SVJ a BD v jednom panelovém domě..

Vložil Anonymous, 4. Březen 2008 - 13:24 ::

Jak, prosím, bude probíhat hlasování o např. rekonstrukci panelového domu, kde bude např. 40 vlastníků v SVJ s podílem 55% na společných částech domu a 29 družstevníků, zastoupených předsedou s podílem 45%. Rozumím tomu tak, že pro tříčtvrtinovou většinu musí dojít ke shodě se zástupcem BD event. že může BD ( pokud bude chtít ) vše zablokovat? Děkuji. Jirka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Anonymous, 4. Březen 2008 - 13:55

    Jirko rozumíte tomu dobře, prostudujte si znění zákona 72/1994 a vaše stanovy.JarekSVJ

    Vložil Anonymous, 4. Březen 2008 - 14:17

    Zjednodušeně řečeno – budete mít v domě dvě shromáždění. Jedno pouze pro družstevníky – tam si oni podle družstevních stanov odhlasují své stanovisko – a jedno pouze pro vlastníky, kde bude za družstvo zastupovat jejich předseda a to ve výši spoluvlastnického podílu, který náleží družstvu a ostatní vlastníci dle svých spoluvl.podílů. Tam už bude hlasování probíhat klasicky dle zák.72/1994-jak zmiňuje Jarek. Tina

    Vložil Anonymous, 4. Březen 2008 - 18:47

    Tazatel neuvedl podstatnou skutečnost, z „jakého typu“ družstva se vytvořilo SVJ. V tom případě nemusí být příspěvky p.JarekSVJ a pí Tiny zcela správné.

    Pokud šlo o převody dle §23, ZoVB a dle §24, zák.č42/1992 Sb, pak, jak je psáno, vzniká SVJ podle §9, odst.4, ZoVB až po „snížení spoluvlastnického podílu na společných částech domu“ původního vlastníka (SBD,LBD)na méně než jednu čtvrtinu.

    K takovému stavu u tazatele ještě nedošlo, proto asi nelze mluvit o tom, že vlastníci byt. jednotek, jako „neexistující SVJ“ svolají svoje shromáždění. Pak by asi předseda BD neměl co dělat na „spíše schůzi“ vlastníků jednotek. Mohu se teoreticky mýlit v chápání ZoVB, když tak mě někdo opravte, nejsem právník.

    Vložil Anonymous, 4. Březen 2008 - 19:20

    Pokud čekají, až se spoluvlastnický podíl SBD sníží na méně než 1/4,(tedy i vlastníků může již být většina) pak zůstává správcem ze zákona družstvo a tedy ono je povinno svolávat 1×ročně shromáždění. I když by v tomto případě SVJ nevzniklo jako právní subjekt ze zákona (3 zapsaný jiný vlastník)pak tu existuje SVJ bez právní subjektivity. Tedy stojím za svým-SBD svolá v jedné schůzi nejprve své družstevníky, kde si hlasují podle družstevních stanov a následná schůze se týká pouze a jen vlastníků,kde jsou účastni jednotlivý vlastníci a s nimi samozřejmě také-jako vlastník nepřevedených bytů- SBD, resp.na základě plné moci jeho zástupce a tady se již hlasuje dle zákona. Tina

    Vložil Anonymous, 4. Březen 2008 - 20:04

    Paní Tino, vyčkal bych na vašem místě s konečným verdiktem až po upřesnění od p.Jirky na základě předchozího upozornění, z jakého „typu BD“ tam docházelo převodům družstevních bytů do OV a teprve pak si myslím, je možné dojít k závěru jestli SVJ už vzniklo a nebo teprve SVJ vznikne. T.zn zda podle uvedených §24, zák.42/1992 Sb a §9, odst,4, ZoVB, který jasně říká kdy dle uvedeného právního stavu, vznikne SVJ. Možná čtu dobře ale špatně si to vykládám. Z čeho už usuzujete že jde o SBD ?

    Nejsem si jist, vaším tvrzením, za kterým si stojíte, že SBD svolává dvě schůze za sebou, jak uvádíte. Pokud by šlo o SBD, pak by mohlo jít spíše o „shromáždění delegátů“ (z celého SBD) nebo o „schůzi samosprávy“, t.j. části členů SBD daného domu, v němž probíhají převody bytů do OV jak uvádí p.Jirka. Je možné, že můj názor někdo poopraví.

