Prosím o radu.

Vložil Plechatý (bez ověření), 26. Březen 2016 - 0:08 ::

Poraďte důchodci.Naše SVJ chystá zateplení domu /z r.1959,cih­lový,3podlažní/­.Výbor SVJ nás obeznámí s tímto na chystaném shromáždění,pro návrh má předběžně zajištěno 2/3 ze 24 vlastníků bytů SVJ/.Bojím se,že budu muset prodat byt /1+2/,protože z důchodu /10 000/na úvěr nedosáhnu a mám z něho v mých letech /75/vážné obavy.Jaké jsou zkušenosti se zateplováním cihlového domu a s důchodci při stanovení úvěru u banky a s výši jeho splácení /je tu přeci jenom rozdíl mezi výplatami práce činných a dúchody/.V mém věku a při nemoci si brát úvěr na zkvalitnění domu je vcelku destruktivní pro mé další žití.Počítám s každou stokorunou,natož výdej přes 1000 Kč navíc,pomozte,po­raďte jak tuto situaci zvládnout a vyřešit ?Zatím jsem bezradný.Děkuji.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil Vlastiks, 28. Březen 2016 - 9:55

    Zateplování je současný boom, asi jako cyklistika a pejskaření. Problém s tím mají a budou mít zejména stávající vlastníci – důchodci, díky generační výměně v domech, kdy s příchodem mladých a finančně zajištěných vlastníků není problém navyšovat příspěvky na správu domu, a pomocí přehlasovávání bez ohledu na finanční poměry starších vlastníků důchodců.

    Zateplování cihlových domů je snahou udělat z trabata rolls-royce, pomocí nálepek, zatmavených skel, nové koncovky výfuku, a pod.

    Zateplováním dojde teprve následně k úsporám, které vyřeší dluh financí jejím pořízením, a pro stávající důchodce pouze okamžitě cenu tepla zvýší.

    Rady jako vyměňte si byt, nebo si pořiďte nájemníka, a pod. jsou tzv. hraběcí rady. I důchodce má nárok bydlet ve svém bytě a mít jeden pokoj pro návštěvy a klid bez přítomnosti nájemníka-studenta.

    Náklady na správu domu by měly být zajišťovány na jeho údržbu s cílem zachování „původního“ standartu bydlení. Mladí (a neklidní) nechť si pořizují byty úměrné jejich finančním možnostem, se všemi existujícími technickými finesami.

    Domnívám se, že tento problém je námětem jak pro radu seniorů, zastupující důchodce (rscr@rscr.cz), tak i pro ministerstvo (ministr@mmr.cz), a to dříve než se přeroste v problém „šmejdů“, využívajících finanční tísně vlastníků-důchodců.

    Vložil 007 (bez ověření), 28. Březen 2016 - 12:26

    Z vaseho nazoru V Astiks plyne, ze kazdy ma pravo zit si nad pomery, nad to, na co realne ma (pokoj pro hosty?!!)

    To nych oznacil za dnesni boom – viz pujcky a dluhove pasti! Ne to, ze se zatepli dum a realne se snizi naklady na provoz!

    Anebo snad chcete tvrdit, ze se zatepleni nerealizuje pro snizeni provoznich nakladu, ale proto, ze je to IN a moderni?

    Dost na tom, ze tvrdite, ze je normalni, aby lide zili nad pomery a meli pokoj pro navstevy, proboha, kde to zijeme? On bude mit pokoj pro navstevy, byt nebude podnajimat a vlastne nebude nic menit, jako kdyz byl mlady a zdravy a klido pido protopi o 100% (okna a EPS) vic jen proto, ze nema na to navysit o 5 korun na metr do fondu oprav? Prave proto, ze ma moc velky byt…

    Mimochodem, spousta SVJ ma moznost (a take to dela) prodat strechu treba za 3 miliony pro vestavbu a k tomu usetrit za rekonstrukci strechy, z techto penez udela zaepleni a jeste mu zbyde a vyrazne snizi naklady na otop v poslednim patre…

    Vložil Vlastiks, 28. Březen 2016 - 19:10

    Z Vaší reakce je zřejmá Vaše představa o bydlení důchodců, kteří ač si pořídili byt za nemalé peníze, tedy s pokojem (který se uvolnil po odchodu dětí) nemá již právo takový byt dále užívat, a v rámci přípravy na smrt mu postačí pouze jeden pokoj, maximálně s kuchyňským koutem, a vzhledem k „rozmachu“ mladých a neklidných je povinen se zadlužit, případně byt opustit.

    O řešení nutných oprav řešících omítky, plísně, a pod. jsem se nezmiňoval, jedná se o nutnou údržbu. Ale i cenu těchto aktivit je možno vhodným způsobem rozložit na delší časový úsek a cenu měsíční platby příspěvku tak snížit.

