Reklamace

Vložil jespik (bez ověření), 12. Červen 2013 - 23:39 ::

Prosím pěkně účastníky o vyjádření názoru na následující. Překrývali jsem spáry páskami. Spáry jsou všude v pořádku, jenom majitel jednoho bytu tvrdí, že spára je udělaná špatně, protože mu prý spárou zatéká do bytu. Foto zatékání existuje, zda je to právě spárou není prokázáno. Můj dotaz zní" Kdo prokazuje a jakým způsobem, že spára není v pořádku. Má SVJ oprávnění podat reklamaci nebo musí reklamaci podat majitel bytu. Kdo nese důkazné břemeno, v jakém stavu je spára. Je to majitel bytu nebo SVJ? Osobně se domnívám, že spára je v pořádku a příčinou zatékaní není spára, příčina je jiná. Jak řešit tento názorový rozdí.

  • zatékání

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil lake, 13. Červen 2013 - 6:13

Reklamaci podává ten, kdo si objednal a převzal zboží nebo službu. Předpokládám že víte, co si SVJ objednalo a u koho. S tím nemá vlastník bytu naprosto nic společného. Jak by mohl podat reklamaci, když vůbec není účastníkem právního vztahu?

Pokud SVJ bude reklamovat u dodavatele, musí k tomu samozřejmě tvrdit a prokazovat, že zboží nebo služba nemá ty vlastnosti, které má mít, nebo které si SVJ ve smlouvě vymínilo.
------------------------------------------------------------------------

Něco zcela jiného než reklamace je požadavek na opravu, který uplatňuje vlastník bytu vůči SVJ. Stěny, spáry a jejich utěsnění jsou společnými částmi domu. Opravy společných částí je povinno zajišťovat SVJ ze zákona. Vlastník bytu je oprávněn požadovat na SVJ, aby nějak zabezpečilo, že ze společných částí nebude do bytu zatékat voda.

Vlastník není povinen k tomu nic prokazovat, ani zjišťovat jak se voda do spáry dostává. Jeho domněnka, že jde o závadu utěsnění spáry, nemusí být správná. Prohlédněte oplechování atiky a izolaci ploché střechy u obvodových stěn domu: voda, která tudy proniká do spár, může protékat na velké vzdálenosti do nižších pater. Po přetěsnění spár má uzavřenu cestu ven na fasádu a teče dovnitř budovy.

lake

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".