Smlouvy s dodavateli

Vložil Anonymous, 26. Březen 2010 - 15:11 ::

Dobrý den,

máte jako SVJ smlouvy s dodavateli vody, tepla apod. uzavřeny svým jménem nebo přes správce? Můžete mi, prosím, napsat klady a zápory obou variant?

Díky, Hana

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 26. Březen 2010 - 16:02

    Hano,

    pokud správce uzavírá smlouvy svým jménem, nemá to naprosto žádnou výhodu, pouze nevýhody pro SVJ. Viz http://www.portalsvj.cz/…v-ucetnictvi#…

    lake

    Vložil Anonymous, 26. Březen 2010 - 16:12

    Díky, odkaz jsem pročetla. U nás je situace taková, že SVJ nemá jedinou dodavatelskou smlouvu na své jméno, vše je na bývalého majitele a nynějšího správce (bytové družstvo).

    V odkazu se uvádí, že není-li faktura na SVJ, nemá v účetnictví co dělat. Je tedy špatně, že odběratel-správce nám přefakturovává odpovídající částku, když má na uzavírání smluv za SVJ plnou moc? (nevím teď přesné znění ve smlouvě, mohla bych to později dohledat)

    Díky, Hana

    Vložil lake, 26. Březen 2010 - 16:51

    Hano,
    správce má všechny smlouvy "pod palcem" a vám pochopitelně vše přefakturovává. Už z toho je vidět zbytečnost celého systému, když na jednu transakci jsou zapotřebí dvě samostatné faktury, každou je nutno odděleně zavést do účetnictví správce nebo účetnictví SVJ a za dvojí práci se také dvakrát platí.

    Dotaz o faktuře byl o něčem jiném - správce se ani nenamáhal s vystavováním svých dodavatelských faktur a do účetnictví SVJ rovnou zařazoval faktury vystavené dodavatelem, u nichž odběratelem byl on sám.

    Buď jste se správcem uzavřeli smlouvu komisionářskou a správce má všechny smlouvy na sebe a vám částky přefakturovává (nedoporučeno), nebo máte smlouvu mandátní a správce uzavírá smlouvy JMÉNEM SVJ, tedy všechny dodavatelské smlouvy jsou na SVJ jako odběratele. SVJ tedy má - jako přímý smluvní partner dodavatele - právo odstoupit od smlouvy, reklamovat, vyžádat si kalkulaci věcně usměrněné ceny tepla, podat stížnost atd.

    Nevýhodnost komisionářské smlouvy se naplno ukáže, pokud se rozhodnete změnit správce. V tom okamžiku nemáte v ruce nic, nejste ničím partnerem, nikdo se s vámi nebaví o dodávkách, ani není jeho zákonnou povinností uzavřít s vámi nějakou smlouvu. A správce toho dovede náležitě využít.

    Pro příklad:
    V jednom ze zápisů ze shromáždění takto potrefeného SVJ jsem se dočetl, že (bývalý) správce podmiňoval souhlas s převedením smluv tím, že všechny nedoplatky vlastníků za služby bude inkasovat bývalý správce, kdežto byly-li přeplatky, postará se o jejich vyplacení již nový správce. Navíc to měli v onom SVJ tak naivně zařízeno, že všechny zálohy posílali přímo na účet správce, kde samozřejmě ta částka zůstala zablokovaná, dokud se SVJ neumoudří. Jak to skončilo, nevím. Dobře jim tak, udělali hned dvě školácké chyby zároveň.

    lake

    Vložil edukace (bez ověření), 26. Březen 2010 - 15:24

    to Hana:

    pokud jste členem svj, doporučuji nejdříve zkusit dotaz na příslušného dodavatele (vody, tepla), který fakturuje na základě svého fakturačního měřidla umístěného v zúčtovací jednotce (např.dům).

    Podle mého mínění bude dobré, nechat si otevřené dveře, i když dnes se prý chovají dodavatelé slušně :o))

    Vložil edukace (bez ověření), 26. Březen 2010 - 15:28

    to Hana:

    omlouvám se, přehlédl jsem SVJ, odpověď by byla na jednotlivého vlastníka.

    Smlouvy za SVJ doporučuji uzavírat za SVJ (platby faktur, účetnictví atd.). V případě správce – musel by mít plnou moc, kontrola navíc atd.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".