Vložil lake, 20. Listopad 2010 - 16:32

Odpověď č. 1:
Nájemce není povinen vpustit do bytu nikoho jiného než svého pronajímatele nebo osobu kterou pronajímatel určil (§ 692 odst. 3 ObčZ). Obraťte se tedy na vlastníka pronajaté jednotky, nikoliv na nájemce. Podle § 13 odst. 4 ZoVB platí, že "vlastník jednotky je povinen umožnit přístup do jednotky, pokud to nezbytně vyžadují úpravy, provoz a opravy ostatních jednotek, popřípadě domu jako celku".
Pokud jsou na radiátorech indikátory (IRTN), je možno domáhat se podle § 4 odst. 7 vyhlášky 372/2001 Sb., aby konečný spotřebitel (jímž je vlastník jednotky nebo nájemce) umožnil instalaci nebo odečet indikátorů (IRTN) na radiátorech. Toho lze využít ke kontrole topné soustavy.

Odpověď č. 2:
Zjistíte-li neoprávněný zásah do topné soustavy, je na místě požadovat po vlastníkovi jednotky nápravu podle § 13 odst. 2 ZoVB. Právem i povinností spoluvlastníků je odstranit stavební závadu na společné části domu nebo na společném technickém zařízení (*). Mohou si k tomu zjednat i přivolení soudu k přístupu do jednotky.
Pokud vám nevadí svévolná úprava topné soustavy a nehodláte ji uvést do původního kolaudačního stavu, potvrďte změnu (s vědomím stavebního úřadu) a postupujte podle vyhlášky 372/2001 Sb. Ta určuje jak se rozúčtují náklady na teplo.

Odpověď č. 3:
Vyhláška 372/2001 obsahuje postup jak navýšit platbu konečnému spotřebiteli (vlastníkovi nebo nájemci jednotky), který neumožní montáž indikátorů nebo jejich odečet (§ 4 odst. 7 vyhlášky). Za pouhé odmítnutí "kontroly radiátorů" však žádná přímá sankce ze strany SVJ neexistuje.

Pro úplnost dodávám:
Podle § 103 zákona č. 183/2006 Sb. (stavební zákon) platí, že vedení technického zařízení uvnitř budov je stavbou. Změna tohoto vedení (např. odstranění jedné ze stoupaček nebo odstranění či přidání radiátorů) je tedy nepochybně "stavební úpravou" podle § 103 odst. 1 písm. (b) bod 2 Stavebního zákona. Nevyžaduje sice stavební povolení ani ohlášení stavby, avšak k přijetí rozhodnutí SVJ o stavební úpravě ve smyslu StavZ je zapotřebí souhlasu tříčtvrtinové většiny všech vlastníků jednotek (§ 11 odst. 5 věta druhá ZoVB).
-----------------------------------------------------------
* Poznámka: Viz rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 31.3.2010, čj. 9 As 41/2009 - 109

lake

Odpovědět příspěvkem do diskuse

Obsah tohoto pole je soukromý a nebude veřejně zobrazen.
Tato informace bude zobrazena.
Diskuse je moderovaná - neslušné příspěvky, příspěvky mimo téma apod. mohou být odstraněny.