Správa budov si odečetla nedoplatek bývalé majitelky z našeho přeplatku, je to vůbec možné?

Vložil Terka (bez ověření), 29. Březen 2016 - 11:40 ::

Dobrý den,

loni jsme koupili byt do OV. Na Správě budov jsme provedli na konci března přepis veškerých záloh z původní majitelky na nás. Vše proběhlo v přítomnosti obou stran. Paní ze SB se u původní majitelky ještě ujistila, zda platí její číslo účtu, kam zasílají přeplatky. Paní č.ú. potvrdila a zanechala i kontakt na sebe pro různé případy. My začali platit zálohy od dubna a nyní přišlo vyúčtování služeb, kde původní majitelce vznikl nedoplatek. Nám podle všeho přeplatek, nicméně nedoplatek původní majitelky, odečetly z našeho přeplatku a tím pádem my přišli skoro o 2000,–. Je toto jednání vůbec možné? Nezdá se mi, abychom zaplatili cizí dluh bez nějakého upozornění apod. A jak se bránit? Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 30. Březen 2016 - 6:31

    Přeplatky a nedoplatky na službách se řídí zákonem č. 67/2013 Sb. Ten neobsahuje nic o jakémsi „přechodu“ závazků na jinou osobu.

    Naopak: **Podle tohoto zákona má KAŽDÝ příjemce služeb zákonné právo na konečné vyúčtování, které obsahuje jak zaplacené zálohy, tak skutečný náklad připadající na příjemce služeb. Z vyúčtování vzniká zákonné právo na vypořádání přeplatků a nedoplatků. Nesplní-li poskytovatel služeb svou zákonnou povinnost, následuje vymahatelná sankce v podobě zákonného poplatku z prodlení či pokuty podle zkona č. 67/2013 Sb..

    Vzhledem k tomu, že zákon č. 67/2013 Sb. je lex specialis vůči Občanskému zákoníku, má přednost před obecnou právní úpravou. (Nemluvě o tom, že ani NOZ nezná žádný přechod dluhů na nabyvatele jednotky.)

    Jediný celostátně platný právní předpis, který stanoví převzetí dluhů jednoznačným a pochybnost nevzbuzujícím způsobem, je obsažen v § 736 zákona č. 90/2012 Sb. o obchodních korporacích: http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-90#p736. To se ovšem týká pouze převodu družstevního podílu v bytovém družstvu.

    Tak vypadá právní stav podle psaného práva a podle zdravého rozumu. Až mi někdo v NOZ najde obdobné jednoznačné a pochybnost nevzbuzující ustanovení o přechodu dluhů při prodeji jednotky, pak se o tom můžeme začít vážně bavit.

    Bohužel současný stav práva v České republice je horší než tomu bylo za nacistů v Německu či za komunistů v ČSSR: nikdo si tehdy nedovolil vydávat neukázněné právní fantazie, vzniklé bez opory v zákoně, za platné právo.

    lake

    P.S. Do doby, než přijdou právníci k rozumu, je zjevně nutná sebeobrana (jak o ní psal pan Zděšený člen v jiné diskusi). Při koupi/prodeji bytu je třeba ve smlouvě uvést jaký bude osud dluhů převodce, kdo co uhradí, zda nabyvatel přebírá dluhy převodce, případně kterou jejich část a v jaké výši (je-li již známa). Je vhodné, aby si kupující vymínil úhradu ve dvou splátkách. Z doplatku, deponovaného kupujícím, se případně odečtou později uplatněné fiktivní nároky SVJ vůči nabyvateli, které sice zákon nezná, ale začínají být protiprávně uplatňovány.

    Vložil Babule (bez ověření), 30. Březen 2016 - 4:28

    Také jsem prodávala byt (r.2014). Při předávání bytu (březen 2014) jsme podepsali předávací protokol včetně zápisů stavů na vodoměrech, otopných tělesech, elektřině. Tento předávací protokol jsem doručila správci včetně čísel účtu jak prodávajícího tak kupujícího. Ve vyúčtování za rok 2014 správce udělal dvě vyúčtování: jedno pro prodávajícího (pro mne) a jedno pro kupujícího. Jelikož jsem byt předávala v březnu, tak mi vznikl nedoplatek především na otopu bytu a ten jsem po obdržení vyúčtování od správce zaplatila. Tak asi to bude na té dohodě mezi kupujícím a prodávajícím a následně v komunikaci se správcem.

    Vložil ajda (bez ověření), 29. Březen 2016 - 18:07

    Dobrý den, není to možné, v první řadě se běžte informovat na SB, která Vám provádí vyúčtování služeb za rok 2015. Pokud opravdu podle podkladů zjistíte, že Vám strhli nedoplatek za původní majitelku – reklamujte vyúčtování služeb. Ještě je tu jedno možnost, že jste podepsali s původní majitelkou dohodu o vyúčtování služeb za r.2015 (že bude celý rok vyúčtován na Vás).

    Vložil PELE (bez ověření), 29. Březen 2016 - 23:02

    Podle právnického myšlenkového mainstreamu je toto nejen možný, ale dokonce jediný spravedlivý postup. Zde na portále jsem v loňském roce podával zprávy ze školení pro právníky a zaměstnance správních firem, a vyslovil jsem obavy, že takto skutečně začnou správní firmy postupovat a advokáti toto radit. Zdá se, že praxe tuto zjevenou pravdu skutečně přejala.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".