Propojení 2 bytů - potřebná povolení

Vložil Martin (bez ověření), 31. Srpen 2015 - 12:02 ::

Dobrý den,

K našemu stávajícímu bytu jsme přikoupili ještě byt sousední a chtěli bychom je propojit.

Moje otázka zní:

  1. potřebujeme souhlas všech (3/4) SVJ?
  2. potřebujeme k zásahu stavební povolení?

Při rekonstrukci nebude zasahováno do nosné konstrukce protože NK domu je sloupový železobetonový skelet. Bude probourána pouze část mezibytové příčky a topný systém 2 bytů bude sloučen na 1 kotel a zásobník. Rozvody elektro budou komplet nové (od bytového rozvaděče), rozvody vody a kanalizace budou dopojeny na stávající bytový rozvod. Rekonstrukcí se nebude vůbec zasahovat do společných prostor byt. domu.

Předem děkuji za informace.

    Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

    Vložil lake, 31. Srpen 2015 - 19:14

    Pozor, PavelII se mýlí. Neberte do úvahy co napsal. Také pan franos neodpověděl správně, i když byl blízko řešení (zmínil se o zvukové neprůzvučnosti mezi byty, zapomněl však na požární odolnost požární přepážky mezi nimi).

    Každý byt je požární úsek. Vybouráním otvoru mezi požárními úseky dojde k propojení dvou požárních úseků. To vyžaduje minimálně zpracovat projekt, získat souhlas Hasičského záchranného sboru a provést ohlášení stavby.

    Vložil _SVJ_ (bez ověření), 1. Září 2015 - 6:38

    „Každý byt je požární úsek. Vybouráním otvoru mezi požárními úseky dojde k propojení dvou požárních úseků. To vyžaduje minimálně zpracovat projekt, získat souhlas Hasičského záchranného sboru a provést ohlášení stavby.“ (Vložil lake, 31. Srpen 2015 – 19:14)

    Pane Laku, buďte tak laskav a doložte shora citované příslušným ustanovením hasičských předpisů. Děkuji.

    U starších staveb se dodržení nynějších hasičských předpisů nevyžaduje (např. vstupní dveře do bytu nemusí mít požární odolnost vyžadovanou pro nové byty).

    Vložil lake, 1. Září 2015 - 11:53

    Pane _SVJ_, netřeba studovat „hasičské předpisy“.

    Podle § 103 zákona č. 186/2003 Stavební zákon platí, že „(1) Stavební povolení ani ohlášení stavebnímu úřadu nevyžadují (…) d) stavební úpravy, pokud se jimi nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se vzhled stavby ani způsob užívání stavby, nevyžadují posouzení vlivů na životní prostředí11) a jejich provedení nemůže negativně ovlivnit požární bezpečnost stavby a nejde o stavební úpravy stavby, která je kulturní památkou,“ (…).

    Z uvedeného plyne a contrario, že stavební úpravy, jejichž provedení může negativně ovlivnit požární bezpečnost, vyžadují minimálně ohlášení stavby Stavebnímu úřadu. O tom, zda provedení stavby negativně ovlivní či neovlivní požární bezpečnost, nebude rozhodovat ani projektant, ani stavebník. To rozhodne Hasičský záchranný sbor na základě projektové dokumentace stavební úpravy, jak už jsem napsal.

    Při ohlášení stavby předloží stavebník závazné stanovisko HZS spolu s ostatními listinami. Na případný pokus o ohlášení stavby bez posouzení požární bezpečnosti stavby by měl Stavební úřad reagovat tak, že stavebníka vyzve k doplnění žádosti o chybějící stanovisko HZS, případně může rovnou žádost zamítnout a nařídí stavební řízení.

    lake

    Vložil franos, 1. Září 2015 - 6:02

    Máte pravdu, na hasiče jsem zapomněl. Víme houby o stáří a stavebním stavu domu. U vyzdívaného skeletu jsem si podvědomě představil spíš funkcionalistický činžák ze 30–40.let, kde to samostatné požární úseky asi nebudou. Jako nejpravděpodobnější (veřejnoprávní) řešení fakt vidím: konzultace SÚ, jednoduchý projekt, stanovisko hasiče a hygieny a ohlášení.

    Vložil franos, 31. Srpen 2015 - 14:15

    Vnitřní rozvody jsou (předpokládám) vaše, pak ničí souhlas nepotřebujete. Totéž platí pro vytápění, pokud jde o dva bytové kotlíky, ze kterých zůstane jeden (i když možná s větším výkonem). Pohlídal bych si všechny revize, včetně spalinové cesty (čí je komín/vložka?).

    Vložil franos, 31. Srpen 2015 - 14:06

    Veřejnoprávní oprávnění (zde: stavební povolení, nebo souhlas s ohlášením) nepotřebujete, pokud: neměníte dispozici (zůstanou to 2 byty), nezasahujete do nosných konstrukcí (tvrdíte, že ne) a neprůzvučnost spojovacích dveří vyhoví pro předěl mezi byty. Doporučuji konzultovat stavební úřad a podat ohlášení, na který oni odpoví, že není třeba (možná rozešlou i ostatním spoluvlastníkům). Zda potřebujete soukromoprávní oprávnění, Vám řeknou stanovy, případně prohlášení vlastníka. Zůstanou Vám stále dvě jednotky – v katastru i ve vyúčtování. Pokud byste ale chtěl ze dvou bytů i právně vytvořit jeden, potřebujete nové prohlášení vlastníka (podepsaný 100% spoluvlastníků) a stavební povolení.

    Vložil tazatel jaryn, 31. Srpen 2015 - 12:23

    Pokud jsi koupil 2 sousední byty do osobního vlastnictví , není snad důvod aby ti soudruzi vlastníci museli dávat souhlas , k tomu jak chceš naložit se svým osobním vlastnictvím. Stavební povolení, statik , změna podílu na katastru to určitě ano.

    Vložil PavelII (bez ověření), 31. Srpen 2015 - 14:02

    nepotřebuji statika ani stavební povolení.

    Vložil JaVa, 31. Srpen 2015 - 13:32

    Pane Jaryn.A co na to prohlášení vlastníka o rozdělení bytového domu na jednotky,to se měnit nemusí?

    Volby prohlížení komentářů

    Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".