    Vložil Anonymous, 5. Březen 2008 - 8:26

    Naše BD bylo založeno v 2007 účelově (podmínka města) aby od města koupilo 2 paneláky – každý samostatně na stavební parcele 400m od sebe.Členskou základnu tvoří 100% původních nájemníků. Ve stanovách jsme si odsouhlasili následný převod těchto bytů do OV u těch, kteří splatili plnou částku a po převodu vystoupí z družstva. To bude probíhat v polovině t.r. Na nesplacené byty má družstvo úvěr, zajištěný těmito neplacenými byty ( Prohlášení vlastníka máme na KÚ zaregistrované )a v něm zůstávají ti, co nesplatili ( k dnešnímu dni asi 35% členů )a u nich další převody budou možné 2× ročně při doplacení celé částky – systém :" poslední zhasíná" a družstvo tím končí. Tedy SVJ teprve vznikne a existuje názor, že SVJ může být zase jedno pro oba objekty. Jirka

    Vložil Anonymous, 5. Březen 2008 - 8:41

    Pak mé „úvahy“ padají. Nicméně myslím, že vzhledem k tomu, že převody bytů jsou vázány na vypracování prohlášení vlastníka, tedy jako BD si před převody můžete nechat vypracovat prohlášení na každý dům zvlášť a potom budete mít samostatná SVJ dvě. Tina

    Vložil Anonymous, 5. Březen 2008 - 8:13

    O.K. omlouvám se,asi jsem se upsala – ale myslím, že zda jde o sbd nebo bd nebo lbd je jedno-stále je to družstvo a to má určitá privilegia a zvláštnosti. Že BD svolává jako správce (v případě, že jde o původního vlastníka a dosud se jeho vl. podíl nesnížil na méně než 1/4)vím z vlastní zkušenosti. Navíc přeci logicky nemůže svolat jednu schůzi, protože jednotliví družstevníci nejsou vlastníci a navíc jsou vázáni a řídí se svými družstevními stanovami. Jsou něco jako nájemci. A vlastníci již převedených bytů naopak nemají s hlasováním a vůbec se stanovami BD vůbec nic společné a řídí se dle příslušných zákonů. Tedy i kdyby v tomto případě nevzniklo ze zákona SVJ s právní subjektivitou, pak je tu SVJ bez právní sub. + BD a v domě jsou tak vedle sebe dvě „formy života“. A že to nedělá dobrotu vím také…Tina.

    Vložil Anonymous, 6. Březen 2008 - 15:03

    Prosím mám dotaz – zmocněnec + vlastník bj může být jednaatatáž osoba? Má hlas za SBD i v SVJ? Děkuji L.

    Vložil Anonymous, 6. Březen 2008 - 16:03

    Ta situace může vzniknout. Pak by hlasoval v SVJ za sebe jako vlastníka bytu a po té za SBD (jako vlastníka xxx podílu)jako jeho zmocněnec. Ale myslím, že je to málo pravděpodobné, když se převádějí družstevní byty do valstnictví, většinou u toho potom končí členství v družstvu. Tina

    Vložil Anonymous, 7. Březen 2008 - 6:54

    Nekončí naše SBD dokonce podle toho účtuje správu družstevník 125,–, družstevník vlastník 135,– a vlastník 145,– a nikoho se neptal, o zrušení členství jsme museli požádat a zálohu na správu si upravuje sám z 95 na 113 a teď 145,– Zdravím L.

    Vložil Anonymous, 7. Březen 2008 - 8:46

    Jsou-li „vlastníci“ nadále členy SBD, měly by se na ně vztahovat „stanovy SBD“. V nich by mělo být jakým způsobem přistupuje SBD k „přeběhlíkům do OV“. SBD má jistě svůj „ceník za vykonávané služby“, na který bude odkaz pro „samosprávy SBD“ (=vlastní,nep­řeběhlé) a pro „cizí“ =„přeběhlíky“. Jako „SBD“ byste třeba postupovali stejně.

    Pro uzavření Mandátní smlouvy s „přeběhlíky“ má jinou, „dražší“ sazbu, jako pro „cizí klienty= MBD, SVJ“. Ti jsou „cizí“ protože SBD nemá vládu nad jejich penězi, tak platí za správu více. Nehledal bych v tom vědu. Máte „právo volit“ správce, tak ho volte výběrovým řízením. Cena není jediné kriterium.

    k.kolar@centrum­.cz

    Vložil Anonymous, 7. Březen 2008 - 9:42

    Dobře a jak je to potom s hlasováním to hlasují jako SBD nebo SVJ? Děkuji L.

