Rozšíření bytu jen na základě nového Prohlášení vlastníka

Vložil alibagil, 3. Květen 2016 - 18:09 ::

Dobrý den, chtěl bych poprosit o radu.

Vlastním byt v domě o 3 bytových jednotkách, který mí rodiče kupovali od města někdy těsně po revoluci, v době, kdy ještě pravděpodobně nebyly nastaveny všechny zákonné povinnosti tak, jako je to teď. Byt nad námi se v této chvíli prodává a budoucí vlastník ke mně přišel s tím, že nemůže dojít k přepsání, protože na katastru chybí prohlášení vlastníka, resp. možná tam je, ale chybí v něm některé povinné pasáže, jako vymezení spol. prostor, atd., které snad současný platný zákon vyžaduje. Souhlasil jsem tedy, že se vytvoří a podepíše prohlášení nové, které, když jsem ho ale dostal a prohlédl, vykazovalo několik nesrovnalostí, jako menší plocha mého bytu, můj menší spoluvlastnický podíl, společné části domu (půda) vyhrazené čistě k výlučnému užívání 3 bytové jednotky (prodávaného bytu). Začal jsem se tedy ptát a ukázalo se, že to samozřejmě není žádný omyl, že je to záměrně připraveno k tomu, aby se tento byt dal následně rozšířit z původního 2+1 na 4+1, o nějakých 20 metrů čtverečních, právě o prostor půdy. A to bez jakýchkoliv dalších povolení, nebo schválení. Pochopil jsem to tak, že se využije jakési chybějící dokumentace a bude se v papírech tvrdit, že ten byt byl vždycky 4+1, o té nové, nadstavené rozloze. Vůbec tedy nevím, jak je tohle možné udělat, ale všichni se tváří, že to možné je.

Můj dotaz zní, kdybych s tím souhlasil a toho upravené prohlášení podepsal, vyplívají z toho pro mě nějaká právní rizika? Nemohu být kvůli tomu v budoucnu nějak popotahován ze strany úřadů, kdyby se to zjistilo? A také, jestli nenesu nějaká rizika majetková, co se týče mého vlastnictví, co konkrétně může způsobit to, že se de facto vzdám části svého podílu (rozšířením bytu se podíly samozřejmě musí upravit). Děkuji moc za odpověď.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil alibagil, 4. Květen 2016 - 10:07

    Děkuji všem za reakce. Ještě bych měl jeden dotaz a to, jak daný půdní prostor ocenit, je mi jasné že na to není lehké odpovědět, bez znalosti lokality, stavu nemovitosti, atd., spíš mi jde o to, jestli existuje nějaké obecné řešení, případně nějaká metodika, např. vycházet z ceny bytu, ceny půdy (pozemku) v dané lokalitě, atd.

    Vložil anon (bez ověření), 3. Květen 2016 - 19:08

    Pokud je byt v ideálním vlastnictví (máte 1/3 domu), tak prohĺašení nemáte

    Pokud vlastníte bytovou jednotku, prohlášení musí být na katastru, tak si tam zajděte, udělají vám kopii

    U půdy záleží, zda se jedná o půdu užívanou všemi vlastníky (umístění antén, vymetání komínů), ta je společnou částí domu. Pokud se ale jedná o prostor vedle bytu přístupném výlučně z bytu a užíváném výlučně tímto vlastníkem bytu, nejedná se o společnou část. Je to individuální. Záleží, zda je naplněna definice společných částí dle 1160 OZ „podle povahy mají sloužit všem společně“.

    Vložil alibagil, 3. Květen 2016 - 19:31

    Děkuji za reakci. Na té půdě jsou samozřejmě antény, i přístup ke komínům, myslím si, že jde o společnou část domu, která akorát není v původním prohlášení rozepsána. Ono to i v tom novém prohlášení bylo uděláno tak, že si nový vlastník „připojí“ pouze část té půdy, nějakých 20 metrů čtverečních a zbývající část bude opět společným vlastnictvím, ovšem tentokrát už s výlučným užíváním pro tuto jednotku.

    Vložil Jan77 (bez ověření), 3. Květen 2016 - 18:47

    Jestli to chápu správně, máte se dobrovolně vzdát užívacího práva půdy ve prospěch jiného vlastníka.

    To bych nepodepisoval. Půda je i vaše. Pokud se má něco nového vybudovat (rozšíření jednotky), a vy s tím souhlasíte, uzavřete smlouvu o výstavbě, ve které bude zahrnuto i finanční vypořádání.