    Vložil 007 (bez ověření), 28. Březen 2016 - 12:28

    Treba zde ale zde ta 1,5 milion byl cca pred 10. lety a dnes by za tu pudu v Bubenci dostali klidne 3 mega a jak je to mala plocha…

    www.stream.cz/…raze-bubenci

    (pokud budete namitat na ty „kontejnery“, tak se dobre podivejte na daleko vetsi hruzy v tom vnitrobloku)

    Vložil lake, 27. Březen 2016 - 9:43

    Pane Plechatý,

    ve Vaší úvaze zcela chybí úspora, které se má dosáhnout zateplením. Pokud by – v ideálním případě – bylo sjednáno splácení Vašeho dluhu, a výše splátky se bude rovnat úspoře nákladů na vytápění Vašeho bytu – pak se nemáte čeho obávat, protože v součtu zaplatíte naprosto shodnou částku jako platíte dnes.

    Je ovšem známo, že zateplení může mít prostou návratnost v řádu patnáct let (u starší energeticky velmi neúsporné stavby) až po návratnost čtyřicet let (u panelových domů z 80. let).

    Proto je důležité, aby vlastníkům byla předložena uvěřitelná studie současného stavu domu. K tomu alespoň předběžné stanovení dosažitelných úspor. K tomu případně výpočet nákladů na úvěr pro různé doby splácení. Teprve na základě toho by měli vlastníci uvážit zda zateplení chtějí, a teprve pak mohou pověřit SVJ zpracováním projektu a dalšími kroky.

    Je totiž známo, že nejvíce úspor se dosahuje regulací a seřízením topného systému, pak jsou na řadě okna, a teprve na třetím místě z hlediska efektivity bývá zateplení stěn. Zateplení je z těch tří opatření tím nejdražším, s nejdelší návratností. Zjistěte si jak je tomu ve vašem domě. Zatím není o čem se bavit: nevíte o věci nic než to, že se něco chystá.

    Pokud máte příbuzné, kteří Vám mohou pomoci s rozhodováním, oslovte je. Sám proti výboru a lhostejnému davu vlastníků nic nezmůžete.

    lake

    Vložil 007 (bez ověření), 28. Březen 2016 - 13:30

    Zateplenim vyresite casto i

    • novou omitku
    • plisne na zdech
    • neprijemny pocit ze zimy ode zdi (chladne zdi v rozich odebiraji teplo z tela)

    Fakt je, ze je dulezite vybrat nepredrazene reseni a nepredrazenou­ firmu…

    Vložil Bob S., 27. Březen 2016 - 19:45

    Další možnost je zateplení zablokovat přes stavební povolení. Ale to bych dělal až když se ukáže, že zateplení se nevyplatí (jak správně poznamenal lake). Lidé jsou zblbí medii a média firmami co zateplují, lidé se pak ani nenamáhají si ověřit, jestli se zateplení vyplatí.

    Na zateplení je třeba stavební povolení (bylo probíráno také zde).
    Na stavební povolení je třeba souhlas všech vlastníků - Souhlas se stavebním povolením.

    Vložil janica, 26. Březen 2016 - 20:58

    Pane Plechatý, nevím, kolik platíte měsíčně do „FO“ nebo kolik má SVJ peněz na účtu. Pravděpodobně výbor není tak daleko, sonduje. Měli byste znát, co výbor navrhuje udělat v rámci zateplení, zda jen zateplení obálky, výměnu oken, zateplení střechy, opravy balkonů, apod. Od toho se pak všechno odvíjí. Rozpočet na zateplení asi zatím není, stejně jako projektová dokumentace, kde by projektant propočetl náklady. Jestli není dostatek peněz, tak úvěr, popř. dotace. Splátky úvěru by měly být rozumné, třebas i na delší dobu. Měl by být splátkový kalendář a smlouva o uznání dluhu. Pokud je to 3podlažní dům, tak náklady nebudou tak vysoké, jako u 8-podlažního paneláku.

    Vložil § (bez ověření), 26. Březen 2016 - 19:20

    „V mém věku a při nemoci si brát úvěr na zkvalitnění domu je vcelku destruktivní pro mé další žití.“

    Pane Plechatý,

    naprosto s Vámi souhlasím, spolek vlastníků je značně destruktivní pro žití svých členů (i bez ohledu na věk a nemoc). Spolek vlastníků byl vymyšlen proto, aby se stát o bydlení starat nemusel. Problém je zejména v tom, že nebyla ponechána jiná volba, takže členství ve spolku vlastníků ve většině případá není dobrovolné. Tady je každá rada drahá.

    Ve Vašem případě: Zákon požaduje pro podtstatnou změnu souhlas 2/3 hlasů vlastníků. Zkuste hlasy (ne počet vlastníků, nejsou-li podíly stejné) spočítat přesně, je možné, že se potřebný počet hlasů nenajde.

    Vložil 007 (bez ověření), 26. Březen 2016 - 15:06

    A kolik mate naklady na bydleni vazeny pane?

    V jakem meste (kolik obyvatel) bydlite?

    Ptam se proto, ze pokud se zvednou prispevky do FO, za predpokladu, kdy si uver vezme SVJ, tak vy pravdepodobne dosahnete na Prispevek na bydleni.

