Schvalování účetní závěrky

Vložil Anonymous, 27. Březen 2008 - 11:58 ::

Nastal čas schvalování účetní závěrky SVJ, tak mne napadlo změnit trochu probíraná témata a přesunout se k účetnictví. Schvalovat se musí celá účetní závěrka, tj. rozvaha, výkaz zisku a ztráty a příloha. Schvalovat by se měla až po řádném vysvětlení vykazovaných informací.

Rozvaha

Rozvaha podává přehled o majetku SVJ a zdrojích krytí. Z majetku vykazovaného v aktivech rozvahy připadají v úvahu hlavně pohledávky SVJ, protože finanční prostředky zálohově poskytnuté vlastníky jsou závazkem právnické osoby vůči vlastníkům jednotek (§ 15 odst. 4 ZoVB). Při schvalování účetní závěrky by měli vlastníci vědět, jak se výboru či externímu správci daří pohledávky vymáhat.

Pasiva rozvahy vypovídají hlavně o závazcích SVJ, protože vlastní zdroje SVJ bývají minimální (nejčastěji zisk a fond ze zisku). Mezi největší závazky patří dluhy z přijatých záloh. Nevyčerpané zálohy na správu, tzv. „fondu oprav“, se nemusí finančně vyrovnávat, ale musí se vyúčtovat (jako každý závazek). Přeplatky a nedoplatky záloh na služby se s vlastníky finančně vyrovnávají vždy. (Nevím, jak u vás, my už je máme vyplaceny). Další závazky, např. z úvěrů a půjček nebo neuhrazené dodavatelské faktury, či neodvedené daně apod. by měli mít vlastníci určitě pod kontrolou, protože za ně ručí.

Výkaz zisku a ztráty

Výkaz zisku a ztráty informuje o nákladech a výnosech a o zisku SVJ.

Náklady by měly být vysvětleny do takových podrobností, o jaké se vlastníci jednotek zajímají. Např. v položce Ostatní služby se skrývají správní poplatky, výdaje výboru za telefon a další náklady vyjmenované ve vnitřních směrnicích pro účtování SVJ. V položce Jiné ostatní náklady mohou být náklady na bankovní poplatky a poplatky SIPO, pojištění domu apod. Vlastníci by měli požadovat podrobné vysvětlení každé nákladové položky vykázané ve výkazu zisku a ztráty. Pokud členové výboru SVJ účetnictví nerozumí, nechť provede rozklíčování nejasných souhrnných položek externí správce domu.

Z výnosů se dají očekávat u všech SVJ přijaté úroky z běžného účtu, které vstupují do výsledku hospodaření, nejsou však předmětem daně z příjmů. U některých SVJ se mohou vyskytnout poplatky z prodlení a další výnosy, které už jsou předmětem daně, ale přesto nemusí být díky § 20 odst. 7 ZDP zdaněny.

Daňové přiznání však musí být v těchto případech podáno.

Výsledek hospodaření musí být ve výkazu zisku a ztráty a v rozvaze stejný. Shromáždění vlastníků rozhoduje v rámci schvalování účetní závěrky o jeho převedení do fondu ze zisku. V některých SVJ si mohou zisk z přijatých úroků rozdělovat vlastníci mezi sebe. V takovém případě jej musí zdanit jako příjmy z kapitálového majetku (§ 8 ZDP).

Nezbytnou součástí účetní závěrky je příloha. Její obsah upravuje § 29 a30 vyhlášky č. 504/2002 Sb. Nejefektivnější je zhotovovat přílohu v tabulkové formě. Vzor je uveden v Dodatku č. 1 k příkladu KLAIEX 4, který bude rozesílán zájemcům spolu s kompletní příručkou zahrnující už i část účetnictví (jak bylo předem avízováno, nebude to tentokrát už zdarma, ale za 250 Kč).

V závěru si dovolím vyslovit přání, aby vaše SVJ nepatřilo mezi společenství lidí, kterým je úplně jedno, jak někdo cizí hospodaří s jejich nemalým majetkem. Aby se členové vašeho SVJ zajímali o to, jak o ně jejich výbor pečuje, a pokud zjistí, že dobře, aby statutární orgány nejen všude a často chválili, ale aby je po zásluze za jejich mravenčí práci odměnili nejen morálně, ale i finančně.

N. Klainová

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.