Říkají tomu "Účetnictvi"

Vložil Anonymous, 6. Červenec 2008 - 14:48 ::

Jedna z prvních 5 základních zásad účetnictví je, že musí poskytnout věrný a poctivý obraz o stavu majetku, závazků, hospodářské a finanční situace účetní jednotky. Jaká je skutečnost v našem SVJ, které jí vede účetnictví správce (SBD), bývalý vlastník družstevních bytů a současný vlastník bytů, které dosud nebyly převedeny do osobního vlastnictví.

Velmi zkráceně:

Každý účetní zápis je účtován dvouřádkem a to ať na str. MD či D je vždy protiúčet označený v sestavě počitačem číslem 0,00 které jakýmsi kódem pro zúčtování souvztažného zápisu na účet 395 – vnitřní zúčtování.

Příklad: MD 221 D 0.00 100 Kč (0.00=účet 395)
  MD 0.00 D 311 100 Kč  

Z proúčt.bankovního výpisu nepoznáme kdo nám zaplatil (mám na mysli účet) a z účtu 311 nepoznáme odkud peníze přišly. Když se v sestavě počitače podíváme na účet 395, zak zjistíme, že obraty str. MD a D jsou v pořádku a účet je vyrovnaný. Podle mne se zcela ztrácí průkaznost účtování. Bankovní výpisy jako takové nejsou číslovány. Jsou číslovány pouze bankovní operace a to v postupu od počátku roku. To znamená že třeba d. č. 371 najdeme v bankovním výpise čís. 4 nebo 5. V účetnictví není zachyceno skutečné datum bankovní operace, ale datum např. buď 20. 3. 08, nebo 20.04.08 to je totiž den vystavení bank.výpisu. KB vystavuje něsíční bank.výpisy a to od 21. běžného měsíce do 20. dne následujícího měsíce. Tímto způsobem účtování se pak stane, že v účetnictví měsíce března nejsou zachyceny bank. operace v březnu uskutečněné od 21.3. do 31.3. a zůstatek v účetnictví nesouhlasí se zůstatkem dle bank. výpisu k 31. 3. 08.

Složené rozúčtování z účtu 395, příklad: v účetních sestavách z počitače zastupuje účet 395 označení účtu 0,00.

  Účet MD Účet D
Výst.sestava z počitače u účtu: 311.10 0,00 6 735 Kč
  311.10 0,00 32 632 Kč
(orient.součet pro mne)     (39 367)

Zápisy na protiúčtech:

(7 položek) 0,00 324.09 2 655 Kč
(9 položek) 0,00 324.10 29 055 Kč
(2 položky) 0,00 955.01 7 657 Kč
(orient.součet pro mne)     (39 367)

Z uvedeného je zřejmé, že 2 položky na MD 311.10 v hodnotě 39 367 Kč jsou zúčtovány na protiúčtech celkem v 18 položkách. Podvojnost účtování tedy byla dodržena.Jaká je vypovídací schopnost v souvztažnostech takto vedeného účetnictví? Podle mne žádná.

Dle mého názoru není v tomto příspěvku možné zabývat se podrobnějším komentářem k různým variantám potřebných sestav na účetnictví navazující.

Reakce správce na moje připomínky (jsem pouhý člen SVJ): Tento program je vysoce kvalitní, neustále reaguje na všechny potřeby a změny, které je nutno provést. Závěrem Vám sdělujeme, že budeme nadále pokračovat v našem systému, který vyhovuje jak SVJ, tak orgánům které provádějí kontrolu. Mnoho SVJ bylo již kontrolováno a vždy bez nálezů.

Moje pozn.: je to reakce správce na moji písemnou připomínku na členské schůzi SVJ. Ne vždy je „kontrola“ opravdovou kontrolou. Vždy jsem se držel zásady slyšení nestranných osob k mým názorům abych se tímto způsobem dopracoval k optimálnímu řešení daného problému. To samé očekávám v diskuzi k nastíněné problematice. Za Vaše názory předem děkuji.