    Vložil alibagil, 3. Květen 2016 - 19:24

    Ono s tou naší půdou je to tak, že k ní stejně máme mizivý přístup, chytré hlavy kdysi ještě za komárů dovolily rekonstrukci toho bytu stylem, že se na ní nedá jít ze společných prostor, ale pouze přes ten byt. Takže to vždy bylo o tom zazvonit a dotázat se, jestli můžeme (možná to bylo nějak zakotveno ve smlouvě), v důsledku čehož jsme jí prakticky přestali využívat.

    Takže mi o ní primárně nejde a klidně jí pustím tomu, kdo je jako jediný schopný jí využít, nebo používat, samozřejmě ale za nějaké finanční vyrovnání, přesně jak píšete. A chápu, že stylem, který jsem tu popsal, to jde nejjednodušeji, bez zbytečného papírování, prodlužování, čekání a prodražování. Jen bych se nerad dostal do křížku se zákonem, nebo, z nějakého zatím neviděného, mě neznámého důvodu, ohrozil cenu svého majetku, to mi za těch pár korun, co bychom za tu půdu případně dostali, určitě nestojí.

    Vložil ? (bez ověření), 4. Květen 2016 - 11:29

    Zajděte si na katastr nemovitostí (KN), jak Vám radí Annon.

    Na KN:

    • si nechte udělat kopii CELÉHO Prohlášení vlastníka domu.
    • si zjistěte, jaké číslo jednotky má ten vlastník, vedle kterého je průchod na půdu. Následně požadujte kopii výpisu jeho Listu vlastnického (LV), kde je stanoven podíl velikosti jeho bytu na společných částech domu.
    • Z jeho vlastnického listu zažádejte o kopii smlouvy, na základě které byt získal. Ve smlouvě byste se měl dočíst, zda oprávněně užívá půdu nebo ne. Upozorňuji i pokud bude mít ve smlouvě, že se jedná o výlučné užívání půdy a v Prohlášení vlastníka je půda jako společná část domu, tak je půda nadále společnou částí domu ale v jeho výlučném užívání, pokud je toto výlučné užívání tohoto bytu dáno i v Prohlášení vlastníka domu. A pokud chce získat – rozšířit jednotku o tuto spol.část domu, tak to musí být dáno smluvně (smlouva o výstavbě??? apod.) a mělo by dojít mezi ostatními spoluvlastníky společných prostor k finančnímu vyrovnání.

    A protože chce z menšího bytu udělat větší 4+KK právě rozšířením prostoru o tento půdní prostor, tak musí být smlouva o výstavbě a současně ve smlouvě musí být stanoveno, jak se za tento prostor navíc vyrovná s ostatními vlastníky v domě. Samozřejmě tata změna podlahové plochy nově vybudovaného bytu 4+KK se musí projevit ve změně Prohlášení vlastníka domu.

    Na názor RK se vykašlete, ta chce jen prodat/koupit a tak manipuluje s klienty – je na taková jednání školená.

    Vložil alibagil, 4. Květen 2016 - 13:32

    Na katastr samozřejmě zajdu, ale jak se v tom začínám malinko orientovat, tak si myslím, že momentálně žádné prohlášení vlastníků podepsané a uložené není. V té době, když se byty kupovaly do os. vlastnictví nebylo potřeba. To je vlastně důvod, proč se teď musí podepsal, protože bez toho nemůže jednotku koupit, resp. přepsat. Smlouvu jsem neviděl, ale bude stejná, jako ta moje, v ní je definován pouze byt, jeho celkovou rozlohou + rozlohou jednotlivých místností, žádné další prostory jmenovitě definovány nejsou, berou se jako společné prostory, rozdělené procentuálně podle podílu. Konkrétně má tedy bytová jednotka, o které se bavíme podle původní kupní smlouvy 92 m2 (je to 2+1), spoluvlastnický podíl je pak 26 %. V tom připravovaném prohlášení je to ale 115 m2(4+1) a nějakých 31 procent, rozšířeno právě o ten prostor půdy, který nikde nebyl ve smlouvách definován, měl by tedy patřit do společného vlastnictví. Jak to chápu já, tak chtějí udělat to, že na katastru se uloží nová kupní smlouva, ve které už bude nová, větší rozloha, dále se uloží prohlášení vlastníků, také se zvětšeným prostorem pro jednotku 3 a dále se bude vystupovat, jakoby ten prostor byl od samého začátku součástí tohoto bytu, tzn. nebyla by potřeba žádná smlouva o výstavbě, možná ani stavební povolení, leda jako na rekonstrukci. Jediné, co jim k tomu chybí, je momentálně můj podpis na prohlášení vlastníků.

