Spotřeba TE pro TUV

Vložil A.D. (bez ověření), 23. Květen 2013 - 22:55 ::

V předložených fakturách za teplo a TUV není správcem dodržen §6/1 Vyhl.372/2001 Sb. a tím je cena TUV proti minulému roku hodně navýšena.Na jednu PST jsou napojeny dva domy, v našem domě PST není. Měrná spotřeba dosahuje historické výše 0,525/m3 (1 m3 TUV vychází na více než Kč 800). Obvodový plášť domu je zateplen,plastová okna, vedení TUV izolováno polystyrenem. K uplatněné reklamaci SVJ nedoložilo žádné požadované podklady podle §7/3,podle §7/2f), ale předložilo předpis záloh, jakoby reklamace uplatněna nebyla. Je správce oprávněn spotřebu TE dělit mezi teplo a TUV v horším poměru než 60:40 %? Předem děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 24. Květen 2013 - 14:29

    K posledni otázce: samozřejmě že to jde.
    Rozdělení nákladů musí především odrážet SKUTEČNOU spotřebu tepla pro jednotlivé účely. Tvrdit bez důvodu že něco „nejde“ je tedy nesmysl. Viz http://www.portalsvj.cz/…v-teple-vody.

    Rozdělení tepla na část k vytápění a k ohřevu TUV může v zatepleném nízkoenergetickém domě být klidně 30% vytápění, 70% TUV.

    lake

    Vložil Viktor_SVJ, 27. Květen 2013 - 12:41

    Pane Lake, puvodni otazka znela jasne: Je správce oprávněn spotřebu TE dělit mezi teplo a TUV v horším poměru než 60:40 %

    A na tuto otazku je odpoved „nejde to“, protoze v otazce se vubec nemluvi o nejakem mereni skutecne spotreby, ale o „umelem“ deleni TE mezi teplo a TUV prave v pripade, ze skutecna spotreba nebyla nijak zmerena.

    Jinak receno, nic netvrdim „bez duvodu“, ale snazim se tazateli odpovedet na to, na co si myslim, ze se pta – tedy na situaci, kdy spravne skutecnou spotrebu tepla na TUV nezna a pri jejim urceni se ridi pouze limitem pres mernou spotrebu (z vyhl. 194/2007) a podle meho nazoru protipravne ignoruje tazatelem zminovany par 6. z vyhl. 372/2001.

    Vložil lake, 27. Květen 2013 - 13:50

    Pane Viktore, je zjevné, že se ve věci neorientujete. Rozdělení tepla či nákladů na TUV a teplo k vytápění v domě tazatele mohlo být provedeno různými způsoby. Tazatel se nezmínil jak bylo rozdělení provedeno, Vy to také nevíte. Uvádím možné postupy:

    • měřením obou složek,
    • měřením spotřeby tepla pro ohřev TUV v době mimo topné období,
    • podle spotřeby paliva pro ohřev TUV mimo topné období,
    • odborným posouzením,
    • nelze-li některým z uvedených způsobů, teprve pak nastupuje dělení 40+60%.

    Vy jste tazateli tvrdil, že to nejde jinak než posledním (nejméně důvěryhodným) způsobem. Není tomu tak. Takový názor není pravdivý a mohl uvést tazatele v omyl.

    Skutečnost je taková, že poměr může být i „horší“, nebo i „lepší“. Dělení 40+60 není žádné dogma, nýbrž jen poslední záchrana pro případy, kdy neexistuje žádný způsob, jak teplo oddělit jinak – přesněji.

    lake

    Vložil Viktor_SVJ, 24. Květen 2013 - 13:36

    K posledni otazce : samozrejme ze to nejde. Ale pokud jsou na jednu PST napojeny dva domy, troufam si tvrdit, ze zuctovaci jednotkou dle vyhl. 372/2001 jsou pak ty dva domy, nikoliv jen Vas dum (viz definice v par. 2).

    Mernou spotrebu resi vyhl. 194/2007, ktera rika, ze naklady na TUV nemohou prekrocit 1.5nasobek mernych nakladu, ktere cini 0.3 GJ/m3, pokud se ohriva v budove a 0.35 GJ/m3, pokud se ohriva mimo. Z toho mi vychazi presne tech 0.525, tedy jinak receno, platite zakonne maximum. (A tam se taky doctete v par. 7, jak se stanovi spotreba tepelne energie na ohrev TUV)

    Jinak receno, pokud by se u Vas v dome (domech) hodne koupalo a malo topilo, je mozne, ze z celkovych nakladu na tepelnou energii pripadne na ohrev TUV vetsi cast, nez 40% celkovych nakladu – a JE to v poradku, POKUD je stanoveni spotreby provedeno v souladu s par. 7 odst 3 – a ve vasem pripade pismena a).

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".