaký hygienik, či zavolat policii"

  • – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – – –

  Odpovídám pí. Fendrychové, nikoli pisateli úvodního příspěvku. Paní F. zařadila svůj dotaz v pořadí, že mne to mátlo.

  1/ střecha a byt nad vámi

  2/ jste nájemnice

  Dle mne: neřešte to s předsedou SVJ (ani družstva) (pozn.: trochu si protiřečíte, tedy buď SVJ nebo družstvo), ale s vlastníkem bytu který odkazuje na střechu a a předsedou nic neřeší

  Nevíme co máte ve smlouvě, obvyklá formulace. Myslím ale že i bez „klausule“ ve smlouvě můžete využít NOZ a požadovat slevu a náhradu atd.

  NOZ (ke stažení na internetu)

  Pododdíl 2 – Zvláštní ustanovení o nájmu bytu a nájmu domu § 2235 – § 2301 (krom § 2240 a 2241, § 2274 – § 2284, § 2297 – § 2301)

  Na vás jako nájemce se vztahuje (předpokládám, že jste nájemce na dobu určitou)

  § 2287 Nájemce může vypovědět nájem na dobu určitou, změní-li se okolnosti, z nichž strany při vzniku závazku ze smlouvy o nájmu zřejmě vycházely, do té míry, že po nájemci nelze rozumně požadovat, aby v nájmu pokračoval.

  1/ Prostudujte

  • smlouvu
  • paragrafy (oddíly, pododdíly) NOZ,

  2/ Obraťte se

  • na poradnu obecního (městského) úřadu (třeba i proto, že byly byly jeho a privatisoval je),
  • na právníka (např. portalobydleni.cz info@portaloby­dleni.cz kde odpoví cca do 30-ti dnů) nebo na bezplatnou poradnu Advokátní komory ČR www.cak.cz/

  3/ Zjistěte situaci u bytu nad vámi (ten nic neřeší ?)

  Vložil lake, 2. Duben 2010 - 16:09

  Pro Petr228:

  Správu domu vykonává ze zákona společenství vlastníků jednotek. Může k tomu zjednat jinou osobu (správce), což ale pro Vás není důležité. Jestliže z důvodu závady na společných částech domu vznikla škoda na Vašem majetku, vyčíslete ji a řádně zdokumentujte. Při větší škodě je vhodné zjistit ji na základě dobrozdání soudního znalce.

  Dále musíte o vzniklé škodě informovat bez zbytečného odkladu toho, kdo za ni odpovídá (podle vás SVJ) a požádat o proplacení (průkazně, to jest písemně s doručenkou, s uvedením všech skutečností a důkazů (fotografie). Pokud střecha byla starší a SVJ neprovádělo pravidelné kontroly střešního pláště, ani nenaplánovalo opravu, mohlo by jít o zavinění z nedbalosti. SVJ by se s největší pravděpodobností mohlo své odpovědnosti zprostit, pokud by dokázalo, že závadu střechy způsobila neodvratná událost (vyšší moc): úder blesku, smršť odnesla tašky ze střechy, atd.

  K Vaší poznámce o vytopení: pokud byste vodou z vašeho bytu poškodil jiný byt, musíte si to vyřídit oba vlastníci mezi sebou; SVJ s tím nemá nic společného. V žádném případě nedoporučuji v této fázi přestat platit zálohy.

  lake

  Vložil Petr228 (bez ověření), 2. Duben 2010 - 10:43

  Střechu SVJ opravit nechá ,ale jedná se my o to,že v bytě se začala tvořit plíseň a celá zeď je mokrá,která je zralá na novou omítku,navíc byt pronajímám a najemníci požadují slevu na nájmu,za to že tam zatéká.A jak jsem psal od toho dalo SVJ ruce pryč že my nebudou opravovat byt.Tak jsem jim řekl,že já když někoho vytopím tak po mě budou chtít taky náhradu škody,na což my řekli že nějaké malé vytopení by neřešili.

  Vložil Anonymous, 2. Duben 2010 - 10:37

  Nejlépe je opravit střechu.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".