    Zkednodusene receno, z vaseho prijmu na bydleni smi padnout pouze 30% a zbytek vam dorovna nas socialni stat…

    Vložil Ludmila, 26. Březen 2016 - 18:37

    Příspěvek na bydlení se poskytuje vlastníkům bytů pouze na energie, nikoliv na zálohy, event. příspěvky na správu či opravy společných částí domu (pravděpodobně tím myslíte FO). Podmínky pro nárok na tento příspěvek si najdete na internetu. Vaše situace není záviděníhodná, ale vlastnictví bytu zavazuje. Opravy se plánují a jistě o stavu domu víte dlouhou dobu a měla jste tedy tuto situaci předvídat a zařídit se podle toho.

    Vložil 007 (bez ověření), 26. Březen 2016 - 20:22

    Muzete zadat i doplatek na bydleni a tam bezpochyby FO uplatnit muzete :-))

    Pokud prokazete, ze se netvori na uctu SVJ nejake rezervy a platby do FO odpovidaji vydajum (na uver a spravu domu), pak nevidim problem… http://www.ochrance.cz/…-na-bydleni/

    Dalsi vec je, zda single senior musi obyvat byt 2+1?

    Ma snad nejake potomky, tak at se staraji! Anebo at byt vymeni za byt s nizsimi provoznimi naklady! Brecet, ze by se mel stat staratmi nepripada vychovne…

    At se staraji potomci/dedicove anebo at si mily senior zridi reverzni hypoteku:

    http://www.google.cz/search…

    Vložil Arveno, 27. Březen 2016 - 2:09

    Blää, kazdym rokem starnete a take na Vas dojde.

    Vložil 007 (bez ověření), 28. Březen 2016 - 2:34

    Dojde na me, ze budu nenazrana nesnasenliva nenavistna svine, ktera se boji podovat do zrcadla a rici si, jake zmetky to porodila vychovala?

    Mily arveno, proc si nereknes svym detem, ktere budou po tobe dedit? Nemas kuraz? A sporit si bokem z kralovskych 10.000 neumis? A ktery byt v SVJ vhodny pro 1 osobu 1+1, 2kk a mimo Prahu, ma provozni naklady vyssi jak 3,5 tisice?

    Tak to jen vzkazu, ze vase duchodcovska generace je jeden velky vykvet, do systemu odvedli zlomek co dnes berou, 10.000 duchod – a kolik si dnes vydelaji na smeny ty statisice lidi za drinu? Take 10.000 Kc a vy to berete za nic :-) pred 100 lety byste byli na vejminku radi za daleko mene :-)

    Misto abyste komunikovali se svymi detmi, jezdite na zajezdy si kupovat hrnce, nadavate kdyz vam zvedaji duchod (prijde vam VZDYCKY, ze vam ho zvedaji malo)…

    A ano na nas dojde, takovehle kralovske duchody jako mate vy my mit nebudeme… A makat budeme jeste v 70 letech, tato vy uz casto v 55 letech brouzdate internetem a vybirate z letaku, jake to hrnce zase objednate.

    Vložil Arveno, 28. Březen 2016 - 20:41

    o mem zivote nemuzes mit ani tuseni. Nemohu se ubranit usmevu nad tim jak to mas vsechn jasne. Citim s ceskymi duchodci kteri se ne vlastni vinou ocitli v „novem svete“ ve veku kdy jiz na tu zmenu nestaci. Obcas je v Praze potkavam a proto, ze se s lidmi bavim tak se spoustu veci dozvim. Lidi mam proste docela rada. Ty asi moc ne. Tecka.

    Vložil PavelII (bez ověření), 26. Březen 2016 - 14:14

    zda počítají, že si úvěr vezme SVJ jako právnická osoba. Pak by odpadl problém s Vašim zajištěním a zůstal by jen problém výše splátek. Ten musíte předem SVJ deklarovat. Jednejte ihned individuálně, na shromáždění je většinou už pozdě. Já osobně bych to projednal i se svým jediným dědicem. A na akci bych požadoval vypracovat předem rozpočet. Nás stál 2000 kč a to není horentní suma. Pak se dražší provedení hůře argumentuje.

    Vložil Arveno, 26. Březen 2016 - 18:39

    Dalsi alternativa pro pensisty ve Svedsku je zapujceni do ceny bytu, ktere se nesplaci. Byt se zadluzuje az na dedice nic nezbyde. Vlastnikovi kteremu je treba 85 let vubec nevadi, ze byt bude vlastnit banka. Ale behem poslednich let sveho zivota si muze pritopit el. elementem, dojit si na kavu s „kamaradkami“ ci si zakupit nove bryle.

    Slava, lidske reseni. Dalsi alternativa je vzit studentku / najemnici do mensiho pokojiku. Muze to byt i prijemne. Uvazte a poradte se. Drzim Vam palce.

    Vložil 007 (bez ověření), 26. Březen 2016 - 20:24

    Viz vyse, jmenuje se to reverzni hypoteka, banky by to mely zacit poskytovat do roka…

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".