prohlášení vlastníka

Vložil Horák (bez ověření), 16. Prosinec 2013 - 11:49 ::

Máme za sebou první shromáždění vlastníků bytových jednotek, na kterém jsme dostali Prohlášení vlastníka. Zjistili jsme, že v Prohlášení jsou značné nepřesnosti, například je tam uveden nebytový prostor, který v domě neexistuje, nejsou tam naopak uvedeny společné prostory – např. půda, prádelna apod. Máte někdo zkušenosti s tím, jestli se dá nějakým způsobem „zablokovat“ zápisy dalších bytů do Katastru nemovitostí do doby, než původní vlastník – Městská část Praha 10, podá opravné prohlášení vlastníka??? V některých Prohlášeních, které jsou přístupné na internetu je např. i uvedena celková péodlahová plocha bytů a celková plocha společných částí budovy, je toto nutné v Prohlášení uvádět??

  • změna prohlášení

Štítky (beta): Přidejte nový štítek vepsáním, smažte kliknutím na křížek (pouze pro přihlášené). Zobrazte další diskuse s daným štítkem kliknutím na štítek. Seznam štítků.

Vložil lakec (bez ověření), 17. Prosinec 2013 - 8:47

Vysvětlení bude velmi jednoduché. Praha 10 prostě píše PV tzv. Od stolu. Nenechá přeměřit byty, ani nebyty. Popsali údaje z „evidenčních“ listů bývalého OPBH. Žádný zázrak se nekoná. Měli by to předělat a fofrem.

Vložil Jandus (bez ověření), 16. Prosinec 2013 - 16:53

Bordel v Prohlášení vlastníka je bohužel velmi obvyklý. Doporučuji počkat, až budou všechny byty privatizovány a pak vypracovat nové prohlášení. Stávající majitel některých bytů – Praha 10 – se tím nebude chtít vůbec zabývat.

Vložil Kolemjdoucí (bez ověření), 16. Prosinec 2013 - 18:09

Lze ale čekat, když se přišlo na nesprávně stanovené vlastnické podíly (nebytový prostor?) a z toho důvodu i k nepřesnému výpočtu příspěvků na správu?

Vložil nim (bez ověření), 16. Prosinec 2013 - 15:07

Napíši Vám svoji zkušenost. Změna Prohlášení vlastníka je pro vlastníky nákladná záležitost. Ne jenom,že je potřeba souhlas všech, ale je potřeba nové skutečnosti vložit do katastru a hlavně zaplatit nové vklady, což je dnes nemalá částka. Samozřejmě to lze změnit také soudní cestou, ale náklady jsou ještě vyšší. My jsem volili cestu, že jsme si skutečnost nechali zpracovat v právní kanceláři a schválili jsme to na schůzi. Máme to v zápisu. Katastr nám to samozřejmě odmítl zaevidovat, tak jsme to celé vložili k listinám na soud. Kdyby se něco dělo lze to řešit jedině soudní cestou. Bohužel původní vlastník, který vše způsobil není v našem právním neřádu za nic zodpovědný. Nesmysly a hovadiny, které stvoří původní vlastník nikdo neřeší, jsou považovány za božské a bůh je přece neomylný. Zejména když je to instituce, která souvisí se státem jako je městský úřad, magistrát a pod.

Vložil ja (bez ověření), 17. Prosinec 2013 - 8:35

Nám se to, jak pracuje MČ Praha 10 pořádně prodraží, v Prohlášení vlastníka a v kupních smlouvách máme i rozdíl ve výměrách bytů oproti dosavadním výměrám z evidenčních listů. Není přece možné, aby byt, ve kterém naše rodina bydlí cca 60 let měl najednou o 2 m2 větší výměru. Podotýkám, že cena, za kterou je v našem domě m2 podlahové plochy bytu prodáván činí 13 800,– Kč.

Vložil lake, 16. Prosinec 2013 - 13:39

Není možné, aby původní vlastník (městská část) měnil svévolně Prohlášení vlastníka budovy. Není k tomu oprávněn. Budova má přece již jiné vlastníky.

Změna Prohlášení, která zasahuje do podstaty vlastnictví, vyžaduje souhlas všech, kterým se obsah jejich vlastnictví mění. Odnítnou-li dát souhlas k odstranění chyb prohlášení, kterýkoliv vlastník se může obrátit na soud.

