spoluvlastnicky podil - garazove stani

Vložil Anonymous, 9. Únor 2009 - 18:15 ::

Prosim o informaci, jak mate v prohlaseni vlastnika vyjadren spoluvlastniky podil na garazove stani. My mame garazova stani specifikovana jako vyhrazeny spolecny prostor a spoluvlastnicky podil je urcen m2 bytu/m2 vsech bytu, ke kterym nalezi garazove stani (cca 15% bytu je bez stani). Neprijde mi moc logicke odvozovat podil na vyhrazenou cast podle velikosti bytu. To to mohli klidne urcit podle poctu oken…

Podle 72/1994 §8 „(2) Velikost spoluvlastnických podílů na společných částech domu se řídí vzájemným poměrem velikosti podlahové plochy jednotek k celkové ploše všech jednotek v domě. Obdobně se postupuje i u společných částí domu, které jsou ve spoluvlastnictví vlastníků pouze některých jednotek.“

Podle tohoto – „obdobne“ a logiky, bych osobne vyjadrila podil na garazovych stanich – vyhrazney prostor jako garazove stani-jednotka/celkova plocha vyhrazene spolecne casti. Tudiz by na kazde garazove stani pripadal stejny spoluvlastnicky podil za vyhrazenou cast.

Dekuji za Vas nazor Hadma

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil G.X, 9. Únor 2009 - 20:45

    To je zajímavý problém, již zde dříve diskutovaný. Zákon nekonkretizuje, co znamená „obdobně se postupuje“.

    Podle mého názoru by bylo možné výpočet realizovat tak, jako kdyby prostor garáží byl jednotkou (tj. její plochu do celkové plochy jednotek započíst a od toho se odvíjí vše)

    Ve vašem popisu však zřejmě něco chybí nebo není zcela srozumitelný. Jestliže garážovému stání odpovídá spoluvl. podíl na spol. částech domu vyjádřený, jak píšete, pak by byl celkový spoluvl. podíl (odpovídající bytům + gar. stáním) větší než 1.

    Zkuste konkretizovat, jak je vypočítán spoluvl. podíl na spol. č. domu odpovídající bytu včetně náležícího garážového stání.

    G.X.

    Vložil Hadma (bez ověření), 9. Únor 2009 - 21:30

    V prohlaseni vlastnika je uvedeno jednak spoluvlastniky podil za byt, v cemz neni problem, klasicky vyjadreno m2 bytu/soucet velikosti vsech bytovych jednotek, potud je to presne podle zakona a logicky, tento „prvni“ podil ma kazdy.

    Pak lide, kteri k bytove jednotce maji garazove stani, jak jsem uvedla, ve stanovach zapsano jako vyhrazena spolecna cast (teda jen pro lidi se stanim), maji „druhy“ spoluvlastnicky podil, ktery je opet vyjadren m2 bytu/celkovy soucet bytu, ke kterym je prirazeno parkovaci stani a tady mi to prijde uz dost nelogicke.

    Tudiz lide s malym bytem plati vesktere poplatky male jak za byt-spoluvlastnicky podil a pak jeste plati veskere poplatky male za garazove stani a ty s velkym bytem naopak plati dvakrat jak mourovaty, prestoze garazove stani ma kazdy stejne, tedy nekdo ma veskere naklady na garazove stani 200Kc a jiny naopak 500Kc. Bohuzel toto prohlaseni vlastnika bylo casti kupni smlouvy od developera, me se jedna o to, zda to neni spatne a zda by to nebylo napadnutelne. Dekuji Hadma

    Vložil G.X, 9. Únor 2009 - 22:19

    Mám za to že „spoluvlastnický podíl na společných částech domu“ je prostě jen jeden. Tento je zaznamenán také v katastru nemovitostí pro danou jednotku či vlastníka. Bylo by zajímavé zde uvést, co je tam.

    Jinak totiž z toho, co píšete se mi spíš zdá, že se jedná fiktivní spoluvl. podíl použitý pouze pro výpočet poplatků (a toto rozúčtování ve finále není dle skutečných spoluv. podílů)

    Jinak věcně souhlas s Vámi: příspěvky za garáž úměrné velikosti bytu není logické a vhodné řešení. G.X.

    Vložil Hadma (bez ověření), 9. Únor 2009 - 23:03

    Bohuzel se podle me nejedna o fiktivni spoluvlastnicky podil (tim, ale nemyslim, ze by to bylo spravne), jelikoz v prohlaseni vlastnika je priloha, ktera je nazvana vypocet spoluvlastnickych podilu na spolecnych a vyhrazenych spolecnych castech a zde je primo v tabulce pro kazdy byt uveden „spoluvlastnicky podil na spolecnych castech“ a pro ty se stanima jeste druhy a ten je nazvan „spoluvlastnicky podil na vyhrazenych spolecnych castech“. Prohlaseni vlastnika je soucast kupni smlouvy, ktera je samozrejmne dana na katastru.

    Uvedu priklad: celkova plocha vsech bytu v baraku napr. 9000m2 – spol. podil (byt m2/9000) celkova plocha jednotek, ke kterym patri pravo uzivat garazove stani – 7500m2 – podil na gar. stani (byt m2/7500) urcite je podil vic nez 1, lze takto podle zakona postupovat nebo to je proti zakonu? proti logice to je urcite.

    Nemate nekdo podobnou zkusenot? Jak se to bezne specifikuje? ani se mi nepovedlo v zakone najit termi „vyhrazene spolecne casti“

    Hadma

    Vložil G.X, 10. Únor 2009 - 6:22

    Nahlédněte do http://nahlizenidokn.cuzk.cz/ a upřesněte, v jaké relaci je zapsaný spluvl. podíl v relaci s údaji z Prohlášení.

