Spravce si neprebira obsilku (vypoved)

Vložil Marianna Rohart (bez ověření), 1. Říjen 2017 - 8:57 ::

Na minule schuzi svj jsem se stala predsedou a bylo mi ulozeno rozvazat prikazni smlouvu se stavajicim spravcem. V tomto smyslu jsem tak ucinila a poslala dopis s dorucenkou. Nicmene dle infa ceske posty je zasilka na zadost adresata ulozena na poste a nikdo si ji neprevzal. Problem je v tom, ze od 1.10. mela zacit bezet trimesicni vypovedni lhuta. Nekdo by mi poradil jak postupovat? Diky

  • rejstřík SVJ

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil phillipus (bez ověření), 30. Květen 2022 - 4:53

Positivní právo rozděluje doručování na hmotné a processní.

O hmotné doručování jde tehdy, doručuje-li se podle občanského zákoníku a spadá sem všecko doručování osob (fysických, právnických i jiných) mezi sebou, s výjimkou doručování podle zákoníku práce v pracovněprávních vztazích.

O processní doručování jde tehdy, doručuje-li orgán státní správy, územní samosprávy či soud podle příslušného processního předpisu, tj. zejména podle o.s.ř., tr.řádu, spr.řádu, daňového řádu atp.

Pravidla pro doručování processní neplatí pro doručování hmotné, a naopak, rady ohledně doručování podle spr.řádu jsou tak zcela irrelevantní.

Podle soustavné a ustálené judikatury Nejvyššího soudu je písemnost, doručovaná podle občanského zákoníku, považována za doručenou okamžikem, kdy se dostane do disposice adresáta, to jest okamžikem, kdy je vložena do jeho schránky, nebo byl vykonán doručovací pokus a je uložena u poštovního úřadu a připravena k vyzvednutí. Tímto dnem nastává právní fikce doručení, jestli si jí pak adresát převezme, či-li nic, nemá na již vzniklou právní skutečnost (právní fikci doručení) žádný relevantní dopad.

Aby bylo doručení právní fikcí průkazné nad jakoukoli rozumnou pochybnost, velmi doporučuji zasílat na dodejku, a do vlastních rukou. I na poštovní dodejce bude vyplněno datum, kdy byla zásilka uložena a bude to stvrzeno podpisem doručovatele a otiskem podacího razítka doručujícího poštovního úřadu. Podle platného práva je poštovní dodejka soukromou listinou, tedy poměrně silným důkazním prostředkem, k jehož rozporování by musela strana protivná předložit ucelený, holistický, sled skutečností, které, byly-li by naznány právem, by měly relevantní dopad na právní fikci doručení. Do vlastních rukou proto, protože pošta smí jinak zapsanou zásilku dodat prakticky jakékoli osobě, která se nachází v místě dodání a slíbí, že zásilku adresátovi předá. Protože nepřebrala zásilku osoba oprávněná, nemohla být uložena, a proto nepůjde prokázat, že se dostala do disposice adresátovy, tedy nepůjde ani prokázat den vzniku právní fikce doručení, ba ani to, že by vůbec vznikla.

Jiné skutečnosti, např. to, jestli se o uložení zásilky adresát dozvěděl, nejsou pro právní fikci doručení relevantní.

Superfula non nocet doporučuji, přesto, pokud dojde k vyzvednutí uložené zásilky, počítat lhůty až od tohoto okamžiku a adresátu doporučuji, naopak, počítat je ode dne uložení. Důvodem je judikát Ústavního soudu (který je závazný, ex constitutione, pro všecky orgány a osoby), podle kterého záleží na okolnostech, lze-li opravdu považovat za okamžik doručení den uložení. V případě, že si jí nevyzvedne, je to ta nejlepší možná varianta, o věci nemůže býti sporu.

Vložil Justitianus, 30. Květen 2022 - 7:43

Phillipe, máte v textu drobnou chybičku: buď Superfluum non nocet, nebo Superflua non nocent.
„Nadbytečné neškodí“. Nebo v množném čísle: [Res] supeflua non nocent. „Nadbytečné (věci) neškodí“.


Pokud jde o věcný obsah Vašeho příspěvku, pláčete sice hezky, ale na špatném hrobě.

