Proplacení nedokončené rekonstrukce WC po rekonstrukci stoupaček

Vložil Vítězslav (bez ověření), 7. Říjen 2019 - 1:06 ::

Dobrý den, v SVJ (12 BJ) jsme si odsouhlasili rekonstrukci stoupaček. Součástí smlouvy bylo, že firma po rekonstrukci stoupaček (za WC) uvede i místnost záchodu do stavu odpovídajícího před rekonstrukcí. V případě, kdy si někdo chtěl rekonstrukci WC dokončit svépomocí se SVJ zavázalo uhradit náklady za konkrétní práce v určitých limitech.

Firma však v mém bytě nedokončila rekonstrukci WC a po měsíci a půl nahánění jsem byl nucen si narychlo najít firmu jinou, která mi práce dokončila. Takto mě to však vyšlo na více, než bylo původně stanoveno limity a nyní chci vše po SVJ proplatit.

<dl>
<dt>Důvody, proč si myslím, že byla moje zakázka dražší jsou</dt>

<dd>v celkové zakázce za 1,2 milionu se pravděpodobně objevuje lepší
cena na BJ, než je tomu u zakázky men­ší.</dd>

<dd>některé položky (např. tlaková zkouška, rozvod el., montáž wc
doplňků a světla, aj.) se vůbec v položkovém rozpisu zakázky1
neobjevují, moje firma však dodala podrobnější rozpis.</dd> </dl>

Po celou dobu rekonstrukcí od poloviny března do poloviny srpna jsme byli odstěhovaní s rodinou pryč. Firma nám, jakožto prvnímu bytu v pořadí, slíbila dokončit rekonstrukce do konce května, protáhly se však i celkově rekonstrukce stoupaček a tak jsem nenaléhal.

Myslím si však, že by mi mělo SVJ nahradit veškeré náklady proto, že nedohlédlo se svým placeným stavebním dozorem na dokončení rekonstrukcí všech WC a rozhodnutí najít si jinou firmu tak nevyšlo z mé svobodné vůle.

Nicméně to považuji i za hrubé pochybění ze strany SVJ, jelikož se stavební firmou denně komunikovalo, zatímco mě stavbyvedoucí pokládal hovory a nereagoval. Od sousedů jsem se až o měsíc později zpětně dozvěděl, že firma zcela přestala pracovat, načež jsem si našel vlastní firmu.

Mimo to bych se rád zeptal, zdali myslíte, že by bylo možné po SVJ požadovat proplacení i extra životních nákladů vyplývajících ze zastavených prací, případně zdali bych s tímto uspěl u soudu? Jak jsem zmínil, vnímám to jako pochybení SVJ.

Děkuji

  Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

  Vložil Igor Ančovský (bez ověření), 7. Říjen 2019 - 8:42

  „by bylo možné po SVJ požadovat proplacení i extra životních nákladů vyplývajících ze zastavených prací“

  Ano, na proplacení zvýšených nákladů máte nárok.

  Vložil AAAA (bez ověření), 7. Říjen 2019 - 8:06

  Chybí informace, jak jste u SVJ požadoval dokončení rekonstrukce. Stavbyvedoucí není váš partner. Pokud není dohoda s SVJ, že si máte sehnat vlastního dodavatele, tak máte smůlu. Soud zřejmě prohrajete. Vnímat to můžete jak je libo. Máme svobodu.

  Vložil JaVa, 7. Říjen 2019 - 9:23

  Naprosto souhlasím s celou Vaší argumentací,nejen s tím,že stavbyvedoucí není partnerem vlastníka jednotky.Vlastník jednotky v SVJ, je v právním vztahu pouze s právnickou osobou SVJ/resp.s jejím výkonným orgánem.

  Přeji hezký den.JaVa

  Vložil Petr, 7. Říjen 2019 - 12:08

  „Nicméně to považuji i za hrubé pochybení ze strany SVJ, jelikož se stavební firmou denně komunikovalo, zatímco mě stavbyvedoucí pokládal hovory a nereagoval“

  1/ Pan stavbyvedoucí měl povinnost komunikovat s osobou odpovědnou za správu domu (viz NOZ), zastupovanou výborem (viz stanovy), nikoli s vámi. V tom určitě pochybení SVJ není. Vy jste zřejmě nebyl přítomen v bytě dle „rozpisu průběhu prací“, který snad byl sestaven.

  2/ Nejvyšší orgán SVJ je … . Statutárním orgánem je … ., ledaže… viz § 1205

  3/ Byl veden stavební deník ?

  Vložil Vítězslav (bez ověření), 8. Říjen 2019 - 20:14

  Děkuji velice za odpovědi. Beru to za životní lekci. Nyní vidím, že jsem jednal naprosto unáhleně, třebaže mi to tak v rámci celých týdnů, co jsem to řešil, nepřišlo. Příště se prvně poradím.

  Jsem mladý, neznalý a chybí mi zkušenosti. Nechal jsem se zmást předsedou výboru, který tvrdil, že si máme rekonstrukci wc po dokončení stoupaček pohlídat sami – to byl konec konců i jeho finální argument, že jsme se neměli stěhovat a měli jsme si to pohlídat.

  @AAAA, @JaVa Dokončení rekonstrukce WC původní stavební firmou jsem asi po tři týdny po předsedovi požadoval telefonicky právě na základě problematické komunikace se stavitelem a pomalém až žádném postupu s rekonstrukcí. Oficiální dohodu tedy nemám. Po celou dobu předseda nenavrhl ani jednou, abychom si to dokončili sami, pouze dával plané sliby, že se to pokusí popohnat. Návrh tak skutečně zazněl poprvé z mojí strany.

  @Petr Nyní všemu rozumím a je to jak pravíte. Zdali byl sestaven rozpis průběhu prací v písemné podobě nevím, o termínu zpřístupnění bytu jsme ale byli zpraveni předsedou dopředu. Jestli byl veden stavební deník také nemám tušení a asi už nemá smysl po tom pátrat.

  Chápu, že nemám šanci nic vymáhat.

  PS: Aby toho nebylo málo, nyní nás předseda nařknul z manipulace a fabulace. :)

  Volby prohlížení komentářů

  Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".