    Zkušenost nemám podobnou. V našem případě je společná garáž zapsána jako nebytová jednotka, vlastnictví stání je vyjádřeno jako podíl na jednotce a žádný problém nevzniká.

    G.X.

    Vložil Hadma (bez ověření), 10. Únor 2009 - 12:04

    Na katastru je v informacich o jednotce zapsane cislo jednotky a spoluvlastnicky podil na spolecnych castech domu, tot vse, zadny podil na vyhrazenych spolecnych castech tam neni. Nemohu nikde najit zadnou relaci tykajici se prohlaseni vlastnika, ma to byt zapsano nekde u bytove jednotky? Logicky tam ten „vyhrazeny“ podil jak je uvedeny v prohlaseni vlastnika ani byt nemuze, jelikoz by potom soucet vsech podilu byl vetsi nez je dum celkem. Ale zas nekde by tam neco ohledne parkovacich mist melo byt, nemohu to ale najit ani u bytove jednotky ani u budovy…

    Hadma

    Vložil G.X, 10. Únor 2009 - 19:57

    Myslím že uvažujete přesně jako já. Tou relací jsem myslel, jak je ten „druhý“ spoluvl. podíl reflektován v katastru ; podle mě nijak, nejde to, podle vás také. Proto jsem ho nazval fiktivním, neb nemá oporu v katastru, je jen pro výpočet poplatků.

    Podlě mě to má i další mouchy, co služby nebo rekontrukce, které se týkají jak garáže tak ostatních spol. prostor. Jak se rozpočítají náklady?

    G.X.

    Vložil StepankaV, 11. Únor 2009 - 10:02

    Napadá mě otázka, jak mají řešený třeba FO. Protože pokud jsou garážová stání v podzemním podlaží, tak přece to patří k té nemovitosti – je to jedna budova. Pokud jsou např. vedle nemovitosti, tak stále k té budově patří, protože přece vlastníci nemovitostí, kteří vlastní i garáž mají i tento prostor ve spoluvlastnictví – tedy jak říkáte také nechápu to rozpočítávání. Paní to popisuje tak, že jsou zřejmě 2 FO – jeden na dům s bytovými jednotkami a jeden na garáže – ale toto by bylo možné pouze v druhém případě, který jsem uvedla – nějak si nedovedu představit, že např. podzemní podlaží je takto „natvrdo fondem oprav“ oddělená část .......... Podle mého názoru je to pouze mnohem více administrativy a problémů. Ale proč to řešit jednodušše, když to jde složitě?.....

    Vložil StepankaV, 10. Únor 2009 - 13:01

    Jestli jsem to dobře pochopila, snad ano, tak bych se zkusila zaměřit na parkovací stání. Zkuste se podívat, jak je v prohlášení vlastníka značeno to parkovací stání – resp. musíte mít jak v prohlášení vl. nem. tak i v kupní smlouvě zapsáno, že Vaše parkovací stání č … se nachází na té a té parcele, zkuste si najít tam, jak jsou tam značené podíly, ale po pravdě toto „dvojité podílnictví“ se mi moc nezamlouvá a nikdy jsem to neviděla ani o tom neslyšela. Podíl by měl být jen jeden a ten se vždy (alespoň co jsem já zažila) dělal jak popisuje výše – sečtené plochy bytů. My to většinou řešili tak, že se prodávalo parkovací stání rovnou s bytem a bylo to bez problémů.

    Jaké poplatky platí na parkovací stání? Co potřebujete v garážích – tak úklid a elektřinu a to by mělo spadat do záloh podle bytu. Nebo se mýlím?

    Vložil Hadma (bez ověření), 10. Únor 2009 - 13:29

    Ano parkovaci stani je zapsano ve smlouve i prohlaseni vlastnika podle cisla, presne jak pisete, v prohlaseni vlastnika je navic v jedne priloze mapka garazi s vyznacenyma parkovacima mistama dle cisel a v dalsi priloze je uveden “spoluvlastnicky podil za vyhrazene casti” – coz je garazove stani, jak pisu vyse. Garazove stani bylo normalne kupovano s bytem, s tim problem nebyl.

    Bohuzel se pletete, za garazove mame tyto poplatky: Revize a udrzba technologii – garaz, dlouhodoba zaloha (fond oprav) – garaz, poplatek za spravu – garaz, uklid – garaz, elektricka energie – garaz… vsechny tyto poplatky se pocitaji podle spoluvlastnickeho podilu na vyhrazenych castech, takze podle velikosti bytu, takze kdo si poridil byt plati hodne dvakrat a naopak. Samozrejmne vsechny tyto druhy poplatku platime jeste za spoluvlastnicky podil na spolecnych castech opet podle velikosti bytu.

    Vite nekdo jak by se to dalo posoudit z pravniho hlediska, zda to je vubec mozne takhle urcit? Dekuji Hadma

    Vložil G.X, 10. Únor 2009 - 19:55

    Na druhou stranu, jakkoliv se to zdá divné, tak tento způsob je stejný, jakým se naprosto standardně rozpočítávají náklady na správu domu: výtah, úklid, opravy… platíte přece také podle velikosti bytu.

    G.X.

    Vložil StepankaV, 10. Únor 2009 - 13:51

    Tak s tímhle bohužel neporadím, zkuste se informovat na katastrálním úřadu a nebo u právníka. Myslím, že v tomto případě by měly být tyto poplatky ve stejné výši, když jsou stejná i parkovací místa. Ale jak jsem již jinde uvedla, nejsem právník :-(

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".