Spotřeba na vytápění

Vložil Rodik (bez ověření), 23. Únor 2011 - 12:13 ::

Dobrý den,v příspěvcích o vytápění jsem se zde dověděl z uvedených údajů plošné /měrné spotřeby v GJ/m2 a v přepočtech potom na Kč/byt/průměry/. Ale ve Vyhl.194/2007 – příloha 2 jsou uvedeny měrné spotřeby na m2 /0,17 Gj/m2/ a 0,30/m3/. Lze podle této vyhlášky přepočítat naopak pro informaci,o kolik je spotřeba našeho domu vyšší proti měrné spotřebě? Pokud jsem to takto provedl,dostávám se na spotřebu o 68 % vyšší než měrná spotřeba podle vyhlášky x metry2 na vytápění celého domu. Stejně jsem to zkoušel u konkrétních údajů z října 2010, když plochu domů vynásobím měrnou spotřebou, nedostanu konkrétní spotřebu v GJ, ale mnohem vyšší. V čem jsou mé výpočty chybné? /www.portalsvj­.cz/Spotřeba na vytápění…/

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil FrantaF, 25. Únor 2011 - 10:33

    Uvedené hodnoty se vztahují k ohřevu vody (odstavec d). Pro vytápění platí odstavec a) a tam jsou hodnoty jiné. FrantaF

    Vložil Rodik (bez ověření), 27. Únor 2011 - 23:50

    Moc děkuji za reakci.Jsou to již tři roky od zateplení a nám jde spotřeba na ohřev TUV stále nahoru. Měrná spotřeba na ohřev:2007=0,3­8 GJ/m3
    2008=0,40 GJ/m3
    2009=0,44 GJ/m3. Poměr spotřeb je TUV=39 %
    topení =61 %. Dům je panelový,zate­plen,rozvody teplé vody zaizolovány postyren.izolací-r.2007. Kolaudace r.1977. Kubíky vody na ohřev se každoročně snižují, GJ na ohřev TUV stoupají. Na PST jsme napojeny dva domy,v našem domě PST není. Cena vody se liší ve vyúčtování o 6–7 Kč proti ceně fakturované.SV je v jiné výši než teplá voda. Dle sdělení správce jsou odchylky vodoměrů od fakturované vody do 20 % v normě. Podle Vyhlášky 194/2007-příloha 2-odst.d) je pro náš dům možno uvažovat s měrnou spotřebou O,35 GJ/M3 ? Naše spotřeba v r. 2009 =562 m3 vody na ohřev TUVx0,35=196,7 G­J/m3. Ve skutečnosti je spotřeba 250 GJ. Jaký na to máte názor? Děkuji,Rodik

    Vložil lake, 28. Únor 2011 - 7:12

    Pane Rodiku, něco je špatně. Například naše měrná spotřeba tepla pro ohřev teplé vody (TUV) je 0.275 GJ/m3, podle měření mimo topné období (trubky měď, izolace pěnová Mirelon, cirkulace 24 h/den).

    Podívejte se, zda nedochází při meziročním zvyšování spotřeby tepla na ohřev TUV zároveň ke SNIŽOVÁNÍ spotřeby tepla na topení. Pokud ano, problém je nejspíše v nesprávném rozdělení celkového odebraného tepla na část k topení a část k ohřevu.

    Jestliže se zvyšuje obojí, může jít o vadu hlavního (fakturačního) kalorimetru, nebo o chybné rozdělení tepla mezi Váš a druhý dům.

    Porucha vodoměru TUV na vstupu do ohřívače může vést k podcenění celkového objemu dodané TUV. Měrná spotřeba tepla na ohřev vody pak nevysvětlitelně vzrůstá, když do výpočtu je dosazován nižší objem nežli skutečně proteklý ohřívačem.