Tazatelka Marianna Rohart se tenkrát v roce 2017 ptala na fikci doručení písemnosti. Ale zcela jí ušlo, že bylo úplně jedno zda ta písemnost byla doručena reálně, nebo fikcí. Ušlo to i všem diskutujícím. A ušlo to i Vám.

Paní Mariana Rohart nezastupovala SVJ navenek. Nebyla pro smluvního správce partnerem. Proto bylo naprosto bezvýznamné, zda její dopis byl či nebyl doručen.

304/2013 Sb.
Princip materiální publicity § 8

(1) Proti osobě, která právně jedná důvěřujíc údaji zapsanému do veřejného rejstříku, nemá ten, jehož se zápis týká, právo namítnout, že zápis neodpovídá skutečnosti. 

(2) Údaje a obsah listin, jejichž zveřejnění zákon ukládá, může zapsaná osoba namítat vůči třetím osobám až od okamžiku jejich zveřejnění, ledaže by prokázala, že třetí osobě byly známy dříve. Těchto údajů a obsahu listin se však zapsaná osoba nemůže dovolávat u jednání uskutečněných do šestnáctého dne po zveřejnění, jestliže třetí osoba prokáže, že o nich nemohla vědět.

Marianna se sice nechala zvolit za předsedkyni, ale zapomněla na to, že navenek je předsedou SVJ osoba zapsaná v rejstříku. Smluvní správce mohl ignorovat dopis, odeslaný jakousi Mariannou (podle rejstříku SVJ pouhou řadovou členkou SVJ).

Ze strany SVJ tedy nedošlo k výpovědi smlouvy o správě, protože (z hlediska adresáta) SVJ nebylo zastoupeno osobou oprávněnou. Dopis neměl právní účinky, které si Marianna představovala a které očekávala.

Diskutovat za těchto okolností o doručení a o okamžiku doručení – to je jen kouřová clona, která nemá právní význam.

Justitianus

Vložil Maturant (bez ověření), 30. Květen 2022 - 8:13

„Phillipe, máte v textu drobnou chybičku: buď Superfluum non nocet, nebo Superflua non nocent.“ (Vložil Justitianus, 30. Květen 2022 – 7:43)

Takovéto drobné překlepy si každý maturant při čtení opraví.

Vložil TN. (bez ověření), 1. Říjen 2017 - 10:15

Dle NOZ platí fikce 3 pracovní dny, pokud nebylo ve smlouvě dohodnuto jinak. Přákaz se nevypovídá, ale odvolává.

Vložil JaVa, 1. Říjen 2017 - 9:14

Obálka se zeleným pruhem.

Co znamená dopis se zeleným pruhem?

Obálky se zeleným pruhem jsou využívány veřejnou správou, všechny zásilky jsou zasílány doporučeny s dodejkou. To znamená, že musíte převzetí obálky podepsat, toto potvrzení následně obdrží odesílatel. Úřední psaní může být posíláno do vlastních rukou výhradně jen adresáta.

Důležité je, že i když bude obálka se zeleným pruhem pouze vhozena do schránky, považuje se 11. den za doručenou. Jinými slovy – není možné se vymlouvat, že nedošlo k doručení či převzetí úředního psaní.

Kdo zasílá dopis se zeleným pruhem? Obálky se zeleným pruhem používá např. soud pro zasílání soudních výzev, platebních rozkazů, při nařízení exekuce nebo v rámci předvolání k soudnímu jednání. Může ji také zaslat také policie, katastrální úřad nebo upozornění na nedoplatek za koncesionářské poplatky. Obálka je běžně dostupná v prodeji, použít ji může také běžná firma.

z.č 500/2004 Sb.,

§ 24 Překážky při doručování

(1) Jestliže si adresát uložené písemnosti písemnost ve lhůtě 10 dnů ode dne, kdy byla k vyzvednutí připravena, nevyzvedne, písemnost se považuje za doručenou posledním dnem této lhůty.

(2) Prokáže-li adresát, že si pro dočasnou nepřítomnost nebo z jiného vážného důvodu nemohl bez svého zavinění uloženou písemnost ve stanovené lhůtě vyzvednout, může za podmínek ustanovení § 41 požádat o určení neplatnosti doručení nebo okamžiku, kdy byla písemnost doručena.

