Rozdělení jednotky, změna užívání a úprava jedné části

Vložil Meikaa, 12. Červen 2018 - 13:55 ::

Dobrý den,

chtěla bych poprosit o radu v mém případě, kdy se mi zde nepodařilo dohledat dostatečně podobnou situaci, abych znala správný postup.

Mám ve vlastnictví nebytové prostory (viz příloha, využití léta jako kanceláře) v 1 NP bytového domu (SVJ, před 2012). Tyto prostory se skládají z jednoho vzhledově typického bytu (část v příloze označená „A“) a bývalé kočárkárny přes společnou chodbu (část „B“). Tyto prostory jsou v souhrnu označeny katastrem jako jednotka.

Nyní bych ráda:

 1. rozdělila jednu jednotku na dvě samostatné jednotky (dle nákresu A a B);
 2. změnila způsob užívání „bytové“ části A na bydlení;
 3. z bývalé kočárkárny B bych za pomoci pár skleněných stěn a instalatéra (přes jednu zeď jsou dostupné stoupačky k toaletě uklizečky, musely by se zde nainstalovat nové podružné měřiče pro sociální zařízení) vytvořila malý samostatný byt pro dceru. Nemělo by jít o žádné velké invazivní úpravy – pouze vytvoření přístupu ke stoupačkám.

( ⇒ nejde o nutné pořadí – ráda si nechám poradit s postupem)

Mé dotazy zní:

 1. Potřebuji na vše souhlas ostatních vlastníků? Pokud na-něco-z-uvedeného/ano, je nějaká standardizovaná podoba? Naše SVJ se 100% nikdy nesejde, protože hodně lidí pronajímá byty ze zahraničí a další schůze bude asi až koncem roku. Stačí případně nějaké potvrzení souhlasu e-mailem od většiny/každého?
 2. Jdou některé z výše uvedených kroků udělat i bez souhlasu SVJ, pouze na základě jednání se stavebním úřadem a pak zápisem do katastru?
 3. Nemáte náhodou někdo podobnou zkušenost a radu, jakými kroky ideálně postupovat? Nevím, zdali nejprve jít na katastr a řešit rozdělení, nebo se pokusit získat souhlasy vlastníků, či vyplnit nějaký papír a jít na stavební úřad?

Rovnou se omlouvám, pokud mám někde špatnou terminologii – v tomto oboru nemám žádnou zkušenost ani vzdělání. Informace ráda doplním.

Děkuji.

PřílohaVelikost
IMG_2019e.jpg646.87 KB

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Meikaa, 13. Červen 2018 - 7:25

  Děkuji za odpovědi. Věřte mi, že jsem načetla spoustu článků a diskusí, než jsem sem napsala. Tím, že se jedná o ambiciózní a komplikovaný plán, uvízla jsem v bodě se spoustou rozporuplných informací – právě i s tím, zdali je rozdělení před rokem 2014 relevantní, či platí prostě vždy NOZ. Dům se každopádně rozdělil na jednotky dlouho před tímto rokem.

  Jak píše pan JaVa – plán by neměl měnit podlahovou plochu a jediný zásah do společných prostor je právě přístup k vodě a odpadům. V části B (22 m2 + lodžie) bych chtěla vytvořit byt (jakých je v Praze spousta) právě doděláním koupelny. Předpokládám, že sádrokartonová příčka či skleněná stěna se nebere jako trvalá změna výměry prostor, nebo ano?

  K tomu co píše pan Jan77 (izolační vlastnosti) – je mi jasné, že se na nebytovou část bude muset podívat profesionál. Můj momentální odhad dle nákresů je, že tento prostor je stavěn úplně totožně jako byt nad ním, tak pro začátek pracuji s touto tezí. I za předpokladu, že by to nakonec byl malý samostatný nebytový prostor, stále s koupelnou to bude minimálně víc užitečné. Třeba kancelář na pronájem.

  Pokud jsem tedy závěry pochopila správně, pro komplexní plán musím nejprve získat kladné usnesení SVJ – tudíž čekat až do podzimu na schůzi. Tudíž asi nejlogičtější bude nejprve změnit způsob užívání celé jednotky na byt – k tomu nepíšete, že by byl souhlas potřebný a dělit až později.

  Vložil JaVa, 13. Červen 2018 - 7:39

  „Tudíž asi nejlogičtější bude nejprve změnit způsob užívání celé jednotky na byt“

  Také si myslím,že by jste měla nejprve navštívit příslušný SÚ a získat co nejvíce informací o tom,co bude k realizaci Vašeho záměru nezbytně nutné.

  Přeji Vám hezký den.JaVa

  Vložil Jan77 (bez ověření), 12. Červen 2018 - 16:44

  Tyto úpravy vedou velmi pravděpodobně ke změně podlahové plochy, tím se změní spluvlastnický podíl všem vlastíkům a už z tohoto důvodu budete potřebovat souhlas všech členů SVJ.

  Vložil JaVa, 12. Červen 2018 - 17:08

  Tazatelce se zřejmě jedná pouze o změnu způsobu užívání části nebytové jednotky na bytovou a v tom druhém případě, se pouze potřebuje napojit na vodu a odpady.To je dle mého soudu jediný zásah do společných částí domu,ke kterému potřebuje souhlas shromáždění vlastníků.Samoz­řejmě pokud má současná nebytová jednotka podružné měření el.energie (vlastní elektroměr).Tzn.,že se velikost jednotek v m2 dle PV zřejmě měnit vůbec nebude a v tom případě se ani nezmění spoluvlastnický podíl všem vlastníkům jednotek v domě.

  Hezký zbytek dne.JaVa

  Vložil Jan77 (bez ověření), 12. Červen 2018 - 19:04

  Podíval jsem se na výkresy a skutečně můžete mít pravdu. Trochu nejasné je, že se má měnit způsob užívání části A na bydlení, přitom byt naopak v části B má vzniknout byt ? Jak – když tam nejsou místnostní – minimálně v bytě musí být předsíň, obytná místnost a koupelna. Výkres je nejasný, Další věc je, že stěny kočárkárny nebudou splňovat izolačními vlastnostmi (teplenými, akustickými) požadavek na bydlení.

  Vložil JaVa, 12. Červen 2018 - 15:03

  Zkuste si nejprve něco o změně bytové jednotky na nebytovou nebo opačně,nastudovat sama.Je toho zde opravdu dost.Je rozdíl mezi bytovým domem rozděleným na jednotky před 31.12.2013 a dle Z.Č.89/2012 Sb.,účinného od 1.1.2014.

  Ve Vašem případě, se zásahu do společných částí domu nevyhnete a tudíž budete k realizaci vašeho projektu, nutně potřebovat, mimo povolení SÚ,kladné usnesení ze shromáždění vlastníků (v písemné formě).Myslím,že 100% dohoda všech nebude nezbytná,neboť se zřejmě nebude měnit PV dle § 1169 odst.2/89/2012 S­b.,.

  Např.:

  https://www.epravo.cz/…u-94536.html

  Pevné nervy a hezký zbytek dne.JaVa

  Vložil Vlastik (bez ověření), 13. Červen 2018 - 10:20

  Napsal jste:

  „.Myslím,že 100% dohoda všech nebude nezbytná,neboť se zřejmě nebude měnit PV dle § 1169 odst.2/89/2012 S­b.,.“

  Ovšem podle § 1166 musí být v prohlášení uvedeno alespoň pojmenování a označení jednotlivých bytů alespoň číslem a umístěním s určením účelu užívání

  A to se přece změní, tzn., že bude třeba změnit prohlášení dle 1169 odst. 2 NOZ.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".