    Dále: Píšete, že cena SV a TUV ve vyúčtování je rozdílná. To může nastat, pokud se rozúčtovatel spoléhá na měření objemu TUV pomocí diferenčního vodoměru na vstupu do ohřívače. SV pak dopočítává jako rozdíl
    (náměr hlavního vodoměru) − (náměr na vstupu do ohřívače TUV)
    Odchylky obou vodoměrů se kombinují, takže tímto postupem zpravidla vycházejí odlišné ceny SV a TUV. Tomu je možno se vyhnout tak, že náměr na vstupu do ohřívače bude rozúčtovatel ignorovat a rozdělení spotřeby studené a teplé vody pro dům provede podle součtů náměrů bytových vodoměrů SV a TUV.

    lake

    Vložil Rodik (bez ověření), 3. Březen 2011 - 22:59

    Je to tak, jak popisujete, spotřeba na otop klesá, na ohřev TUV stoupá.Při rozdělení tepel.energie na otop a ohřev vody je postupováno podle Vyhl. 194/2007 – §7,odst.3a)b). GJ i Kč se rozdělí nejdříve na 30 a 70 % a potom spotřební složka se dělí podle kubíků teplé vody daného domu-příklad 45:55 %,jiný postup byl při rozúčtování tepla na oba domy. Teplo se nejdříve rozdělilo procentuelně na podíly podle dílků-příklad 43:57% a těmito procenty se dělily GJ i Kč pro jeden i druhý dům.Je to správně?Děkuji, Ro­dik

    Vložil lake, 4. Březen 2011 - 5:41

    Pane Rondziku,

    domy připojené ke společné výměníkové stanici jsou pro účely rozpočítání nákladů jediným odběrním místem a jedinou zúčtovací jednotkou ve smyslu vyhlášky 372/2001 Sb..

    Rozdělení nákladů mezi topení a ohřev vody se nejlépe provede měřením (kalorimetr na vstupu do ohřívače TUV). Není-li, pak změřit spotřebu tepla k ohřevu a cirkulaci vody mimo topné období. Poslední možnost (dělit na 40+60%) je náhradní nepřesný způsob.

    Náklady na ohřev TUV se dělí jak popisujete: základní složka podle podlahových ploch zúčtovací jednotky, spotřební složka podle náměrů vodoměrů u konečných spotřebitelů.

    Náklady na topení se dělí mezi konečné spotřebitele rovněž podle vyhlášky 372/2001 Sb.: základní složka se přiřadí podle započitatelných podlahových ploch místností zúčtovací jednotky, spotřební složka podle korigovaných dílků indikátorů (po korekcích na výkon tělesa, upevnění indikátoru a polohu místnosti).

    Pokud ovšem odběrní místo se skládá z budov s odlišnými tepelně-technickými vlastnostmi (např. po zateplení některé z budov), jde o situaci, kterou vyhláška 372/2001 Sb. neumí vyřešit. Nelze proto náklady na vytápění stanovit podle ní; vlastníci zateplené budovy by byli neúměrně zatíženi průměrnou základní složkou za celé odběrní místo. Není-li možno instalovat podružné kalorimetry pro všechny domy, lze postupovat tak, jak píšete - prvotní rozdělení nákladů topení mezi domy proběhne podle náměrů indikátorů. K tomu je ovšem nutno dodržet následující pravidla:
    indikátory musí být shodné ve všech domech (shodný typ jednoho výrobce),
    náměry indikátorů se použijí po korekcích na výkon tělesa a na způsob upevnění indikátoru, avšak bez korekcí polohy místností (tato korekce se uplatní následně, při dělení nákladů uvnitř domu na jednotlivé jednotky).

    lake

    Vložil Rodik (bez ověření), 7. Březen 2011 - 11:01

    Pane Lake,poměrová měřidla máme od r.2004, brzy na to byl zateplován 1.dům, potom teprve za rok 2. dům.Tomu bych rozuměl, že se rozpočet nákladů na topení dělil ihned podle dílků,jak to uvádíte výše a ne podle Vyhl.372/2001 Sb. (šlo o odlišné tepelně-technické vlastnosti). Ale správce nám rozúčtovával takto otop i v dalších letech,když už jsme měli zatepleny oba domy a s okny jsme na tom byli o něco lépe/2.dům najednou s fasádou vyměněny a u 1.domu postupně individuálně/. Pokud 1.dům zateplí střechu, jedná se opět o odlišné tepelně-technické vlastnosti, aby správce rozúčtovával nadále nejdříve podle dílků a ne podle Vyhl.372/2001 Sb.? Došlo k nárůstu nákladů přes sto tisíc/u 2.domu a v měrné spotřebě se tento 2.dům dostal na úroveň roku, kdy měl půl sezony zatepleno a půl sezony nezatepleno=24 bytů/?Je takový postup správný? Děkuji,Rodik

