Schvalování účetní závěrky

Vložil Anonymous, 27. Březen 2008 - 11:58 ::

Nastal čas schvalování účetní závěrky SVJ, tak mne napadlo změnit trochu probíraná témata a přesunout se k účetnictví. Schvalovat se musí celá účetní závěrka, tj. rozvaha, výkaz zisku a ztráty a příloha. Schvalovat by se měla až po řádném vysvětlení vykazovaných informací.

Rozvaha

Rozvaha podává přehled o majetku SVJ a zdrojích krytí. Z majetku vykazovaného v aktivech rozvahy připadají v úvahu hlavně pohledávky SVJ, protože finanční prostředky zálohově poskytnuté vlastníky jsou závazkem právnické osoby vůči vlastníkům jednotek (§ 15 odst. 4 ZoVB). Při schvalování účetní závěrky by měli vlastníci vědět, jak se výboru či externímu správci daří pohledávky vymáhat.

Pasiva rozvahy vypovídají hlavně o závazcích SVJ, protože vlastní zdroje SVJ bývají minimální (nejčastěji zisk a fond ze zisku). Mezi největší závazky patří dluhy z přijatých záloh. Nevyčerpané zálohy na správu, tzv. „fondu oprav“, se nemusí finančně vyrovnávat, ale musí se vyúčtovat (jako každý závazek). Přeplatky a nedoplatky záloh na služby se s vlastníky finančně vyrovnávají vždy. (Nevím, jak u vás, my už je máme vyplaceny). Další závazky, např. z úvěrů a půjček nebo neuhrazené dodavatelské faktury, či neodvedené daně apod. by měli mít vlastníci určitě pod kontrolou, protože za ně ručí.

Výkaz zisku a ztráty

Výkaz zisku a ztráty informuje o nákladech a výnosech a o zisku SVJ.

Náklady by měly být vysvětleny do takových podrobností, o jaké se vlastníci jednotek zajímají. Např. v položce Ostatní služby se skrývají správní poplatky, výdaje výboru za telefon a další náklady vyjmenované ve vnitřních směrnicích pro účtování SVJ. V položce Jiné ostatní náklady mohou být náklady na bankovní poplatky a poplatky SIPO, pojištění domu apod. Vlastníci by měli požadovat podrobné vysvětlení každé nákladové položky vykázané ve výkazu zisku a ztráty. Pokud členové výboru SVJ účetnictví nerozumí, nechť provede rozklíčování nejasných souhrnných položek externí správce domu.

Z výnosů se dají očekávat u všech SVJ přijaté úroky z běžného účtu, které vstupují do výsledku hospodaření, nejsou však předmětem daně z příjmů. U některých SVJ se mohou vyskytnout poplatky z prodlení a další výnosy, které už jsou předmětem daně, ale přesto nemusí být díky § 20 odst. 7 ZDP zdaněny.

Daňové přiznání však musí být v těchto případech podáno.

Výsledek hospodaření musí být ve výkazu zisku a ztráty a v rozvaze stejný. Shromáždění vlastníků rozhoduje v rámci schvalování účetní závěrky o jeho převedení do fondu ze zisku. V některých SVJ si mohou zisk z přijatých úroků rozdělovat vlastníci mezi sebe. V takovém případě jej musí zdanit jako příjmy z kapitálového majetku (§ 8 ZDP).

Nezbytnou součástí účetní závěrky je příloha. Její obsah upravuje § 29 a30 vyhlášky č. 504/2002 Sb. Nejefektivnější je zhotovovat přílohu v tabulkové formě. Vzor je uveden v Dodatku č. 1 k příkladu KLAIEX 4, který bude rozesílán zájemcům spolu s kompletní příručkou zahrnující už i část účetnictví (jak bylo předem avízováno, nebude to tentokrát už zdarma, ale za 250 Kč).

V závěru si dovolím vyslovit přání, aby vaše SVJ nepatřilo mezi společenství lidí, kterým je úplně jedno, jak někdo cizí hospodaří s jejich nemalým majetkem. Aby se členové vašeho SVJ zajímali o to, jak o ně jejich výbor pečuje, a pokud zjistí, že dobře, aby statutární orgány nejen všude a často chválili, ale aby je po zásluze za jejich mravenčí práci odměnili nejen morálně, ale i finančně.

N. Klainová

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Karel Runkas, 3. Duben 2008 - 17:33

    Chtěl bych velice poděkovat paní Klainové za perfektní a vystižný příspěvek,který mě velice inspiroval a který použiji a předložím na shromáždění k vysvětlení některých pojmů při schvalování účetní uzávěrky a hlavně posledního odstavce,protože mám pocit že je to bohužel případ většiny vlastníků jednotek našeho SVJ a nejenom našeho.

    Vložil JarekSVJ, 27. Březen 2008 - 14:21

    Díky za kvalitní a profesionální příspěvek, děkuji i za ostatní. u nás v SVJ vlastníky hlavně zajímá kolik se jim vrací nebo naopak – pořád se něco opravuje tak jsou spokojeni – to je realita......

    Vložil Anonymous (bez ověření), 27. Březen 2008 - 16:01

    Taky se připojuji k poděkování paní Klainové, rozhodně její komentář použiju na schůzi shromáždění příští týden, neboť náš výbor nás neinformuje o ničem , natož abychom schvalovali účetní uzávěrku!J.Malá

    Vložil Anonymous (bez ověření), 3. Duben 2008 - 23:01

    Paní Malá, potřebujete-li vzorek účetních výkazů účetní závěrky, objednejte si prográmek KLAIEX. Není jen pro malá SVJ.

    Najdete tam mimo jiné i rozvahu a výkaz zisku a ztráty, tj. základní účetní výkazy, které se každoročně musí schvalovat.

