rozúčtování

Vložil Fidinka, 31. Leden 2009 - 18:24 ::

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na postup vyúčtování záloh na služby, když shromáždění vlastníků jednotek dosud neschválilo způsob rozúčtování cen služeb na jednotlivé vlastníky. SVJ vzniklo v roce 2005 a nikdo dosud o způsobu rozúčtování nerozhodoval.

Zajímal by mě postup v případě, kdy SVJ vznikne vkladem do katastru v červnu běžného roku. Vyúčtování se provádí vždy za celý kalendářní rok. Jak tedy provést vyúčtování od ledna do června, zda je ho možno zahrnout v celém vyúčtování? Bude mít potom SVJ aktivní legitimaci v soudním sporu o úhradě případného nedoplatku ?

Děkuji za názory

Fidinka

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Matějka Jaroslav, 31. Leden 2009 - 19:02

    Vážená p.Fidinka, a ostatní,

    ve vašem případě původní vlastník provede vyúčtování za období leden-červen.

    Společenství vzniklo v červnu, k tomuto datu založilo i účetní knihy, převedlo jednotlivé smlouvy s dodavateli energií, služeb a servisu na společenství. Vlastníci již hradí zálohy na účet společenství, ne na účet původního vlastníka. Společenství provede vyúčtování za období červenec (červen)- prosinec daného roku.

    Za daný rok jsou provedeny tedy dvě vyúčtování; za první část roku původním vlastníkem a za druhou část roku společenstvím.

    Úvaha o skutečnosti, že máte stejného správce, který vyúčtování provede za celý rok je mylná.

    Matějka

    Vložil G.X, 1. Únor 2009 - 10:59

    pane Matějko,

    mohl byste konkretizovat /bez ohledu na specifika tohoto případu/, proč úvaha o skutečnosti, že máte stejného správce, který vyúčtování provede za celý rok, je mylná?

    děkuji G.X.

    Vložil Matějka Jaroslav, 1. Únor 2009 - 11:36

    Vážený pane G.X.,

    skutečně poskytnuté zálohy uživatelů bytů/vlastníků jedné osobě (právnímu subjektu) za určité časové období (část roku) je nutné vyúčtovat proti skutečným nákladům za stejné časové období.

    Přijatá záloha je závazkem příjemce vůči plátci zálohy.

    Matějka

    Vložil Fidinka, 31. Leden 2009 - 19:25

    Děkuji za odpověď. Vážený pane Matějko, původním vlastníkem byli podíloví spoluvlastníci, nyní vlastníci jednotek. Samozřejmě, že chápu, že Vámi navrhované řešení je logické, ale myslím, že v praxi těžko proveditelné. Ke dni kdy se podával návrh na vklad dohody o rozdělení budovy na jednotky by totiž musely být provedeny odečty všech měřidel a provedeno přehlášení u dodavatelů služeb. Současně by se muselo předpokládat, že návrh na vklad bude proveden. /návrh mohl být z nějakého důvodu zamítnut/ Abych to zkrátila, stav měřitel nebyl zjištěn. Správně jste mě prokoukl, že nemovitosti spravuje stále stejný správce, který prostě vyhotovil jedno vyúčtování podle klíče, který byl odsouhlasem podílovými spoluvlastníky. Nové rozúčtování nebylo odsouhlaseno. Chtěla bych se zeptat, jestli by (jak předpokládají vzorové stanovy v čl.VII odst. h) schválení rozúčtování…není-li stanoveno zvláštním prívním předpisem, bylo možno zahrnout vyhlášku 371/2004 Sb. ? Myslím, že by o postoupení práv na vyúčtování za takto provedený rok mohli spoluvlastníci postoupit na ové vzniklé SVJ. Co myslíte Vy ? Zálohy jsou hrazeny stále na stejný účet. V KB je možno změnit spoluvlastníka na SVJ, proto účet zůstal stejný.

    Děkuji za odpověď

    Fidinka

    Vložil Matějka Jaroslav, 31. Leden 2009 - 20:11

    Vážená paní Fidinko,

    společenství vlastníků je novým právním subjektem, v žádném případě se nejedná o právního nástupce původního vlastníka. Společenství musím mít svůj nový vlastní účet.

    Po dni vzniku společenství, respektive po dni schůze shromáždění, kde byl zvolen statutární orgán společenství – výbor, by mělo proběhnou fyzické předání domu včetně fakturačních měřidel jako podklad pro ukončení smluv původního vlastníka a uzavření smluv společenství s jednotlivými dodavateli. Ke stejnému datu by měly být provedeny odečty i podružných měřidel.

    Nařízení vlády č.371/2004 Sb. (Vzorové stanovy) nejsou vhodným závazným materiálem pro nově vzniklé společenství „napořád“. Tyto „vzorové stanovy“ je nutné minimálně upravit pro podmínky-potřeby vášeho domu a v části hospodařeni zásadně rozpracovat-specifikovat.

    Matějka

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".