    Vložil Anonymous, 7. Březen 2008 - 11:08

    Pane L. přetiskuji doslovný článek k vašemu problému – je z něj snad vše jasné. Zdravím Tina

    Vlastníkům bytů zaniká členství v družstvu Bydlení a paragrafy Většina členů družstva se domnívá, že po převodu bytu do vlastnictví se nic nezmění, a to ani ve vztahu k družstvu. To ale po právní stránce není možné. Vlastnictví soukromé a družstevní jsou totiž dvě rozdílné formy vlastnictví. Pokud je část domu (byt) ve vlastnictví jeho uživatele, pak musí být tato část domu z družstva majetkově vyčleněna. A pokud vlastník dané části domu nemá v družstvu žádný majetkový podíl, nemůže již být jeho členem.

    Nutno si uvědomit, že po převodu bytu do vlastnictví se po právní stránce nestáváme pouze vlastníky bytu, ale de facto spoluvlastníky domu (společných částí) se specifickými právy k užívané části domu (bytu). Nejsme tedy pouze „vlastníkem“ prostoru, kde bydlíme, ale současně stanoveným podílem i spoluvlastníkem všech společných prostorů v domě i části pozemku, na kterém dům stojí. Takto je pak tento právní vztah zapsán v Katastru nemovitostí. Na to navazují samozřejmě zodpovědnosti z toho vyplývající. Právní spoluzodpovědnost spoluvlastníka za celý dům musí být totiž dohodnuta (zvláště z hlediska oprav a údržby) s ostatními spoluvlastníky domu. A to je ten kámen úrazu, neboť při jiné než družstevní formě bydlení jsou tyto dohody mnohem složitější a konfliktnější.

    Převod bytu do vlastnictví je dobrovolný akt. Ten, kdo se k němu rozhodne, se sám musí seznámit se všemi výhodami, ale i povinnostmi a možná i riziky s tím spojenými. Pokud někdo využije svého práva a svůj družstevní byt převede do vlastnictví (čímž získá nemalou část dosavadního majetku družstva), nemůže si již nárokovat, využívat a spolurozhodovat o zbývajícím majetku družstva. Tento majetek patří lidem, kteří si na rozdíl od něj ponechali část svého majetku v družstvu a mohou tak získat užitek a výhody, kterým jim z členství v družstvu plyne. Otázky členství v družstvu po převodu bytu (garáže) do vlastnictví řeší i Zákon o převodech bytů. Dle citace tohoto zákona „převodem jednotky družstva (rozuměj bytu, event. garáže) zaniká nárok na vrácení členského podílu, připadajícího na převedenou jednotku a současně i členství v družstvu.“

    JUDr. Ivanka Halamová, ředitelka

    Vložil Anonymous, 7. Březen 2008 - 12:05

    Prosím teď jsem se díval na Smlouvu o převodu a cituji „Smlouva o převodu družstevního bytu a převodu pozemku do vlastnictví člena družstva“ Mám tomu rozumět, že je to do doby nabytí „právních účinků vkladu na KÚ“ a pak už jen vlastník? Nejsem člen družstva.

    Vložil Anonymous, 7. Březen 2008 - 12:12

    Ano, družstvo může převést byt do vlastnictví jen svému členovi, po nabytí právních účinků vkladu – kdy se stáváte vlastníkem, členství v tomto družstvu zaniká. Tina

    Vložil Anonymous, 7. Březen 2008 - 20:55

    Paní Tino, k vaší odvolávce na článek JUDr Halamkové a dalším, zastávajícím názor, že po převodu bytu z majetku „BD“ do OV současně zaniká členství v SBD ještě doplňuji, že tomu tak, dle výkladu JUDr Taraby, nemusí vždy být:

    „Členství v SBD nezaniká, jestliže „majetková účast člena v družstvu“ i po převodu BJ dosahuje alespoň výše „základního členského vkladu“. Za této podmínky, pokud se „vlastník BJ“ s BD dohodne, členství v BD mu zůstává. Pokud „majetková účast člena“ po převodu BJ „nedosahuje výše základního člen. vkladu“ a nabyvatel si nadále přeje zůstat členem BD, má BD právo po něm požadovat „zaplacení“, popř. „doplacení“ základního členského vkladu“.

    k.kolar@centrum­.cz

    Vložil Anonymous, 8. Březen 2008 - 8:36

    Proč kontrujete názorem Taraby? Vždyť je to přímo v zákoně. Viz § 24,odst.9 Členství v družstvu však nezaniká, jestliže majetková účast člena v družstvu i po převodu jednotky dosahuje alespoň výše základního členského vkladu. Jana

    Vložil Anonymous, 7. Březen 2008 - 12:43

    Za převod bytu jsme platili v r. 2002 2 500,– na náklady vynaložené na převod bytové jednotky. Tato úhrada je nevratná,ale od r. 2007 již žádají 3 500,– a to žadatelé už čekají na převod od srpna 2007. Někde jsem četl, že SBD nemůže požadovat úhradu za převod. Máte nějakou zkušenost?