Rak

(částečně graficky upraveno pro větší přehlednost – admin)

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil AnonymousKadrnka Otakar (bez ověření), 7. Červenec 2008 - 15:41

    Něco málo na vysvětlenou ing. Klainové. Dnes jsem si u SBD ověřil jak vedou účetnictví pro jednotlivá SVJ. Mají na to jeden program a každé SVJ v rámci tohoto pro- gramu tvoří samostatné středisko. Měl jsem možnost seznámit se s problematikou účetnictví vedeném po vzoru baťovského systému až do konce roku 1952.OD 1.1. 1953 podle sovětského vzoru se přešlo na zcela nový druh účetnictví zaměřeného hlavně na plnění plánovaných úkolů jako bylo plnění plánu vlastních nákladů-účet 175,plnění plánu realizace účet 181, účtování hlavní výroby na účtu 035 atd. Baťovský systém vede- ní (hlavně vnitropodnikového účetnictví), zůstal ve mně hluboce zakořeněn. Pracoval jsem i jako vedoucí účtárny až do roku 1969 kdy jsem ztratil důvěru „dělnické třídy“ a nes- měl jsem řídit kolektiv pracovníků. Pracoval jsem jako ekonom provozu bez podřízených pracovníků. V této funkci jsem stále využíval dosažených výsledků vnitropodnikového účetnictví,které se stalo již od mého nástupu do praxe mým velkým koníčkem. Vnitropodnikové účetnictví mě nesmírně ba- vilo protože dávalo velké tvůrčí možnosti seberealizace a to hlavně v problematice hledání správného hodnocení rozpraco- vané a návazně i hotové výroby, výsledné kalkulace a jejich rozbory. Za každou vyčíslenou hodnotou jsem viděl vloženou lidskou práci a dá se říci, že celého výrobního kolektivu podniku, vrátným počínaje a ředitelem konče. Je samozřejmé, že výsledky mé kontrolní činnosti byly pro řadu pracovníků vždy nepříznivé (dobré výsledky se chváli sami). Za tuto činnost jsem si získal i řadu „nepřátel“. V mém pravidelném politicko-hospodářském hodnocení bylo vždy psáno:na vysoké odborné úrovni, politicky nespolehlivý, možno ponechat na dosavadní funkci". Je samozřejmé, že po něžné revoluci jsem byl zařazen na další funkce, ale to jsem se již chystal na odchod do důchodu. Již jsem toho o sobě prozradil dost, ale mé zážitky z praxe by vydaly na celou knihu. Mohl byćh klid- ně vést účetnictví SVJ, ale bohužel rutinní práce mě již nebaví.Možná se mi podaří přemluvit programátory s kterými jsem vytvořil úspěšný program pro velkou spoustu podnika- telů a pokusil se vytvořit maximálně automatizovaný vlastní program pro SVJ. Tolik ve zkratce o mé dosavadní činnosti v oboru účetnictví. Ještě jednou Vás srdečně zdravím a děukji za příspěvek do diskuze. Rak.

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 7. Červenec 2008 - 16:59

    Pane Kadrnko, napsala jsem Vám mail, který se mi před chvílí vrátil jako nedoručitelný. Adresu jsem převzala z objednávky prográmku. Prý je špatná. Takže zde je nakopírována zpráva pro Vás:

    VPÚ a výsledné kalkulace mě rovněž kdysi bavily, ale to jsem ještě působila na škole. Teď se plně věnuji účetnictví SVJ. Je plné zvláštností, řada účetních postupů se musí vymýšlet, čili je to rovněž tvůrčí práce, velmi zajímavá.

    Vedení účetnictví SVJ formou, kterou jste popsal, považuji za naprosto nesprávnou. Každé SVJ musí mít své vlastní účetnictví. Vaše SVJ snad ani nemá vlastní běžný účet. Náprava bývá potom dost pracná, v družstvech to vře, když se mají rozklíčovávat a rozdělovat finanční prostředky.

    Nevím, kolik členů má vaše SVJ, ale když jste tak šikovný, mohl byste se klidně pustit do účetnictví sám. Pokud se Vám moje tabulky nebudou zdát dobré, nevadí, byly překlenovací. Teď je využívám ve své školce základů účetnictví na webu www.klaiex.webnode.cz. A taky při testování programu SimpleUcto.

    Asi jste si přečetl můj příspěvek Klaiex a SimpleUcto. Můžete tedy využít program vyrobený adminem, až bude doladěn pro ostrý provoz. Určitě bude dobrý, dokonce myslím, že pro SVJ úplně nejlepší (bez zbytečných agend, které mají ostatní programy).