    Vložil Bobika (bez ověření), 2. Červenec 2011 - 0:15

    Dobrý den dnes mi přišlo vyůčtování za rok 2010,měla jsem zhruba stejnou spotřebu vody a tepla jako v roce 2009,ale v roce 2009 jsem měla roční přeplatek 2.300 kč a dnes po otevření vyůčtování se nestačím divit…letos mam 4000 nedoplatek,sna­žila sem se vyůčtování prozkoumat a narazila sem na vyrazné podražení – má otázka tedy je je možné že došlo k nárustu ceny o 130% ve spotřebních nákladech na TUV – ohřev loni byla cena za jednotku 100 Kč a letos tu píšou 235 Kč.Stále doufám že je vyůčtování chybné.Předem děkuji za odpověd.

    Vložil lolek (bez ověření), 2. Červenec 2011 - 0:41

    uveďte link na skeny Vašeho Vyúčtování – jinak jde věštění z jen skleněné (a dost špinavé) koule

    Vložil Bobika (bez ověření), 2. Červenec 2011 - 2:35

    Bohužel nemam skener,tak aspon ofoceno,jen nevim jestli vám to takhle k něčemu je.Vyůčtování dělá celému domu společnost Ista,Na dalším listě je akorát vypsaná spotřeba celého domu.

    http://imageshack.us/…51/ista.jpg/

    Vložil lolek (bez ověření), 2. Červenec 2011 - 3:37

    fotografie nebo skener – to je jedno.

    Ale máte pravdu Váš výřez ke kontrole opravdu nestačí. Jak to dělá ISTA nevím. Pokud je ale toto vše co by se dalo na předmětném Vyúčtování vidět – pak je bezpochyby chybně. Protože – neobsahuje jasně předepsané náležitosti dle §7/2 Vyhlášky 372/2001 – na základě níž lze teprve kontrolovat zda je Vyúčtování správné či nikoli.

    A pokud není Vyúčtování přezkoumatelné – pak je nesprávné (a tedy vadné) a zralé na reklamaci – důvodem zatím nebude zpochybňování hodnot na dodaném „cancu“ ale vůbec chybějící všechny hodnoty, které Vyhláška 372 přikazuje pro „Vyúčtování TUV a TEP“ pro konečného spotřebitele.

    Vložil Bobika (bez ověření), 4. Červenec 2011 - 18:51

    Dobry den,ja jsem ta co posledně poslala ten ofocený kus faktury.Už se mi podařilo vypátrat proč máme v báraku až o 135% vyšší cenu za vodu než loni. Správcová domu tvrdí ,že na hlavním kohoutu (nevím přesně jak se tomu říká)u baráku je odpočet vody jiný (vyšší) než jaký byl součet odpočtu na měřácích v každé bytové jednotce,a tak to udělala tak že jednotky spotřebované vody máme na fakturách správně,ale cenu jedné jednotky upravila tak,aby se jí zaplatila celková spotřeba naměřená na tom hlavním kohoutu,což bych pochopila kdyby jsme byli společenstvo vlastníků,to ovšem nejsme,dům má majitele a my jsme pouze nájemníci,kteří chtějí platit běžnou cenu za vodu.Myslím že ten rozdíl mezi hlavním kohoutem a součtem spotřeby na měřácích v bytových jednotkách je věčí majitele domu a ne nájemníků,nebo se mýlím?

    Vložil Bobika (bez ověření), 5. Červenec 2011 - 15:14

    Ještě dodám že v rozůčtování pro celý dům je cena na náklady na ohřev TUV 651,96 Kč/GJ a loni cena byla 360,35Kč/GJ,je možné že došlo k takovému zdražení? Předloni jsme spotřebovali 829 GJ a loni 708 GJ.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".