    Prográmek je rozesílán hned po vyplnění formuláře zdarma.

    Příloha, jako třetí část účetní závěrky, je už zasílána jako součást placeného balíčku, který obsahuje pokyny pro vedení účetnictví. Ale tu si nemusíte objednávat. Její vyplnění zvládne každý i bez ukázky. Stačí si prostudovat vyhlášku č. 504/2002 Sb., §§ 29 a 30.

    Podstatné je, abyste trvali na poskytování informací, na které máte plné právo. Výbor má na druhé straně povinnost vám je poskytnout.

    N. Klainová

    Vložil Anonymous (bez ověření), 27. Březen 2008 - 18:51

    Připojuji se k poděkování p. Klainové, použiju v diskuzi na shromáždění SVJ, bohužel u nás taky nikdo nepředkládá uzávěrku ke schválení a vyúčtování ubohé. Příklad : na r. zálohách zaplaceno 34 860,– („celé nájemné“) vyúčtování: zálohy 20 850,– náklady 16 520,–. Vzorně zpracováno? – Hejlová

    Vložil Anonymous (bez ověření), 27. Březen 2008 - 16:27

    Pochvaly mě vždy potěší, děkuji. To, že neschvalujete účetní závěrku, mě však hodně zarmoutilo. Váš výbor jednoznačně porušuje své povinnosti a Vaše právo na informace.

    Neznám vaše schválené stanovy, ale podle vzorových stanov č. 371/2004 Sb. patří schvalování účetní závěrky do výlučné působnosti shromáždění viz Čl. VII odst. 3 písm. e).

    Podle Čl. VIII odst. 9 odpovídá za vedení účetnictví a sestavení účetní závěrky výbor SVJ (písm. c). Že předkládá účetní závěrku k projednání a schválení, je uvedeno v písm. e).

    Vaše schválené stanovy obsahují s největší pravděpodobností stejné povinnosti výboru, možná jen v jinak číslovaných ustanoveních.

    Pokud jste je tvořili podle vzoru 322/2000 Sb., hledejte stejné povinnosti v Čl. III a IV. Vzorové stanovy sice nejsou povinné, ale věřím, že při jejich opisování nikoho nenapadlo zrušit právě ustanovení týkající se schvalování účetní závěrky.

    Ta ustanovení o schvalování jsou tam přece kvůli ochraně majetku vlastníků! Trvejte na svých právech.

    N. Klainová

    Vložil Anonymous (bez ověření), 27. Březen 2008 - 18:01

    Zákon schvalování účetní závěrky nevyžaduje.

    Václav

    Vložil Anonymous (bez ověření), 27. Březen 2008 - 18:47

    Zajímalo by mne, jestli jste to napsal jako prostý člen SVJ nebo jako člen výboru SVJ. ZoVB schvalování účetní závěrky skutečně nevyžaduje. Ale proč to zdůrazňovat? Schvalování je přece v zájmu členů SVJ i členů výborů SVJ.

    Institut schvalování účetních závěrek byl zaveden právě proto, že s majetkem určité skupiny lidí (akcionářů, společníků, družstevníků, ale i členů SVJ) hospodaří cizí osoby. Je to prostředek ochrany jejich majetku. Tím, že účetní závěrku schválí, potvrzují, že souhlasí se způsobem, kterým tyto cizí osoby nakládají s jejich majetkem.

    Až do schválení účetní závěrky je za hospodaření s majetkem členů SVJ odpovědný výbor. Účetní závěrka předkládaná ke schválení musí být podepsaná statutárním orgánem viz § 18 ZoÚ.

    Členové výboru podepisují účetní závěrku i v případě, že ji zpracovává externí účetní firma. Ta nenese za správnost účetnictví žádnou odpovědnost (viz § 5 ZoÚ). Maximálně si můžete dát do smlouvy s ní, že bude hradit případné sankce z porušení právních předpisů. Je tedy v zájmu výboru nechat si účetní závěrku schválit shromážděním.

    Jakmile je účetní závěrka schválena členy SVJ, jsou už za vykazované údaje (včetně všech dluhů SVJ) odpovědni všichni členové SVJ – ne pouze ti, kteří zvedli ruku. Proto se členům SVJ vyplatí být u schvalování účetní závěrky a být hodně zvědaví na to, co vlastně schvalují.

    N. Klainová

    Vložil Monča (bez ověření), 28. Březen 2008 - 9:50

    Dobrý den, potřebovala bych poradit, naše SVJ má založené stavební spoření a z něho též úroky – za rok 2007 ve výši 9,20 Kč. Stavební spořitelna mě nutí , abych za SVJ podala přiznání k dani, je nutné podat toto přiznání? A hlavně při zaokrouhlování mi těch 9,20 ani nevyplyne nebo snad ano? Prosím o rychlou odpověď, v pondělí se musí přiznání podat. Díky Monika

    Vložil Anonymous (bez ověření), 28. Březen 2008 - 19:22

    Sice nevím, jak spolu souvisí úroky ze stavebního spoření a schvalování účetní závěrky a navíc nejsem daňová poradkyně, ale účetní, ale snad Vám přesto neporadím špatně.

    Daňové přiznání podat musíte, protože úroky ze stavebního spoření jsou osvobozeny pouze od daně z příjmů fyzických osob viz § 4 odst. 1 písm. s) ZDP. Pro právnické osoby žádné osvobození úroků ze stavebního spoření od daně z příjmů neznám.

    Kdyby byla částka úroků větší než 1 000 Kč, mohla byste využít možnost snížení základu daně podle § 20 odst. 7 ZDP.

    S vaším nízkým základem daně to nebude nutné. V řádku 270 daňového přiznání zaokrouhlíte základ daně na tisícikoruny dolů, čili na nulu.

    N. Klainová

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".