    Zatím se mějte hezky! Srdečně zdraví N. Klainová

    Vložil JarekSVJ, 7. Červenec 2008 - 11:15

    To je hrůza, je mně jasné, že za můj názor budu zase kritizován.Ale kritika bude směřovat pouze z řad lidí, kteří nejsou zvyklí na zodpovědnost, nebo mají z bydlení v králikárnách(mys­litel planety Veškrn) dobrou živnost. Prosím nechejte hospodaření se soukromím majetkem na vlastnících!!!!

    Vložil N. Klainová (bez ověření), 6. Červenec 2008 - 16:35

    Pane Raku, v úvodu svého příspěvku jste se odvolával na § 7 ZoÚ, který zřejmě Vašeho správce nepřesvědčil, že nemá pravdu. Ani se nedivím, poradím konkrétnější ustanovení než je věrný a poctivý obraz předmětu účetnictví, protože o této definici se občas dohadují i ti největší odborníci.

    V § 8 zjistíte další zásady, které má účetnictví splňovat, i s vysvětlením. Na správce zkuste tentokrát použít odst. 5 zaměřený na srozumitelnost účetnictví. Trvejte na tom, že pokud nebude možné jednoznačně určit obsah účetních případů, porušuje správce hrubě zákon o účetnictví.

    Já si myslím, že takové účetnictví, které jste popsal, by kontrolou nemělo projít bez následků. Zeptejte se, která SVJ již byla kontrolována a kým. Ověřte si, jestli je to pravda. Nějak tomu nevěřím.

    K bankovním výpisům: Zařiďte, abyste dostávali výpisy k poslednímu dni měsíce. V tom by neměl být žádný problém. ZoÚ mimo jiné předepisuje, aby hlavní kniha obsahovala souhrnné obraty Má dáti a Dal účtů alespoň za kalendářní měsíc (§12). To Vaše hlavní kniha neobsahuje – reklamujte tuto závadu.

    Za účetnictví platíte, jste zákazníci, zkuste to správci vysvětlit. Nejdříve by to ale měli pochopit členové výboru Vašeho SVJ, protože ti jsou odpovědni za správnost účetnictví – tedy alespoň do doby, než jim shromáždění schválí účetní závěrku. Potom už za informace podané účetnictvím odpovídáte všichni, čili případnou pokutu za neprůkazné účetnictví byste platili rovněž všichni.

    A nakonec k účtu 395. Účtová skupina 39 se jmenuje Opravná položka k zúčtovacím vztahům a vnitřní zúčtování. Podle ČÚS 411 slouží účtová skupina mimo jiné k účtování o vztazích mezi jednotlivými organizačními útvary. V SVJ žádné organizační útvary nemáte, použití účtu je naprosto neopodstatněné. Připadá mi to, jako kdyby byl účet 395 zvolen právě proto, aby znemožnil srozumitelnost účetnictví.

    Protože jsem Vaše účetnictví neviděla, je možné, že je tomu jinak, že tomu pouze prostě nerozumíte. Potom si nechejte správcem vysvětlit souvztažnosti, které jsou skryté. Trvejte na tom, abyste za peníze, které správci platíte, dostávali srozumitelné informace.

    N. Klainová

    Vložil Anonymous999 (bez ověření), 6. Červenec 2008 - 23:45

    Já bych v použití účtu 395 viděl spíš možnost, že celé účetnictví několika SVJ je vedeno v jednom účetnictví. Tak jak kdysi byly účtovány jednotlivé samosprávy SBD. A faktury dodavatelů znějící na SBD jsou pomocí 395 přiřazovány jednotlivým SVJ. To je možné u samospráv družstva resp. u SVJ bez právní subjektivity. U SVJ s právní subjektivitou to považuji za nepřípustné.

    Výpisy KB jsou zvláštní. Mají měsíční periodicitu vždy od založení účtu. Ale i s tím se dá žít. Na výpisu např. k 20.4. je samozřejmě i zůstatek k 31.3. Jen pohyby na běžném účtu se musí účtovat podle data pohybu a ne podle data výpisu.

    Na srozumitelnosti bych také trval.

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".