(3) Jestliže adresát písemnosti, který je fyzickou osobou, nebo fyzická osoba, které má být předána písemnost adresovaná právnické osobě, pokus o doručení písemnosti znemožní tím, že ji odmítne převzít nebo že neposkytne součinnost nezbytnou k řádnému doručení, předá se jí poučení o právních důsledcích, které z jejího jednání uvedeného v odstavci 4 vyplývají; nového poučení však není zapotřebí, pokud se ho adresátovi dostalo již podle § 23 odst. 5.

(4) Jestliže osoba uvedená v odstavci 3 předání poučení znemožní nebo jestliže i přes poučení podle § 23 odst. 5 nebo podle odstavce 3 doručení neumožní, písemnost se považuje za doručenou dnem, kdy k neúspěšnému pokusu o doručení došlo.

JaVa

Vložil Čmuchal (bez ověření), 1. Říjen 2017 - 9:30

Doručování dle správního řádu sice platí, ale mezi soukromými musí být smluvně dohodnuto, jinak fikce doručení, jako v případě komunikace „veřejnoprávní úřad/osoba právnická či fyzická“ zde neplatí automaticky.

V uvedeném případě tedy rozhodně obálka se „zeleným pruhem“ nepostačí.

Vložil Pavel II (bez ověření), 2. Říjen 2017 - 23:04

se používá obyčejný dopis s doručenkou. Pošta vyznačí důvod nepřevzetí dopisu (odmítl podepsat, v úřední dobu nebyl nikdo přítomen, na písemná upozornění o uložení zásilky nereaguje.) a opatří doručenku datem, podpisem a razítkem. Toto pak slouží jako věrohodný doklad pro případný soudní spor. Důležité je aby odesilatel dobře specifikoval meritum věci. Vy musíte nejdříve přesměrovat platby záloh, přehlásit vodu a elektřinu na nového správce a pak doufat, že se Vám podaří bez soudu dostat ze správce vyúčtování a případné přeplatky.

Vložil JaVa, 1. Říjen 2017 - 16:19

Samozřejmě,že nikdo z nás neví,jak je ve zmiňované příkazní smlouvě koncipovaná možnost jednostranné výpovědi.Možná by stačilo,kdyby nám to tazatelka více osvětlila.Pokud je někomu něco „uloženo“(není jasné ,kdo to předsedkyni „uložil“),ještě neznamená,že byl tento bod:„ukončení příkazní smlouvy se stávajícím externím správcem“, uveden v pozvánce na shromáždění vlastníků,mohlo být o něm řádně hlasováno a nový statutární orgán má právo(dle stanov) smlouvu ukončit.Jaké pravomoci ve skutečnosti předsedkyně má,nikdo z nás neví,neboť neznáme ani jejich stanovy a nikdo z nás nečetl pozvánku a zápis ze zmiňovaného shromáždění vlastníků!Z dotazu usuzuji,že ani sama „přecedkyně“, vlastně neví,k čemu se přijetím funkce ve staturním orgánu SVJ zavázala a co pro ni znamená § 159/89/2012 Sb.,.Samostatné konání předsedkyně,podle § 159 je možné,ale o tom se pisatelka nezmiňuje,poněvadž zřejmě nezná jeho znění a důsledky pro ni z toho vyplývající!

Možná usnesení nebo průběh shromáždění, někdo z původních členů statutárního orgánu,kterému současný externí správce „šel na ruku“,v zákonné lhůtě napadl a „správce“ o tom ví. Více informací o svolání a průběhu shromáždění, by zcela jistě neuškodilo.

JaVa

Vložil Marianna Rohart (bez ověření), 1. Říjen 2017 - 16:38

Vzhledem k nesoucinnosti predesle predsedkyne a zaroven zamestnankyne spravcovske firmy, byla svolana mimoradna schuze za ucasti 100%vlastniku. Na schuzi se mimojine odhlasovalo vsemi vlastniky, odneti predsednictvi pani xx, novym predsedou jsem byla zvolena ja. Vzhledem k tomu, ze reprezentantem svj jsem ja a nikoli statutar, byla jsem ja pozadana o ukonceni spoluprace se spravcem. Prikazni smlouva stipuluje, ze jednostranne lze smlouvu vypovedet kdykoli a ze po doruceni pisemneho oznameni pobezi 3 mesicni vypovedni lhuta. Poslala jsem tudiz vypoved s tim, ze si svj preje ukoncit spokupraci k 31.12.2017. Papir s dorucenkou jsem poslala 21.9, 22.9 byla zasilka ulozena.

