Společný satelit pro Janicu

Vložil hes (bez ověření), 12. Listopad 2017 - 14:59 ::

Paní janico, tady píšete http://www.portalsvj.cz/…clenu-vyboru#… že jste namontovali společný satelit.

Uvažujeme o tomtéž, jsme 4 vchodový panelák na sídlišti, 100 bytů, bohužel družstvo neprozíravě odmontovalo společné antény v 90. letech pod tlakem tehdejší společnosti Karneval (UPC).

Příští rok budeme rekonstruovat elektroinstalaci, v rámci toho zrušíme některé elektroměry (máme v každém vchodě dva, což nám přijde jako zbytečný náklad, protože za každé odběrné místo se platí pevné poplatky), dále chceme komory napojit na bytové elektroměry (nyní jsou na společné elektřině) a právě uvažujeme i o vrácení společné antény.

To má řadu úskalí

 • jednak lidi si v bytech často vytahali kabely a zrušili lišty STA.
 • druhak už nemáme rovnou střechu, postavili jsme v rámci zateplení kolmou střechu a osadili taškami a zatím jsme nevyřešili, jak anténu připevníme.
 • zatím jsme se neshodli, zda namontujeme klasickou anténu (nevím, jak se jim říká, ale je to takový ten stromový typ jako byly dříve) a nebo novou satelitní parabolu – jenže pak nastávají diskuse, na jakou družici ji nasměrovat, protože někdo by chtěl koukat na britské televize, pak máme v domě jednu francouzskou rodinu a docela dost Rusů a Ukrajinců (jeden u nás dělá údržbáře), a rádi bychom vyhověli všem, jenže to jaksi nejde
 • no a poslední otázka je ligislativní, jestli na šíření signálu po bytech není třeba povolení od ČTÚ.
 • prohlášení vlastníka k budově

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil AN (bez ověření), 13. Listopad 2017 - 9:55

Řešili jsem stejný problém. Taky nám po přovratu odstanili antény ze střechy. Tak jsem to obnovili. Na střeše jsme udělali satelit na dvě družice a antény, vše ze společných peněz. V domě jsme udělali nové rozvody, taky ze společných peněz, v bytech zásuvky podle toho, kolik si přál majitel bytu. Zásuvky si hradil každý sám. Každý, kdo má v bytě zásuvku se připojí do zásuvky a „jede“ na antény. Je tam víc než 40 stanic a má příjem zdarma. Vždyť platí poplatek ČT. Kdo chce využívat satelitní příjem koupí si sám skylink kartu a je to. Společenství žádnou dodávku služby televizní signál nezajišťuje, muselo by platit autorské poplatky. Za televizní signál nevybíráme žádné poplatky, u nás to není služba.

Vložil JaVa, 13. Listopad 2017 - 10:14

Bohužel s Vámi nemohu souhlasit. V § 3 z.č. 67/2013 Sb.,

Vymezení a rozsah služeb

(1) Službami jsou zejména dodávka tepla a centralizované poskytování teplé vody, dodávka vody a odvádění odpadních vod, provoz výtahu, osvětlení společných prostor v domě, úklid společných prostor v domě, odvoz odpadních vod a čištění jímek, umožnění příjmu rozhlasového a televizního signálu, provoz a čištění komínů a odvoz komunálního odpadu.

Hezký den.JaVa

Vložil Dudekk (bez ověření), 15. Listopad 2017 - 15:27

Ale to přece nikdo nerozporoval. V příspěvku je napsáno: „Za televizní signál nevybíráme žádné poplatky, u nás to není služba.“ Je rozdíl mezi poplatkem za televizní signál a za umožnění příjmu signálu, tj. technické zařízení, jeho údržbu apod. Možná pisatel myslel to samé, ale nevyjádřil se tak.

Vložil AN (bez ověření), 13. Listopad 2017 - 10:24

Necitujte tady ty hluposti, dejte pádný argument, jaká je příjem TV signálu služba v našem popsaném případě. Když vám příjem poskytuje nějaká nejmenovaná společnost, tak vám samozřejmě poskytuje svojí službu a na to nemusí být žádný zákon. To je jednoduše ve smlouvě. Jak může svj vlastníkům poskytovat službu přijem TV signálu, když mu nepatří ani satelit ani rozvody, ani ten signál. Tak to mě zajímá. Doufám JaVa, že mi to vysvětlíte.

