Radiátory "navíc".

Vložil Anonymous, 19. Listopad 2010 - 16:41 ::

Dobrý den. V našem domě bylo podezření, že v některých bytech si vlastníci nainstalovali „načerno“ radiátory (v místnostech, ve kterých radiátory ostatní nájemníci nemají). Proto se na schůzi SVJ odhlasovala kontrola bytů za účelem potvrzení či vyvrácení tohoto podezření. Bylo odhlasováno, že kontrolu provede předseda SVJ v doprovodu člena výboru. Po provedené kontrole se podezření potvrdilo. Ovšem jeden nájemník kontrolu odmítl. Dotaz č.1: Jak postupovat v případě když nájemník odmítne vpustit někoho zkontrolovat jeho topení? Dotaz č.2: Jak postupovat v případě, když má někdo v bytě topení „navíc“ ? Zejména mám na mysli, zda by se neměly ty radiátory „navíc“ nějak projevit ve vyúčtování za teplo. Protože se domnívám že je to nefér vůči těm co mají „správný“ počet radiátorů. Dotaz č.3: A jak, v případném novém vyúčtování, zohlednit nájemníka který odmítl kontrolu radiátorů? Děkuji. Karlos.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 20. Listopad 2010 - 16:32

    Odpověď č. 1:
    Nájemce není povinen vpustit do bytu nikoho jiného než svého pronajímatele nebo osobu kterou pronajímatel určil (§ 692 odst. 3 ObčZ). Obraťte se tedy na vlastníka pronajaté jednotky, nikoliv na nájemce. Podle § 13 odst. 4 ZoVB platí, že "vlastník jednotky je povinen umožnit přístup do jednotky, pokud to nezbytně vyžadují úpravy, provoz a opravy ostatních jednotek, popřípadě domu jako celku".
    Pokud jsou na radiátorech indikátory (IRTN), je možno domáhat se podle § 4 odst. 7 vyhlášky 372/2001 Sb., aby konečný spotřebitel (jímž je vlastník jednotky nebo nájemce) umožnil instalaci nebo odečet indikátorů (IRTN) na radiátorech. Toho lze využít ke kontrole topné soustavy.

    Odpověď č. 2:
    Zjistíte-li neoprávněný zásah do topné soustavy, je na místě požadovat po vlastníkovi jednotky nápravu podle § 13 odst. 2 ZoVB. Právem i povinností spoluvlastníků je odstranit stavební závadu na společné části domu nebo na společném technickém zařízení (*). Mohou si k tomu zjednat i přivolení soudu k přístupu do jednotky.
    Pokud vám nevadí svévolná úprava topné soustavy a nehodláte ji uvést do původního kolaudačního stavu, potvrďte změnu (s vědomím stavebního úřadu) a postupujte podle vyhlášky 372/2001 Sb. Ta určuje jak se rozúčtují náklady na teplo.

    Odpověď č. 3:
    Vyhláška 372/2001 obsahuje postup jak navýšit platbu konečnému spotřebiteli (vlastníkovi nebo nájemci jednotky), který neumožní montáž indikátorů nebo jejich odečet (§ 4 odst. 7 vyhlášky). Za pouhé odmítnutí "kontroly radiátorů" však žádná přímá sankce ze strany SVJ neexistuje.

    Pro úplnost dodávám:
    Podle § 103 zákona č. 183/2006 Sb. (stavební zákon) platí, že vedení technického zařízení uvnitř budov je stavbou. Změna tohoto vedení (např. odstranění jedné ze stoupaček nebo odstranění či přidání radiátorů) je tedy nepochybně "stavební úpravou" podle § 103 odst. 1 písm. (b) bod 2 Stavebního zákona. Nevyžaduje sice stavební povolení ani ohlášení stavby, avšak k přijetí rozhodnutí SVJ o stavební úpravě ve smyslu StavZ je zapotřebí souhlasu tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek (§ 11 odst. 5 věta druhá ZoVB).
    -----------------------------------------------------------
    * Poznámka: Viz rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 31.3.2010, čj. 9 As 41/2009 - 109

    lake

    Vložil Anonymous, 20. Listopad 2010 - 18:10

    „Právem i povinností spoluvlastníků je odstranit stavební závadu na společné části domu nebo na společném technickém zařízení“

    Můžete upřesnit, co se míní povinností spoluvlastníků? Znamená to, že spoluvlastník je povinen odstranit závadu na společné části domu (která se nachází kupř. uvnitř jednotky jiného vlastníka)?

    Vložil lake, 20. Listopad 2010 - 21:58

    Anonymous (podepisujte se nějak),
    O povinností spoluvlastníků lze hovořit v případě, kdy je určitý postup spoluvlastníkům uložen zákonem nebo úředním rozhodnutím. Například dojde k porušení předpisů požárních, hygienických či k úpravám v rozporu s kolaudačním stavem, nebo k narušení statiky objektu. K zásahu státu do soukromé sféry pak dojde např. rozhodnutím stavebního úřadu, nebo okresního hygienika. Úřad nařídí odstranění závady zásadně všem spoluvlastníkům nemovitosti. Nikoliv tomu, kdo stav způsobil.

    Samozřejmě, že se závada na společných částech domu odstraňuje i když je přístup pouze zevnitř jednotky. Snad byste nenechal dům spadnout?

    lake

    Vložil Anonymous, 21. Listopad 2010 - 9:13

    „Úřad nařídí odstranění závady zásadně všem spoluvlastníkům nemovitosti. Nikoliv tomu, kdo stav způsobil.“ A nikoliv společenství.

    Odkud plyne shora uvedené? Děkuji. Je můj doplněk (za citátem) rovněž v pořádku?

    Vložil svjvmt (bez ověření), 20. Listopad 2010 - 20:57

    nepůjde a nebude to odstraňovat sám, to dá rozum. Když vezmeme např. povinnost poskytnout pomoc při nehodě, tak se jí rozumí i přivolání pomoci. Prostě to oznámí, že to není v souladu. Lidově řečeno to „práskne“!

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".