Není pravda, že v NĚKTERÝCH prohlášeních je uvedena celková podlahová plocha bytů. Pravda je, že podlahová plocha bytů či nebytových prostorů je povinně uvedena ve VŠECH prohlášeních. To je základní údaj, který slouží k rozdělení budovy na dům s jednotkami a nemůže v prohlášení nikdy chybět.

lake

Vložil MartinII, 17. Prosinec 2013 - 12:34

1/ http://www.okolobytu.cz/…u-do-sv.html

NOZ výslovně stanoví, že vadné Prohlášení opravi vlastníci. Neučiní-li to, provede opravu soud. Pokud snad má být vypracováno Prohlášení nové podle NOZ, v něm mohou být spoluvlastnické podíly určeny i jinak nežli podle podlahových ploch bytů. Lake

2/ http://www.ppmas.cz/…tnika-budovy Prague Property Management Prohlášení vlastníka budovy Z obsahu zákona o vlastnictví bytů vyplývá, že prohlášení musí vymezovat všechny prostory v domě a všechny části domu – nemělo by tedy vzniknout vakuum, kdy určité prostorově vymezené části budovy nejsou prohlášením vlastníka označeny ani jako jednotky, ani jako společné části domu (viz celý § 4 zákona o vlastnictví bytů). Prohlášení dále nesmí odporovat stavebním předpisům ani logice věci. Pokud návrh obsahuje takové prohlášení, které nepamatuje na všechny prostorově vymezené části budovy, porušuje stavební předpisy nebo odporuje logice věci, jedná se o vadu prohlášení, a katastr nemovitostí by neměl vlastnické právo k prvně převáděné ani k dalším jednotkám do katastru nemovitostí vložit. Měl by vyzvat vlastníka budovy, aby prohlášení změnil či doplnil v tom směru, aby prohlášení pamatovalo na všechny prostory v domě, event. návrhu nevyhovět a prohlášení vlastníka budovy do katastru nemovitostí nevložit. Pokud však Katastrální úřad nezjistí vadu návrhu (mnohokrát ani nemůže), vyhoví mu a vloží vlastnické právo k prvně převáděné jednotce, čímž v katastru právně zrealizuje vadné prohlášení, jde o odstranitelnou vadu řízení o vkladu vlastnických práv do katastru (vklad správně neměl být úřadem proveden, protože návrh nesplňoval podmínky ZoVB) a je možné i následně prohlášení vlastníka rozšířit nebo doplnit i o prostorově vymezené části budovy, na které původní prohlášení zatím nepamatovalo, nebo prohlášení upravit, změnit. Pokud původní vlastník na výzvu úřadu prohlášení nedoplní, neupraví, nezmění, jedná se o porušení pořádku na úseku katastru. To je přestupkem a může být podle přestupkového zákona sankcionováno.

Do jednotek se počítají všechny místnosti, včetně místností, které tvoří jeho součást a jeho příslušenství.

Součástí věci – jednotky – je vše, co k jednotce podle její povahy náleží a nemůže být od ní odděleno, aniž by se tím znehodnotila.

Příslušenství jednotky je to, co je určeno, aby bylo s jednotkou trvale užíváno. Příslušenství je určeno k tomu, aby bylo užíváno jenom s touto jednotkou, tedy aby nebylo předmětem samostatného vlastnictví.

  • – – – – – – – – – – – – – – – –

Paragraf 4 ZoVB stanoví, že jednotky jsou vymezeny prohlášením vlastníka budovy. Stanoví i náležitosti prohlášení, včetně požadavku jeho písemné formy. Prohlášení činí dosavadní vlastník budovy. Vlastník tedy sám svým rozhodnutím určí, které prostorově vymezené části budovy se stanou jednotkami, a tím pádem i které prostorově vymezené části budovy se stanou společnými částmi domu. Obsah prohlášení musí být v souladu se stavebními předpisy, se stavebním určením jednotlivých prostor a s povolením užívání stavby provedeným příslušným stavebním úřadem, ani v něm nesmí chybět náležitosti vyjmenované v ust. § 4 odst. 2 zákona o vlastnictví bytů.

3/ http://www.portalsvj.cz/…uveden-vytah

Volby prohlížení komentářů

Vyberte si, jak chcete zobrazovat komentáře a klikněte na "Uložit změny".