Vložil JaVa, 1. Říjen 2017 - 17:26

Prosím pište s diakritikou!

Děkuji za doplnění informací.Pokud, by byly všechny vypsány, již ve Vašem úvodním dotazu,ušetřilo by se tím spousta času a Vy by jste se určitě dočkala, zcela jiných odpovědí.

1)Píšete,že dopis s výpovědí(ukon­čením)příkazní smlouvy jste odeslala dne 21.9.2017(22.9­.2017 uloženo) tzn.,že 3 měsíční výpovědní lhůta,stejně začíná nabíhat až prvním kalendářním dnem, následujícího měsíce, tj. dnem 1.10.2017.

2)Okamžikem přijetí funkce předsedy SVJ, se nestáváte pouze reprezentantem SVJ,ale hlavně jeho statutárním(vý­konným) orgánem,který je povinen konat s péčí řádného hospodáře (§159, z.č.89/2012 Sb.,)!

3)I přes 100% účast členů vašeho SVJ na shromáždění,je důležité,co je o způsobu ukončení příkazní smlouvy, uvedeno v zápise ze schůze!

4)Možná, jste to ani nemusela řešit přes Poštu.Stačilo si pořídit úředně ověřenou kopii, Vámi zmiňované výpovědi a obojí předat za přítomnosti svědka, přímo vašemu stávajícímu správci parafovat=potvrdit přijetí.Originál, by jste dala „správci“ a kopii si ponechala.

JaVa

Vložil Marianna Rohart (bez ověření), 1. Říjen 2017 - 17:41

To by ovsem spravce a predesla predsedkyne museli nejak komunikovat. Absence komunikace z jejich strany byla hlavni pricinou vypovedi. Ano. Od 1.10, coz je 9 dni od ulozeni na poste. Nevedela jsem, jak je to s fikci. S povinnostmi jakozto spravce jsem srozumnena. Vybor jako takovy nemame. Statutar jsem ja. Pozvanka s programem probehla – podepsano vsemi. Zapis splnujici zakonne nalezitosti proveden. Pokud se mi podari provest zmenu v chytrem formulari verejnehl rejstriku, tak pristi tyden posilam oznameni o zmene na soud.

Vložil Petr, 1. Říjen 2017 - 18:22

„po doručení písemného oznámení poběží 3 měsíční výpovědní lhůta. Poslala jsem tudíž výpověď s tím, že si svj přeje ukončit spolupráci k 31.12.2017“

Není to tak, že v tomto případě běží lhůta 31.12.2017 + 3 měsíce ?

Vložil Marianna Rohart (bez ověření), 1. Říjen 2017 - 19:57

No to snad ne. Doruceni pisemnosti by se melo pocitat tusim od zitrka +3 mesice, coz by odpovidalo tomu datu 31.12.2017. Nejak tomu nerozumim. Proc bych posilala vypoved 6 mesicu s predstihem? Ja tam teda pisu nasledujici: " bla bla, svj xy timto vypovida prikazni smlouvu… ucinnost smlouvy konci uplynutim trimesicni vypovedni doby, a sice dne 31/12/2017. Tak snad ok

Vložil Diakritika (bez ověření), 1. Říjen 2017 - 20:03

Neumíte psát s diakritikou, neumíte počítat, nevíte nic o právu, prima statutár.

Vložil Marianna Rohart (bez ověření), 2. Říjen 2017 - 8:21

No to jste hodni a hezky jste mi poradili. Ne, pravnicke vzdelani nemam. Psat umim, jen z telefonu je to mene pohodlne. Pokud bych psala s diakritikou, tak by mi to zabralo dve hodiny. Statutar asi nebude idealni, ale jako jedina mam vuli se o barak starat, tak nejake nedokonalosti asi projdou. Predesly spravce inkasoval nemale penize a predseda ze stejne firmy proste nereagoval a nejednal. Hezky jizlivy den i vam.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".