    Vložil ? (bez ověření), 4. Květen 2016 - 11:39

    Ještě jsem opomenula: Zjistěte si také na příslušném stavebním odboru, zda v minulosti žádal vlastník bytu již o nějaké stavení úpravy. Zdá se mi trochu divné, že by od počátku dům byl rozdělen tak, aby na půdu měl přístup jen vlastník tohoto bytu. O tuto informaci včetně příslušných příloh můžete žádat (písemně) dle zákona 106/1999 Sb.

    Žádost by byla Věc: Žádost o poskytnutí informace ve smyslu zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů. Následně vyjmenujete, co požadujete doložit-zaslat na Vaši adresu.

    Přeji úspěch

    Vložil alibagil, 4. Květen 2016 - 13:41

    K těm předcházejícím stavebním úpravám. Ty byly udělány někdy v roce 80, kdy byl dům majetkem bytového družstva a proběhly stylem, že se původní miniaturní podkrovní byt, snad 1+kk, rozšířil o část půdy, ale hlavně o chodbu, která byla dřív společná a byl z ní přístup právě na půdu. Teď je z ní předsíň toho bytu :-( Tenkrát to prostě nikdo neřešil, proběhlo to pravděpodobně za příslib, že se přístup umožní, možná je to dokonce zakotveno v nějaké kupní smlouvě.

    Vložil Anonymuus (bez ověření), 4. Květen 2016 - 11:53

    Umožní náhled do veškeré stavební dokumentace. Zavolejte si na stavební úřad, tam vám řeknou, zda si můžete přijít rovnou nebo je třeba se objednat, protože mají archiv mimo budovu. Je to zdarma. Můžete si dokumentaci i ofotit na místě. Řídí se to stavebním zákonem, nikoli zákonem o přístupu k info. (Osobní zkušenost)

    Staré domy to tak občas mívají, že vstup na půdu je přes byt.

    Vložil ? (bez ověření), 4. Květen 2016 - 12:35

    Děkuji, ano tento postup je logičtější.

    Vložil anon (bez ověření), 3. Květen 2016 - 20:02

    tak prohlášení podepsat současně s finančním vyrovnáním.

    Změnou prohlášení vám klesne podíl na domu, což se projeví při rozhodování o domu, ale zato budete přispívat méně peněz na provoz a údržbu domu.

    Na ten katastr si zajděte stejně, aspoň zjistíte, co jim tam vadí.

    Vložil alibagil, 3. Květen 2016 - 20:16

    Děkuji. Ještě se zeptám, může mít ten snížený podíl na domě nějaký vliv i na něco jiného, než jen třeba na to rozhodování? Pán z realitky, který to zařizuje tvrdí, že to nijak nepocítím, ale tak nějak mi není po srsti snižovat si podíl na čemkoliv, byť chápu, že ten můj majetek je primárně vytyčen tím bytem a ne domem. Jde mi o to, že bych chtěl někdy v budoucnu také prodávat a nerad bych pak slyšel, že cena mohla být vyšší, kdybych tenkrát nepodepsal, z důvodu toho a toho.

    Vložil zdeseny clen SVJ, 3. Květen 2016 - 20:30

    http://realitymix.centrum.cz/…m2-bytu.html

    A cena za jednotku plochy je daná stavem domu. Velikost podílu nikoho nezajímá. Jen pokud by se jednalo o rozdíl ovlivňující hlasovací práva, tak by to mělo vliv. Podívejte se do textu prohlášení, jaké tam máte hlasovací pravidla a kvóra. (pokud by například Váš podíl tou změnou klesnul pod 1/3 a bylo tam někde 2/3 kvórum…)

    Správa bez vzniku společenství vlastníků

    § 1191 – § 1193 http://www.zakonyprolidi.cz/cs/2012-89

    Vložil alibagil, 4. Květen 2016 - 10:08

    Děkuji všem za reakce. Ještě bych měl jeden dotaz a to, jak daný půdní prostor ocenit, je mi jasné že na to není lehké odpovědět, bez znalosti lokality, stavu nemovitosti, atd., spíš mi jde o to, jestli existuje nějaké obecné řešení, případně nějaká metodika, např. vycházet z ceny bytu, ceny půdy (pozemku) v dané lokalitě, atd.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".