Refinancování úvěru na revitalizaci SVJ

Vložil Vladyn, 17. Leden 2016 - 23:47 ::

Popíšu situaci. Rok 2010 Přechod z BD na SVJ. SVJ si bere úvěr na revitalizaci. V zápisu se stanoví výše „příspěvku“ takto.

výše příspěvků členů a výše záloh na úhradu za služby: Svolavatel navrhuje v souladu s přijatým návrhem stanov následující výši příspěvků: Dle článku „na správu domu a pozemku a činnosti podle čl. IV Stanov“ ve výši dle tabulky v příloze. Tato platba zahrnuje:

 • Náklady na správu, pojištění, revize, provoz, odměny výboru, za právní a odborné rady, apod.
 • Činnosti dle čl. IV., (tj. fond oprav, který s ohledem na předpokládané ručení za úvěr tímto fondem a nikoli našimi byty)

tolik k vysvětlení pojmů FO a DZ v našem SVJ. Definice Fondu oprav chybí.

Můj dotaz zní, takto. 5 let se platila jediná částka, nazvaná (Dlouhodobá záloha), která zahrnovala vše kromě služeb. Pokud se doteď platilo všechno v jedné částce bylo by právně nepodložené přestat platit z důvodu, že nevím z čeho se tato částka skládá, když mi to doteď nevadilo. Ale tím, že teď SVJ „přefinancovalo“ stávající úvěr (nižší úrok), mohla by vzniknout situace, že SVJ musí rozepsat z jakých částek se tato částka skládá. Evidentně se teď platí méně za úvěr, tudíž chci taky platit méně. Chci zabránit tomu, aby se DZ používala na všechno, včetně úvěru, bez možnosti hlídat pěněžní toky. Mám možnost teď (po zkušenostech zde) začít klást dotazy a přestat platit jednotnou částku s odvoláním, že nynější úvěr už není ten původní a tak se změnily poměry za kterých byla schválena původní platba do Fondu oprav? Nebo musím v rámci konkludentního souhlasu (tehdy jsem ničemu nerozuměl), pokračovat ve stávajících úhradách a snažit se o osvětu mezi lidma? Dle ZoVB SVJ nesmí požadovat nic navíc, než co obsahuje správa domu.Ale tehdy se jen řekla částka za m2. Já prostě chci za úvěr taky platit méně. Žádný splátkový kalendář s námi nebyl sjednán. Nedaly nám možnost náš dluh uhradit, neumí to totiž vyčíslit. Už jsem vznesl požadavek na vyúčtování dlouhodobé zálohy, která se vybírala i na revitalizaci. Chápu, že jsem jednou začal platit, ale zajímá mě ta možnost jestli se refinancováním neotevřely nějaké možnosti sjednat nápravu.

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Pavlina Vecerova, 14. Červenec 2017 - 12:11

  Dobrý den, prosím, kontaktujte mě buď na emailové adrese a nebo na tel. 730 954 602, Pavlína Večeřová

  Vložil Makahari (bez ověření), 20. Leden 2016 - 18:35

  Z vlastní zkušenosti – pokud byste chtěl splatit jednorázově Váš podíl na úvěru – lake se určitě ohradí proti tomuto označení, tak může výbor požádat banku-spořitelnu, která poskytla úvěr a ta vyčíslí dluh podle Vašeho spoluvlastnického podílu.

  Vložil lake, 18. Leden 2016 - 7:48

  Vladyne, máte to nějak popletené.

  • Žádný „fond oprav“ neplatíte. Sám jste napsal, že požadovaná platba je označena jako „dlouhodobá záloha“.
  • Žádný cizí úvěr nikomu neplatíte. Není k tomu žádný právní důvod. Ani vám nikdo netvrdí, že byste snad hradil nějaký úvěr. Takže nejste oprávněn snížit zálohy z takového neexistujícího důvodu.

  Jiná věc je, že hradíte zálohy na neznámý účel a s nestanovenou dobou použití. Kdo se nestará o svá práva, ten o ně přichází. Z Vašeho textu se jeví, že se nejspíše necháváte vodit za nos bytovým družstvem.

  Vyjděte z toho, že o výši záloh rozhoduje shromáždění. Takže vlastníci jednotek si rozhodnou o tom kolik se bude měsíčně hradit na zálohách, na jaký účel jsou zálohy určeny, a jaká je doba použití těchto záloh. Viz vaše stanovy a § 15 odst. 2 ZoVB.

  lake

  Vložil Vladyn, 24. Leden 2016 - 17:00

  Ano, doteď jsem hradil na „neznámý účel“ protože tento portál čtu až poslední rok. Protože jsem to platil „dobrovolně“ nedalo se s tím nic dělat. Proto se ptám, jestli teď, když SVJ přeúvěrovalo starý úvěr novým, můžu nějak využit svá práva a udělat v těchto platbách pořádek. Reaguji na Lakeho názor, necituji úplně přesně „Ten kdo jednou začal platit dobrovolně....... už nemůže "změnit názor“. Tak teď chci poprosit Lakeho, jestli se nedá nějakým způsobem vnést do placení svěží vítr.