Vložil Dudekk (bez ověření), 15. Listopad 2017 - 16:55

Může ji poskytovat stejně tak jako poskytuje službu osvětlení společných prostor, ani by mu patřila elektroinstalace, jako službu poskytuje úklid společných prostor, které však nevlastní. Už to chápete?

Vložil JaVa, 13. Listopad 2017 - 10:54

Milý pane/í,doufám,že víte, co jsou to v SVJ společné části domu a pozemku, a máte k dispozici prohlášení vlastníka k budově.Pokud tam máte uvedeno,že mezi společná technická zařízení patří také rozvody STA,pak je i ve vašem SVJ umožnění příjmu TV a Radiového signálu službou u vedenou v z.č. 67/2013 Sb.,

Já vaše prohlášení vlastníka nemám,proto jsem citoval pouze platný zákon o službách vztahující se k SVJ.

Hezký zbytek dne.JaVa

Vložil Konečný (bez ověření), 13. Listopad 2017 - 11:26

Služba to podle zákona o službách je, ale tam je to řešeno tak, že o způsobu rozúčtování nákladů rozhodne SVJ. Tzn., že způsob rozúčtování popsaný diskutujícm AN je v pořádku, pokud byl odsouhlasen na shromáždění vlastníků.

Vložil JaVa, 13. Listopad 2017 - 12:49

Zdravím pane Konečný.Pokud by pan/í „AN“,uvedl ve svém příspěvku,že v jejich SVJ, se na základě usnesení shromáždění vlastníků dle § 3 odst.2 z.č. 67/2012 Sb., mezi služby poskytované právnickou osobou SVJ(poskytovatel) vlastníkům jednotek(odběratel) umožnění příjmu TV a RA signálu nepočítá,pak by nevzniklo toto malé nedorozumění.Já vycházím pouze z psaného textu,který zde „VN“ uvedl.Je to zde stále stejné,když někdo napíše „a“ musí napsat i „b“,jinak je to „mlácení prázdné slámy“.Viz.: „truhlíky na okně“.

Přeji hezký zbytek dne. JaVa

Vložil hes (bez ověření), 13. Listopad 2017 - 12:33

Pokud jsem správně pochopil, tak v SVJ pana AN právě nic nerozúčtovávají a hradí náklady na provoz antény z fondu oprav.

Vložil AN (bez ověření), 13. Listopad 2017 - 12:46

Já musím reagovat. Náklady na provoz antény je snad elektřina a ta jde do služby společná elektřina. Náklady na nějaké opravy nebo snad seřízení (zatím žádné nebyly) půjdou z příspěvku na správu domu. My nemáme fond oprav. Nevím tedy, jaký provoz antény máte ma mysli.

Vložil AN (bez ověření), 13. Listopad 2017 - 11:00

Vy jste úžasný. Problém je pouze v tom, že plkáte nesmysly. Podle vaší logiky, když má dům v prohlášení okna a vlastník si je otevře, tak mu svj poskytuje službu. To je bomba. Víte JaVa, co by vám slušelo? Používat selský rozum. Ten používali čeští sedláci a nikdy neuděli žádnou krávovinu, protože by je to stálo spoustu peněz. My prý už sedláky nemáme, máme farmáře. A tak mlátíme slámu, která nám už nepatří a opičíme se po bruselských a amerických nesmyslech. A podle toho se u nás tvoří zákony. Ve vašem SVJ JaVa účtujete vlastníkům služby jaké chcete, ale nepřivlastňujte si rozhodovat o tom, jaké služby máme účtovat my. To je pouze náš problém, váš nikoli. Hezký den i spoustu dalších dnů.Být sedlákem by vám náramně slušelo.

Vložil roztomily, 13. Listopad 2017 - 9:32

Dobrý den, protože jsme řešili podobný problém, popíši naše řešení.