    Vložil Anonymous, 7. Březen 2008 - 14:13

    S největší pravděpodobností jde o částku vynaloženou za vypracování prohlášení vlastníka. Za převod jako takový SBD nemůže požadovat úhradu, to máte pravdu. Nejsou to peníze za smlouvu. Tina

    Vložil Anonymous, 7. Březen 2008 - 12:20

    Není to pravda, Tino. Nemystifikujte přítomné. Jana. Viz moje odpověď na článek od paní Judr. Halámkové.

    Vložil Anonymous, 7. Březen 2008 - 14:10

    nezlobte se, ale rozhodně dám na názor a výklad zákona právníka (a ne jednoho). A logicky vzato jednoduchá otázka – jak budete hlasovat jako družstevník a zároveň vlastník??? Tina

    Vložil Anonymous, 7. Březen 2008 - 11:35

    S vaší citací zákona nesouhlasím. Když řeknete „A“, musíte.......ci­tovat celé. Naše SVJ si naopat zachovalo původní družstvo, jako kupujícího a garanta pohledávek vůči městu. To znamená, při výpadku splátek za pozemek (zahradu), výnos z NP (garáží) slouží jako rezerva, aby družstvo nezůstalo bez prostředků. Teprve po úplném splacení hodláme ideální podíly převést na majitele BJ a zlikvidovat družstvo. A navíc ve stanovách SVJ máme zakotvenu povinnost členství v družstvu při převodu bytu. Každý to holt chápeme a děláme jinak. Jana

    Vložil Marek (bez ověření), 15. Červen 2008 - 7:57

    Dobrý den, muže tedy někdo říct, jakým způsobem se hlasuje, když je 90% bytů pod správou družstva a zbytek je v OV. Mají majitelé bytů v OV, když je jich zatím míň, nějaké práva? A můžou řici teké NE! Nebo se zatím musíme podřídit většině (důchodci, keří podepíší vše!!!) Děkuji Marek

    Vložil Anonymous99 (bez ověření), 15. Červen 2008 - 8:04

    10% majitelů má práva v rozsahu 10%. Říci ne mohou, ale musí se podřídit většině. Nebo se Vám zdá normální, aby rozhodovala menšina 10%?

    Vložil Anonymous, 7. Březen 2008 - 12:25

    No jo, ale pokud družstvo kupovalo dům od města jako celek, je to o něčem jiném. Pak si převedete podíly, zaniknete likvidací… Povinnosti členství při převodu bytu do vlastnictví ano-byt lze převést jen danému členovi, ale převodem bytu členství končí. T.

    Vložil Anonymous, 7. Březen 2008 - 11:19

    Velmi děkuji za vyčerpávající odpověď

    Vložil Anonymous, 7. Březen 2008 - 8:11

    … no máte to zajímavé … výkon správy je přeci pro všechny stejný. Pro srovnání u nás v domě je cca 60% vlastníků-při převodech bytů SBD zachovávalo členství je těm, kdo zaplatil poplatek 3.000,–Kč, aby mohl v družstvu zůstat (nezůstal nikdo…) a cca 40% jednotek vlastní SBD. Dům byl původně družstevní, tedy dosud u nás vykonává správu SBD. Poplatek na správu je pro všechny stejný. O zvýšení poplatku se již 2× jednalo a na návrh vlastníka-správce SBD i hlasovalo, ale návrh SBD na zvýšení byl na shromáždění vlastníků vždy zamítnut (dopisy SBD neposílá, s vlastníky v roce nekomunikuje,práci spojenou se správou vykonává jen to co musí a když se něco děje, dělá „mrtvého brouka“). Otázkou je, zda vy nemáte v uzavřené smlouvě o správě u odměny správce zahrnutou automatickou roční inflaci, pak si vaše SBD prostě poplatek samo upraví a zvedne, aniž by vám dalo o tom hlasovat. Tina

    Vložil Anonymous, 7. Březen 2008 - 8:50

    Při převodu bytu jsme platili 2 500,– v r. 2002, v r. 2007 již 3 500,– a to tam jsou žádosti o převod od 8/2007 po urgenci se nic neděje. Inflaci tam nemáme, vyúčtování na osobobyty ne podíly, ale zaúčtování daňového přiznání 1000,– Kč. Správa zálohy 0, náklady 0. Náprava – mrtvý brouk. L.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".