  Ihned po schválení nového úvěru jsem vyzval výbor k objasnění položek, zdůvodnění na co se platí a proč po mě chtějí úvěr a pod. Výbor už připravuje nové rozpisy, kde prý bude všechno vysvětleno.

  P. Lake. v našem zápisu o schválení příspěvku… je formulace „příspěvek do fondu oprav“, v evidenčním listě se to jmenuje „Dlouhodobá záloha“. . Ačkoliv tento pojem nic neznamená, tak jsem ho několik let v dobré víře platil. Mezitím je barák zateplen cca 13 mil. ale ovce si chtějí spořit dále na případné opravy. Je tedy možnost vystoupit nějak z vlaku?

  PS: Vím, že neexistuje Fond oprav, chápu rozdíl mezi 15/1 a 15/2, ale to vím až poslední rok a navíc nás je málo na změnu. Když už nezvládnu provést změny v domě, chci si aspoň pomoct sám. Dá se tedy něco dělat v rozjetém vlaku, když se na jedné stanici měnil úvěr? Od schválení úvěru čile korespoonduji a namítám, ale odpovědi chodí pořád zmatečné.

  vladyn Děkuji za případný návod.

  Vložil lake, 24. Leden 2016 - 17:57

  Jestliže obdržíte nový rozpis plateb, skončí tím účinnost předpisu starého. Můžete se tedy začít nově domáhat, aby nový předpis odpovídal prvidlům pro právní jednání, zejména aby byl srozumitelný a určitý, aby obsahoval pojmy, které jsou uvedeny v zákonech, aby neobsahoval nesmyslné a neexistující položky jako „úvěr“ či „fond oprav“.

  Najdete-li v zápisu nesrozumitelné či neurčité označení, neumím jednoznačně určit jak byste měl postupovat. Chybí judikatura k věci.

  • Existuje názor, že postačí prokazatelně oznámit SVJ i vlastníkům jednotek, že tato část zápisu je pro Vás neplatná pro její neurčitost a nesrozumitelnost. V podstatě nastala situace, kdy shromáždění neschválilo žádné zálohy na správu domu, a hlasovalo o (neexistujícím) fondu oprav. V tom případě SVJ nemůže na tento účel nic vymáhat, protože fond by mohlo tvořit jedině ze zisku.
  • Jiný názor říká, že proti usnesení je třeba se obrátit na soud do tří měsíců, jinak bude usnesení považováno za platné, a mlčení vlastníků bude považováno za souhlas s obsahem usnesení. Soud může v případě sporu vyložit použité pojmy – a bůh ví, jak je vyloží.

  lake

  Vložil Poznamka (bez ověření), 18. Leden 2016 - 1:51

  Není jasný Vás záměr, zda chcete zneužít/využít právně a účetně výborem aplikovaný postup v minulosti, který není v souladu zde doporučeným a přestat platit nebo jen vynutit informaci o stavu hospodaření. I když to hospodaření takové jak to popisujete, ještě neznamená, že má charakter hospodářského deliktu a že někomu vznikla nějaká škoda. Ale až přestanete platit, tak Váš podíl někdo platit bude muset. A jak to vysvětlíte sousedům? Protože jste již poučený a předtím jste nebyl jako ostatní. Pak si myslím, že je fér sdílet i následky kolektivní neznalosti a neusilovat o marginální prospěch na úkor všech sousedů.

  Vložil Ludmila, 18. Leden 2016 - 9:31

  Já jsem podobnou situaci řešila tak, že jsem o tom informovala vlastníky „otevřeným dopisem“ poté, co nezabrala žádost o sjednání nápravy u výboru SVJ. Bohužel, vlastníci nemají zájem stále a proto zvažuji trestní oznámení. Rozhodně nemíním sdílet následky kolektivní neznalosti a hlavně výboru SVJ. Je to fér vůči ostatním?

  Vložil Pavlina Vecerova, 14. Červenec 2017 - 12:12

  Dobrý den, prosím, kontaktujte mě ohledně tohoto problému a pomohu vám s rešením, kontakt: 730 954 602 nebo email pavlina.vecero­va.22@gmail.com, zdraviPavlína Večeřová

  Vložil Anonuvxyz (bez ověření), 18. Leden 2016 - 11:23

  …a vám se nelíbí vlastně co?

  Vložil Advokátka (bez ověření), 18. Leden 2016 - 9:54

  K sepisu trestního oznámení je vhodné si najmout advokáta. Čím více trestních oznámení a soudních sporů, tím více práce pro nás. Jen tak dál, fandím vám.

  Vložil Ludmila, 18. Leden 2016 - 10:51

  Paní „Advokátko“,z va­šeho příspěvku cítím ironii. Ano, čím více trestních oznámení a soudních sporů, tím více práce pro vás a doufám, že pro poškozené to nebude další zbytečné vydání.

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".