 1. zrušení odběrných míst, super, taktéž máme již pouze jedno na vchod (kalkulator.tzb-info.cz dobře poradí i s výběrem distributora).
 2. satelitní parabolu zvolte toroidní (má široký záběr) my na ní chytáme čtyři družice (23,5°E 19,2°E 13,0°E 1,0°W – seznamy programu si najdete na parabola.cz/sa­telit).
 3. Kabelové rozvody asi musí být nově do hvězdy (tedy do každého bytu 1 koaxiální kabel) tedy nejlépe nově natáhnout po chodbě
 4. zařízení které rozděluje satelitní signál v DVB-S a zároveň přimíchá signál pozemního digitální vysílání DVB-T se jmenuje satelitní multiswitch. něco jako https://www.t-cz.com/…6_d5970.html – zařízení má 17vstupů (4×4 od sat paraboly, +1 od antény yagina pro příjem DVB-T) a 26výstupů (což by pro Vašich 25bytů na vchod mohlo stačit)
 5. pevnému stojanu na střechu (nejlépe pro každý vchod) se nevyhnete.
 6. pokud už se tahají kabely pro STA, je dobré natáhnout rovnou i strukturovanou kabeláž počítačové sítě a v našem případě jsme natáli zároveň i kabeláž pro video vrátné (domovní zvonky kde návštěvu vidíte, slyšíte a otevíráte nezávisle jednotlivé dveře do domu)
 7. na šíření signálu po bytech není třeba žádného povolení od ČTÚ

S pozdravem Jan Roztomilý

Vložil JarekSVJ, 12. Listopad 2017 - 20:40

Moc tomu nerozumím ale : STA soudím dle nás je dle prohlášení vlastníka společný prostor . TZN. o rekonstrukci rozhoduje shromáždění dle vašich stanov. Pokud budete rekonstruovat STA tak samozřejmě i nové rozvody a přípojky . Zase nerozumím tomu – problematice SVJ ale u nás zvítězila varianta kompletní rekonstrukce STA i rozvody . a varianta DVB – T a DVB – S s tím že každý byt je na ten satelit samostatná jednotka a jestli ho využívá a jakou si udělá smlouvu se např. Skylinkem je čistě věcí majitele bytu a DVB – T je jasné. STA má samostatný elektroměr a vlastník platí cca 140 ,– Kč na rok za spotřebu. STA je navržena tak pokud by někdo zvolil třeba kabelovku nebo cokoliv jinšího může být odpojen z STA – vše řeší stanovy i případné znovuzapojení.

Vložil hes (bez ověření), 13. Listopad 2017 - 9:21

Tomu nerozumím (technicky). Když umístíte na střechu satelit s nasměrováním na družici, ze kterého každá domácnost bude přijímat signál, tak jak se může domácnost dohodnout s jiným poskytovatelem? Signál přece jde z té družice, televizní program není provozován některým z poskytovatelů typu O2 nebo UPC.

A dále mi není přesně jasné, jak by tím jedním kabelem posílala svůj signál, tedy jak si může každý vlastník udělat svou smlouvu s jakýmkoli poskytovatelem.

Omlouvám se, technicky tomu nerozumím.

Vložil janica, 12. Listopad 2017 - 20:32

Pane Hesi, my jsme též společný satelit spojili s opravou elektroinstalace. Máme rovnou střechu, panelák, 32 bj. Paraboly jsou umístěny na zdi strojovny výtahu. My jsme oslovili 2 firmy, které montují antény a SAT. Prošli jsme s nimi celý barák vč. některých bytů, aby měli přehled, jak to v bytech vypadá. Poměřili si všechno. Navrhli možnosti řešení a předložili cenovou nabídku. Vybrali jsme firmu i podle vzdálenosti sídla, protože jezdit na opravy stovky km asi nepřipadá v úvahu. V bytě se montovaly dvě zásuvky podle přání vlastníka, ale mnozí si nechali poradit od technika kam je umístit. Všechny kabely umístili na chodbách do lišty. Přípojky se dělaly po patrech odshora dolů. Všechny ty práce se udělaly až po napojení rozvodů elektřiny. Poskytovatelé internetu, i UPC jsme pozvali společně s firmou SAT, aby kabely umístili do jedné lišty. A když byli pohromadě, tak se i řešení našlo, i když se netvářili nadšeně. Pokud nebyli vlastníci spokojeni s kvalitou obrazu, tak to řešili už s firmou. Firmy by vám měli navrhnout řešení, co je možné u vás v baráku udělat, zda a kam umístit paraboly. Pro poskytnutí možnosti televizního a radiového vysílání pro bj určitě není třeba povolení.

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".